Nierówne traktowanie rolników – chodzi o tarczę antykryzysową!

Download PDF

Tarcza antykryzysowa skierowana do rolników oferowała wiele, jednak rzeczywistość okazała się inna. Nierówne traktowanie rolników stosują różne organy administracji. W niektórych przypadkach mogą oni otrzymać pomoc jako przedsiębiorcy, w innych natomiast odmawia im się takiego statusu. Z tego powodu KRIR zaapelował do Premiera o podjęcie zmian w tym zakresie.

Pożyczka dla mikroprzedsiębiorców, ale nie dla rolnika

Liczne sygnały od rolników spowodowały, że KRIR zainterweniował w sprawie dotyczącej nierównego traktowania producentów rolnych w założeniach przewidzianych w tarczy antykryzysowej. Rolnicy mieli dużo obiecane, jednak ostatecznie stosuje się wobec nich nierówne traktowanie rolników.
Przykładowo, jeżeli rolnik chce starać się o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców to właściwe organy odmawiają jej przyznania. Głównie dlatego, że wobec rolników nie stosuje się ustawy z dnia 6 marca 2018 r – Prawo przedsiębiorców.

Nierówne traktowanie rolników mimo, że zatrudnia pracowników i opłaca składki

Wykluczenie rolników budzi wątpliwości, ponieważ wielu rolników zatrudnia pracowników i odprowadza za nich składki do ZUS. Ponadto, na mocy ustawy – Prawo przedsiębiorców, rolnicy nie zostali pozbawieni statusu przedsiębiorców. Jak podkreśla KRIR zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, przepisów nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt.
Nie oznacza to jednak, że rolnicy nie są przedsiębiorcami, a wykonywana przez nich działalność — nie jest działalnością gospodarczą. Wręcz przeciwnie, wyjątek stanowi jedynie to, że nie podlegają oni wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Nierówne traktowanie rolników – KRIR wyraża sprzeciw i apeluje do Premiera

Pomimo powyższych zapisów poszczególne organy odmawiają przyznania pomocy finansowej rolnikom w ramach tarczy antykryzysowej. Z tego powodu, KRIR wystosował wniosek do premiera RP z prośbą o dokonanie zmian w przepisach, tak aby rolnicy mogli skorzystać ze wsparcia finansowego, tak jak przedsiębiorcy. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Wniosek w sprawie nierównego traktowania rolników w przepisach o tarczy antykryzysowej.

Natomiast, tarcza antykryzysowa rozszerzona dla rolników – to temat artykułu, w którym wymieniliśmy założenia przygotowane dla rolników przez obecny rząd.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o