Opakowania po środkach ochrony roślin

Opakowania po środkach ochrony roślin powinny być odpowiednio zagospodarowane. Jesienią po zakończonych pracach na polu przychodzi czas na porządki w gospodarstwach. Wtedy też pojawia się problem, co zrobić z opakowaniami po ŚOR. Nie należy ich wyrzucać czy utylizować na własną rękę – opakowania po środkach ochrony roślin zgodnie z przepisami należy oddać do sklepów.

Opakowania po środkach ochrony roślin w dużych ilościach znajdują się niemal w każdym gospodarstwie, w którym prowadzona jest ochrona roślin. W Polsce co roku sprzedaje się ponad 50 tysięcy ton środków ochrony roślin. Najczęściej są one dostępne w niewielkich pojemnikach, gdyż rozcieńcza się je z dużą ilością wody. Takich niewielkich pojemniczków po sezonie może się nazbierać całkiem sporo. Co z nimi zrobić?

Tylko wypłukane opakowania po środkach ochrony roślin

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin apeluje o to, by opróżnione opakowania po ŚOR oddawać do sklepów. Niedopuszczalne jest ich utylizowanie na własną rękę, palenie czy wyrzucanie. Opakowania przed oddaniem powinny być jednak odpowiednio oczyszczone, aby nie znajdowały się w nich pozostałości chemicznych substancji. Od razu po użyciu płynu z opakowania należy wypłukać je trzykrotnie, a wodę z tego płukania wlać do pojemnika, w którym znajduje się ciesz robocza. Dzięki temu nie tylko dbamy o środowisko, ale również zapobiegamy marnowaniu cennych preparatów. Oczyszczone opakowania należy składować w jednym miejscu, a jesienią po sezonie na wszystkie opryski należy oddać je do sklepu.

Opakowania przed oddaniem powinny być jednak odpowiednio oczyszczone, aby nie znajdowały się w nich pozostałości chemicznych substancji.

– Tylko zwrot opakowań do punktów sprzedaży jest gwarancją, że zostaną one zagospodarowane w sposób zarówno zgodny z prawem, jak i bezpieczny – informuje Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin. – Puste i trzykrotnie wypłukane opakowania należy oddać do sklepów, które prowadzą zbiórkę. Rolnicy nie mają obowiązku okazywania dowodów zakupu, nie muszą więc oddawać opakowań w tym samym punkcie, w którym zakupili środki ochrony roślin.

Jak oddawać opakowania po ŚOR?

Na stronach internetowych sklepów przyjmujących puste opakowania można również znaleźć specjalne formularze zwrotu. Warto je wydrukować, wypełnić i dać do podpisania pracownikowi sklepu podczas zdawania opakowań. To dobre zabezpieczenie na wypadek kontroli z Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa – rolnik będzie mógł udowodnić, że z pustymi opakowaniami postępuje zgodnie z prawem.
– Zabronione jest samodzielne utylizowanie opakowań po środkach ochrony roślin, palenie ich, wyrzucanie razem z odpadami komunalnymi lub wywożenie do lasu. To nie tylko łamanie prawa, ale również stwarzanie zagrożenia dla środowiska – ostrzega PSOR.

Dodatkowe informacje znajdziesz w artykule: Wyrzucasz opakowania po ŚOR? Nie zapomnij o kodzie!

Możesz też odnaleźć najbliższy punkt, w którym zostawisz opakowania po środkach ochrony roślin, pod adresem: http://systempsor.pl/punkty-odbioru/

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

SU Tarroca to 115% wzorcaKup teraz Postaw na wczesność

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *