Opakowań po ŚOR nie wyrzucaj do śmieci

Co zrobić z opakowaniami po zużytych środkach ochrony roślin? Na pewno nie wyrzucać ich do kosza. Za taki proceder grożą surowe kary finansowe. Sposób postępowania z pustymi opakowaniami po ŚOR jest ściśle określony w przepisach.

– Zgodnie z polskim prawem, użytkownicy środków ochrony roślin są zobowiązani do zwrotu opakowań po tych produktach, a punkty sprzedaży – do ich przyjmowania – przypomina Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin– Producenci i importerzy mają natomiast obowiązek zorganizowania systemu zbierania i zagospodarowania takich opakowań.

Można poczekać, aż zbierze się większa ilość opakowań i wtedy dostarczyć do punktu sprzedaży.

Substancje zawarte w środkach ochrony roślin mają działanie szkodliwe zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska. Producenci na opakowaniach produktów podają szczegółowe informacje o zagrożeniach, jakie może stwarzać znajdujący się wewnątrz środek. Pustych pojemników w żadnym razie nie można palić lub wykorzystywać do innych celów, nawet po umyciu. Opakowania należy zwrócić, natomiast w przepisach nie jest uszczegółowione, jak szybko należy to zrobić. Można poczekać, aż zbierze się ich większa ilość i wtedy dostarczyć do punktu sprzedaży. Ważne jest jednak, by opakowania przechowywać w szczelnych pojemnikach, które znajdują się z dala od pojemników, w których przechowywane są pasze dla zwierząt.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *