Opakowania po środkach ochrony roślin

Opakowania po środkach ochrony roślin

Opakowania po ŚOR są niebezpieczne nawet, gdy są puste. Robiąc jesienne porządki w gospodarstwie warto zadbać o to, by pozbyć się ich zgodnie z przepisami

Opakowania po środkach ochrony roślin powinny być odpowiednio zagospodarowane. Jesienią po zakończonych pracach na polu przychodzi czas na porządki w gospodarstwach. Wtedy też pojawia się problem, co zrobić z opakowaniami po ŚOR. Nie należy ich wyrzucać czy utylizować na własną rękę – opakowania po środkach ochrony roślin zgodnie z przepisami należy oddać do sklepów.

Opakowania po środkach ochrony roślin w dużych ilościach znajdują się niemal w każdym gospodarstwie, w którym prowadzona jest ochrona roślin. W Polsce co roku sprzedaje się ponad 50 tysięcy ton środków ochrony roślin. Najczęściej są one dostępne w niewielkich pojemnikach, gdyż rozcieńcza się je z dużą ilością wody. Takich niewielkich pojemniczków po sezonie może się nazbierać całkiem sporo. Co z nimi zrobić?

Tylko wypłukane opakowania po środkach ochrony roślin

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin apeluje o to, by opróżnione opakowania po ŚOR oddawać do sklepów. Niedopuszczalne jest ich utylizowanie na własną rękę, palenie czy wyrzucanie. Opakowania przed oddaniem powinny być jednak odpowiednio oczyszczone, aby nie znajdowały się w nich pozostałości chemicznych substancji. Od razu po użyciu płynu z opakowania należy wypłukać je trzykrotnie, a wodę z tego płukania wlać do pojemnika, w którym znajduje się ciesz robocza. Dzięki temu nie tylko dbamy o środowisko, ale również zapobiegamy marnowaniu cennych preparatów. Oczyszczone opakowania należy składować w jednym miejscu, a jesienią po sezonie na wszystkie opryski należy oddać je do sklepu.

Opakowania przed oddaniem powinny być jednak odpowiednio oczyszczone, aby nie znajdowały się w nich pozostałości chemicznych substancji.

– Tylko zwrot opakowań do punktów sprzedaży jest gwarancją, że zostaną one zagospodarowane w sposób zarówno zgodny z prawem, jak i bezpieczny – informuje Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin. – Puste i trzykrotnie wypłukane opakowania należy oddać do sklepów, które prowadzą zbiórkę. Rolnicy nie mają obowiązku okazywania dowodów zakupu, nie muszą więc oddawać opakowań w tym samym punkcie, w którym zakupili środki ochrony roślin.

Jak oddawać opakowania po ŚOR?

Na stronach internetowych sklepów przyjmujących puste opakowania można również znaleźć specjalne formularze zwrotu. Warto je wydrukować, wypełnić i dać do podpisania pracownikowi sklepu podczas zdawania opakowań. To dobre zabezpieczenie na wypadek kontroli z Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa – rolnik będzie mógł udowodnić, że z pustymi opakowaniami postępuje zgodnie z prawem.
– Zabronione jest samodzielne utylizowanie opakowań po środkach ochrony roślin, palenie ich, wyrzucanie razem z odpadami komunalnymi lub wywożenie do lasu. To nie tylko łamanie prawa, ale również stwarzanie zagrożenia dla środowiska – ostrzega PSOR.

Dodatkowe informacje znajdziesz w artykule: Wyrzucasz opakowania po ŚOR? Nie zapomnij o kodzie!

Możesz też odnaleźć najbliższy punkt, w którym zostawisz opakowania po środkach ochrony roślin, pod adresem: http://systempsor.pl/punkty-odbioru/

GMO: jak zmodyfikowano kukurydzę?

GMO wciąż wzbudza kontrowersje. Co ciekawe, to kukurydza od samego początku była obiektem zainteresowania koncernów GMO.

10 lutego 2018

Do czego służy próba szpadlowa?

Jak za pomocą zwykłego szpadla i pazurków ogrodniczych sprawdzić żyzność gleby w warunkach polowych? Na co zwracać uwagę?

11 lutego 2018

Dr Green – Nowa jakość nawozów dolistnych

Chcesz poprawić jakość i wydajność swoich plonów? Dr Green pomoże Ci w tym, z pomocą nowatorskich formuł. Zobacz, jak w prosty sposób zadbać o rośliny!

16 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij