Omacnica: gdzie jest największe zagrożenie?

Omacnica prosowianka to najgroźniejszy szkodnik pojawiający się na plantacjach kukurydzy. Aby uchronić uprawę przed atakiem omacnicy i znacznie obniżyć straty, jakie może ona wyrządzić, rolnicy starannie wybierają odmianę do siewu i prowadzą dokładny monitoring plantacji. Sprawdzamy, w jakich regionach zagrożenie jest największe i co zrobić, aby nie dopuścić do wystąpienia szkodnika.

W skali całego kraju szacuje się, że omacnica powoduje straty w plonach ziarna wynoszące średnio ok. 20%. Mniejsze, bo ok. 10–15% straty odnotowują rolnicy, którzy postawili na kukurydzę kiszonkową (głównie dlatego, że rośliny szybciej zbiera się ją z pola). Choć omacnica występuje już niemal na terenie całej Polski, to plantacje położone w niektórych regionach kraju są w większym stopniu narażone na atak szkodnika.

Najmniej zagrożone atakiem szkodnika są plantacje położone na północy kraju, gdzie odnotowuje się straty w granicach 1520% roślin.

– Najbardziej zagrożone są województwa podkarpackie, małopolskie, śląskie, opolskie, dolnośląskie, na północy kraju zagrożenie jest mniejsze. Wielkość porażenia z roku na rok rośnie, przesuwając się od strony Polski południowej na północ – twierdzi Eugeniusz Piątek z Polskiego Związku Producentów Kukurydzy.

Południe, czyli największe zagrożenie

Na atak omacnicy najbardziej narażona jest cała południowa części kraju.

– Na południu jest najcieplej i uprawia się tam odmiany o całym przekroju FAO, od 180 do 310. Wobec tego nawet gdy odmiana wcześniejsza dojrzeje, to szkodnik jest w stanie znaleźć gdzieś nieopodal drugą roślinę żywicielską – uważa dr hab. inż. Paweł Bereś z Instytutu Ochrony Roślin w Rzeszowie.

Omacnica powoduje na tych terenach uszkodzenia wynoszące od 40 do 80%. W niektórych przypadkach doprowadzić może nawet do zniszczenia całej uprawy.

zagrożenie

Najbardziej zagrożone są województwa podkarpackie, małopolskie, śląskie, opolskie, dolnośląskie, na północy kraju zagrożenie jest mniejsze. Wielkość porażenia z roku na rok rośnie, przesuwając się od strony Polski południowej na północ.

Centrum: ryzyko porażenia rośnie

Od ok. 4 lat zwiększa się szkodliwość omacnicy w środkowej Polsce.

– Okolice Warszawy, Bydgoszcz, Toruń, Poznań, Gorzów Wielkopolski to tereny, na których owad uszkadza nawet do 80% roślin, czyli szkodliwość omacnicy jest podobna jak na południu kraju – podkreśla dr hab. inż. Paweł Bereś.

Najmniej zagrożone atakiem szkodnika są plantacje położone na północy kraju, gdzie odnotowuje się straty w granicach 1520% roślin.

Sprzyjający mikroklimat

Zasięg występowania omacnicy jest z roku na rok coraz większy, a prognozy nie są dla rolników optymistyczne. Zdaniem ekspertów owad ten również w najbliższych latach pozostanie najgroźniejszym szkodnikiem kukurydzy. Rolnicy powinni pamiętać, że omacnica może doprowadzić nawet do zniszczenia całej uprawy. Szkodnik pojawia się na plantacji od początku czerwca, a składanie jaj oraz masowy wylęg gąsienic wypadają zwykle na pierwszą i drugą połowę lipca. Rozwojowi owadów sprzyjają wzrost temperatur w ciągu dnia (przekraczających 20°C), a także w nocy (powyżej 10°C) przy jednoczesnych umiarkowanych opadach deszczu.

zagrożenie

Zasięg występowania omacnicy jest z roku na rok coraz większy, a prognozy nie są dla rolników optymistyczne. (fot. AgroFoto, użytkownik: kusaska)

fot. AgroFoto (kusaska)

Kluczowa decyzja

Zapobieżenie występowaniu szkodnika na plantacji lub znacznie ograniczyć straty przez niego wyrządzane to priorytet wszystkich plantatorów kukurydzy. Warto pomyśleć o tym już przy wyborze odpowiedniej odmiany. Rolnicy powinni w tym celu dokładnie przejrzeć katalog odmian.

 Każda z odmian przechodzi test na omacnicę prosowiankę. Inspektorzy sprawdzają, czy dana odmiana jest bardziej lub mniej podatna na działalność szkodnika. Nie ma odmian całkowicie odpornych. Ale należy pamiętać, że jeśli nawet w okolicach Rzeszowa dana odmiana charakteryzuje się większą podatnością na omacnicę, to nie jest powiedziane, że w rejonach np. Poznania będzie tak samo reagowała. W zależności od lokalnych warunków glebowo-klimatycznych ta sama odmiana może bowiem inaczej reagować.

W wielu regionach plonów nie było wcale, a jeśli były, to wynosiły średnio zaledwie 3–4 t z ha.

Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych

Dlatego rolnicy powinni wizytować obowiązkowo wszystkie dni kukurydzy, jakie są w ich regionie, i dopytywać się wystawców materiału siewnego, którzy prezentują tam swoje kolekcje, jaka jest podatność odmiany tam rosnącej na takim doświadczalnym polu. Sami mogą wtedy zaobserwować, która odmiana jest bardziej uszkadzana, a która mniej. Trzeba też sprawdzać, czy te odmiany w warunkach naturalnych nie były niczym traktowane za wyjątkiem herbicydu – podpowiada dr hab. inż. Paweł Bereś.

Na minusie

W ciągu ostatnich kilku lat omacnica prosowianka naraziła rolników na duże straty. Działalność tego szkodnika była dla rolników dużym problemem szczególnie w 2014 r., kiedy omacnica uszkodziła na południu Polski na wielu plantacjach 5080% roślin (w niektórych przypadkach nawet 100% roślin), w centralnych regionach kraju 4080%, a na północy 520%. W 2015 r. sytuacja rolników, którzy postawili na kukurydzę, nie poprawiła się.

– W wielu regionach plonów nie było wcale, a jeśli były, to wynosiły średnio zaledwie 3–4 t z ha – podsumowywał pan Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Oprócz strat spowodowanych przez omacnicę rolnikom we znaki dała susza i pojawiające się na plantacjach niezwykle niebezpieczne zagrożenie w postaci chorób grzybowych.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Ochrona kukurydzy
pawel885
La Zina 500SC przedwschodowo  Potem Niko na jednoliścienne  Co myślicie ? Wyjdzie ok 100zl ha  Za lumax adengo krzyczą nawet ponad 300🙆  Czy dodać nezotrion p... zobacz więcej »
dantur96
Czy 2.5 l lumaxu po wschodowo wystarczy? zobacz więcej »
v11
Dnia 22.04.2024 o 16:57, KarolTD90 napisał: A co byście polecili  żeby ziemię opryskać po zasianiu kukurydzy??? adengo lekkie 0,33 ciężkie  0,44 jeżeli będ... zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *