PATRON SERWISU: Blattin

Nie karm świń świeżym ziarnem!

Mieszanki zawierające ziarna zbóż doskonale sprawdzają się jako pasza dla trzody chlewnej. Trzeba jednak zachować ostrożność podczas skarmiania zwierząt świeżym ziarnem. W czasie gdy na polach intensywnie pracują kombajny, takiego ziarna jest coraz więcej. Niestety może ono niekorzystnie wpłynąć na kondycję świń.

Świeże ziarno zbóż nie jest idealną pasza dla zwierząt. Przede wszystkim dlatego, że jest ono aktywne biochemicznie i stale zachodzą w nim różnego rodzaju przemiany. Owies, żyto czy pszenżyto wymagają ok. 8 tygodni leżakowania, aby były bezpieczne dla trzody chlewnej. Niestety wielu rolników, którzy prowadzą zarówno produkcję roślinną, jak i zwierzęcą, nie może sobie pozwolić na aż tak długie oczekiwanie na paszę.

Jeśli więc zbiory zostały przeprowadzone w niekorzystnych warunkach pogodowych i ziarno nie jest wystarczająco suche, również nie należy go tuż po zbiorach podawać świniom.

Paweł Wilczewski, przedstawiciel producenta pasz dla zwierząt

– Podanie świniom świeżego ziarna może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, biegunki, a także zahamowanie przyrostów. Dotyczy to w szczególności loch wysokoprośnych i karmiących oraz zwierząt bardzo młodych – wyjaśnia Paweł Wilczewski, przedstawiciel producenta pasz dla zwierząt. Szkodliwe jest nie tylko ziarno bardzo świeże, ale też wilgotne lub mocno zanieczyszczone chwastami. Jeśli więc zbiory zostały przeprowadzone w niekorzystnych warunkach pogodowych i ziarno nie jest wystarczająco suche, również nie należy go tuż po zbiorach podawać świniom.

Rolnicy, którzy nie mają możliwości odczekać zalecanych 2 miesięcy, mogą sięgnąć po premiksy lub specjalne preparaty, które po wymieszaniu z ziarnem zwiększają ich strawność i ograniczają niekorzystne objawy ze strony układu pokarmowego. Dzięki ich zastosowaniu pasza jest przez zwierzęta chętniej pobierana, lepiej wykorzystana i zapewnia optymalne dobowe przyrosty.

 

Przeczytaj koniecznie:

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Kandyzowany pisze:

    Premiksy są dobre z klubu ************ niektóre, jeszcze zwracają za nie część kasy. A świeża kurczę, nawet nie pomyslałym, że to kiepski pomysł..