Obecna sytuacja w rolnictwie przyniesie ogromne protesty?

Obecna sytuacja w rolnictwie budzi coraz większy niepokój i niezadowolenie wśród rolników. Z tym stwierdzeniem ciężko się nie zgodzić. Wszystko przez rosnące koszty produkcji jak również narastające problemy na rynkach rolnych. Jeżeli sytuacja nie ulegnie poprawie to może dojść do sytuacji, że rolnicy ponownie wyjdą na ulice – uważa KRIR. 

Podczas ostatniego posiedzenia KRIR przyjęła stanowisko, w którym zwróciła uwagę na fakt, iż obecna sytuacja w rolnictwie jest coraz gorsza. Wpływ na to mają rosnące ceny, a także inne problemy nie opuszczające zarówno rolników jak i hodowców zwierząt. Jakby tego było mało, rolnicy już niedługo będą musieli zmierzyć się z Europejskim Zielonym Ładem, w którym według samorządu rolniczego brakuje oceny skutków i niezbędnych analiz.

Reklama

Obecna sytuacja w rolnictwie – wysokie ceny nawozów, paliwa i żywności

Krajowa Rada Izb Rolniczych podczas IX posiedzenia omawiając aktualną sytuację w rolnictwie zwróciła po pierwsze uwagę na szybko rosnące koszty produkcji.

Od dłuższego czasu w szybkim tempie wzrasta cena paliwa i obecnie wynosi około 30% w stosunku do roku ubiegłego. Dopłata do paliwa rolniczego w coraz mniejszym stopniu rekompensuje wzrost kosztów i przewidywany wzrost zwrotu akcyzy o 10 zł na ha nie rekompensuje wzrostu cenpodkreślił KRIR.

Wysokie ceny obserwuje się nie tylko w odniesieniu do paliwa, ale także w przypadku nawozów. Jak zauważa samorząd rolniczy wyraźne podwyżki cen za nawozy widoczne są od żniw 2021. Według KRIR, w niektórych przypadkach ceny nawozów 2021 wzrosły o 300%, a nawet 500%. Z tego powodu część rolników nie będzie stać na zakup odpowiedniej ilości nawozu. To z kolei niebawem odbije się na niższych plonach uzyskanych przez rolników.

W związku z tym, że obecna sytuacja w rolnictwie staje się coraz bardziej dramatyczna należy już teraz podjąć odpowiednie działania. Dlatego też KRIR zawnioskowała do rządu i Komisji Europejskiej o podjęcie pilnych działań poprzez uruchomienie rekompensat lub obniżenie cen i zabezpieczenie nawozu dla polskich rolników. W przypadku braku reakcji władz i unijnych instytucji dojść może do znacznego ograniczenia produkcji rolnej, co może spowodować podwyżki cen żywności lub nawet jej brak – stwierdza KRIR.

Ceny nawozów 2021. Dowiedz się więcej: Aktualne ceny nawozów – jaka sytuacja na rynku? Dowiedz się!

Co nowego w rolnictwie? Rynek trzody chlewnej 2021 w kryzysie

Obecna sytuacja w rolnictwie wiąże się również z problemami związanymi z rynkiem trzody chlewnej. Powodem jest przede wszystkim rozprzestrzeniający się wirus ASF, który przyczynia się do coraz niższych cen za trzodę chlewną. W tej sytuacji KRIR żąda opracowania programu rozwoju i uruchomienia pomocy dla producentów świń.

Oprócz tego, samorząd rolniczy zwrócił się do ministra rolnictwa o podjęcie interwencji przez UOKiK. Urząd powinien sprawdzić ceny artykułów spożywczych pochodzenia zwierzęcego w stosunku do cen surowca. KRIR chce także zweryfikować z jakich stref sprowadzane jest mięso, a także czy importerzy mięsa nie stosują cen dumpingowych.

Czytaj również: Rynek trzody chlewnej 2021. Ceny pójdą wreszcie w górę?

Obecna sytuacja w rolnictwie – Europejski Zielony Ład i możliwe protesty rolników

Krajowa Rada Izb Rolniczych zauważyła również, że wpływ na aktualną sytuację w rolnictwie już niedługo będzie miał Europejski Zielony Ład. Według samorządu rolniczego jego ambitne cele nie zawierają szacunkowych kosztów i źródeł finansowania. Dlatego też KRIR oczekuje zarówno od KE jak i od rządu przedstawienia możliwych skutków, jakie mogą pojawiać się w odniesieniu do rolnictwa, jak i całej gospodarki.

KRIR ostrzega że powyższe problemy mogą doprowadzić do tego, że rolnicy znowu wyjdą na ulice.

Krajowa Rada ostrzega Rząd RP, że obecna sytuacja w rolnictwie doprowadzi do ogromnych protestów rolnikówpisze na koniec samorząd rolniczy.

Sprawdź szczegóły: Unijna strategia Od pola do stołu. Spadek produkcji i dochodów rolników?

Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 23

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *