Nasza ziemia, nasza żywność, nasze zdrowie

Dlaczego warto kupować żywność od rolników? Bo jest zdrowa! A dlaczego tak trudno coś kupić? Bo w Polsce obostrzenia sanitarne są olbrzymie! Nasza ziemia, nasza żywność, nasze zdrowie – bezpośrednio od rolnika – to nowa kampania wyborcza prowadzona przez Międzynarodową Koalicję dla Ochrony Polskie Wsi – ICPPC.

Chodzi nam o to, by uświadomić Polakom, że warto kupować od polskich rolników żywność, bo jest ona smaczna i zdrowa mówi Jadwiga Łopata z Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskie Wsi – ICPPC. Większość polskich rolników produkuje naprawdę wspaniałą żywność i chcielibyśmy doprowadzić do tego, żeby łatwiej ją można było kupić bezpośrednio od rolnika. Ta żywność jest znacznie zdrowsza niż wysoko przetworzone produkty leżące na półkach w marketach. Ale też w tej chwili żywność pochodząca bezpośrednio od rolnika jest praktycznie nielegalna.

Dodatkowo znaczna większość Polaków nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele chemii używanej jest przy produkcji produktów żywnościowych. Myślą, że żywność w sklepach jest zdrowia.

Choć przecież chorujemy na choroby, których kiedyś nie było dodaje Jadwiga Łopata. Dzieci chorują na choroby osób starych. Powszechna jest otyłość, coraz bardziej otyłe są dzieci. Dlatego chcemy uświadomić Polakom, że jest alternatywa. Tą alternatywą jest zdrowa żywność kupowana bezpośrednio od rolnika.

żywność od rolników

Żywność pochodząca bezpośrednio od rolników jest znacznie zdrowsza niż wysoko przetworzone produkty leżące na półkach w marketach.

Koalicja ICPPC przygotowała projekt ustawy ułatwiającej rolnikom sprzedaż wytworzonych w gospodarstwie produktów.

Chodzi przede wszystkim o ograniczenie takich wymogów sanitarnych, których żaden rolnik indywidualny nie jest w stanie spełnić dodaje pani Jadwiga. W całej Unii nie ma tak restrykcyjnych wymagań jak w Polsce. Napisaliśmy projekt ustawy, która to zmienia. Ustawę pisali przede wszystkim rolnicy, choć mieliśmy wsparcie eksperta i pomoc prawną. W styczniu złożyliśmy projekt ustawy do marszałka Sejmu. Pod propozycjami zawartymi w projekcie podpisało się kilkadziesiąt różnych organizacji. Zebraliśmy też ponad 10 tys. podpisów pod petycją od różnych osób. I… nic. Nasz projekt trafił do „sejmowej zamrażarki”.

W całej Unii nie ma tak restrykcyjnych wymagań jak w Polsce. Napisaliśmy projekt ustawy, która to zmienia.

Jadwiga Łopata z ICPPC

Żywność od rolnika jest bezpieczna podkreśla Edyta Jaroszewska-Nowak, rolniczka i prezes zachodniopomorskiego oddziału stowarzyszenia Ekoland. Ustawa o sprzedaży żywności przez rolników popiera sprzedaż żywności pochodzącej ze znanego źródła  nie jest to żywność od pokątnych sprzedawców czy też nieznanych producentów z UE lub z poza UE. Nasi rolnicy mają obowiązek podania dokładnego adresu swojego gospodarstwa.

Dlatego też przedstawiciele Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskie Wsi – ICPPC przez całe lato planują spotkania w całej Polsce, by uświadomić Polakom, jak ważna jest możliwość kupowania żywności bezpośrednio od rolnika.

Spotkania w ramach kampanii odbędą się m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi, Szczecinie, Koszalinie, Kołobrzegu, Świdwinie, Rokosowie, Sobótce i Rajczy. Podczas spotkań odbędą się prezentacje i degustacje przetworów oraz produktów od lokalnych rolników.

Kupując żywność bezpośrednio od rolników, pomagamy własnemu zdrowiu i pomagamy ekonomicznie rolnikom, bo wiele dobrych gospodarstw w tych trudnych czasach upada mówi Jadwiga Łopata. Najlepsze, co możemy zrobić dla naszego zdrowia, to wrócić do polskiej zdrowej, ekologicznej i przygotowywanej bez chemii żywności. To może być lekarstwem na wiele naszych współczesnych chorób.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *