Co robić z opakowaniami po ŚOR?

Opryski są niezbędnym zabiegiem mającym uchronić uprawy przed chorobami i szkodnikami. Po zabiegu pozostają jednak opakowania po ŚOR. Czy pamiętamy, co z nimi robić?

Wielkimi krokami zbliża się sezon, gdy po wykorzystanych ŚOR zostaną puste opakowania. Im większe gospodarstwo, tym będzie ich więcej. Przypominamy, że są one zaliczane do odpadów niebezpiecznych, z którymi trzeba postępować w odpowiedni sposób. Czy zatem pamiętamy jak?

W ciągu 12 lat działania systemu w Polsce zebrano już 14 730 ton opakowań po ŚOR.

Przede wszystkim nie wyrzucać wraz z innymi odpadami i nie palić. Nie wolno też wykorzystywać ich do innych celów, gdyż pozostałości płynów mogą okazać się trujące dla nas, naszych zwierząt i innych roślin. Przypominamy również, że opakowania można za darmo oddać do punktu sprzedaży, która profesjonalnie zajmuje się utylizacją odpadów. Można również odwieźć je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – nie każdy ma jednak do nich wystarczająco blisko. Zdecydowanie łatwiej jest więc zawieźć je do sklepu, tym bardziej, że może być to dowolna placówka uczestnicząca w Systemie Zbiórki Opakowań PSOR. Nie potrzeba też pokazywać paragonu ani faktury.

Należy jednak pamiętać o wcześniejszym, 3-krotnym przepłukaniu samego opakowania.

Do punktów sprzedaży oddajemy opakowania plastikowe i szklane oraz torebki foliowe i papierowe. Torebek papierowych i foliowych jednak nie płuczemy. Natomiast opakowania plastikowe i szklane – tak.

Na koniec dodajmy, że w ciągu 12 lat działania systemu w Polsce zebrano już 14 730 ton opakowań po ŚOR, z czego najwięcej zebranych zostało w zachodnich regionach kraju. Więcej szczegółów już niebawem!

Źródło: PSOR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *