Co robić z opakowaniami po ŚOR?

Co robić z opakowaniami po ŚOR?

Opakowania po ŚOR mogą stanowić niebezpieczeństwo dla nas, ale także dla zwierząt i roślin w gospodarstwie. Co z nimi robić?

Opryski są niezbędnym zabiegiem mającym uchronić uprawy przed chorobami i szkodnikami. Po zabiegu pozostają jednak opakowania po ŚOR. Czy pamiętamy, co z nimi robić?

Wielkimi krokami zbliża się sezon, gdy po wykorzystanych ŚOR zostaną puste opakowania. Im większe gospodarstwo, tym będzie ich więcej. Przypominamy, że są one zaliczane do odpadów niebezpiecznych, z którymi trzeba postępować w odpowiedni sposób. Czy zatem pamiętamy jak?

W ciągu 12 lat działania systemu w Polsce zebrano już 14 730 ton opakowań po ŚOR.

Przede wszystkim nie wyrzucać wraz z innymi odpadami i nie palić. Nie wolno też wykorzystywać ich do innych celów, gdyż pozostałości płynów mogą okazać się trujące dla nas, naszych zwierząt i innych roślin. Przypominamy również, że opakowania można za darmo oddać do punktu sprzedaży, która profesjonalnie zajmuje się utylizacją odpadów. Można również odwieźć je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – nie każdy ma jednak do nich wystarczająco blisko. Zdecydowanie łatwiej jest więc zawieźć je do sklepu, tym bardziej, że może być to dowolna placówka uczestnicząca w Systemie Zbiórki Opakowań PSOR. Nie potrzeba też pokazywać paragonu ani faktury.

Należy jednak pamiętać o wcześniejszym, 3-krotnym przepłukaniu samego opakowania.

Do punktów sprzedaży oddajemy opakowania plastikowe i szklane oraz torebki foliowe i papierowe. Torebek papierowych i foliowych jednak nie płuczemy. Natomiast opakowania plastikowe i szklane – tak.

Na koniec dodajmy, że w ciągu 12 lat działania systemu w Polsce zebrano już 14 730 ton opakowań po ŚOR, z czego najwięcej zebranych zostało w zachodnich regionach kraju. Więcej szczegółów już niebawem!

Źródło: PSOR

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Pszenżyto ozime: jakie ma wymagania?

Mrozoodporne i zimotrwałe pszenżyta ozime pozwalają na uprawy we wschodniej części kraju. Co jeszcze wyróżnia to zboże?

12 marca 2018

Wiosenne zwalczanie chwastów w rzepaku

Paleta herbicydów do zabiegów w rzepaku jest skromna. Nie pomagają też ograniczone terminy ich stosowania. Zobacz, jak sobie z tym poradzić!

6 marca 2018

Oziminy na start! Sprawdź, jaki nawóz będzie najlepszy!

Zboża zasilone siarką to większa zawartość białka i wyższy plon. Nie pomijaj tego składnika przy nawożeniu!

10 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij