Oregano w żywieniu drobiu: 15 najważniejszych właściwości!
Oregano w żywieniu drobiu jest powszechnie stosowane jako preparat przyspieszający wzrost ptaków. Okazuje się, że posiada najsilniejsze właściwości antybakteryjne ze wszystkich dostępnych na rynku ziół. Warto wymienić jego najważniejsze zalety oraz podkreślić, jak wiele może zdziałać w organizmie drobiu to pospolite zioło.
W 2006 r. wszedł w życie przepis zakazujący stosowania farmakologicznych substancji pobudzających wzrost organizmu ptaków. Naukowcy w tamtym czasie rozpoczęli badania, jak w inny, bardziej naturalny sposób poprawić przyrosty i wykorzystanie paszy. Okazało się, że wiele pospolitych ziół, stosowanych prawie w każdej kuchni, posiada wspaniałe właściwości, które można wykorzystać nie tylko w żywieniu człowieka, ale również drobiu.
Wyniki wielu badań donoszą, że zioła takie jak oregano wpływają na poprawę parametrów produkcyjnych i zdrowotnych ptaków.
Z przeprowadzonych badań wynika, że w czołówce najsilniej i najkorzystniej oddziałujących ziół na organizm drobiu znalazły się szałwia, tymianek oraz oregano. Oregano podawane ptakom w postaci preparatów (wyciągu oraz olejków z lebiodki pospolitej, czyli właśnie oregano) wpływa korzystnie na układ odpornościowy, pokarmowy oraz poprawia smakowitość i zapach paszy. W oregano występuje aż 30 substancji aktywnych wspomagających odpowiednią pracę organizmu.
Jakie zatem funkcje pełni oregano w żywieniu drobiu?
– Dostępna literatura naukowa wskazuje na wszechstronne właściwości biologiczno-zdrowotne roślin zielarskich, które mogą z powodzeniem być wykorzystywane w chowie drobiu. Wyniki wielu badań donoszą, że zioła takie jak oregano, stosowane jako dodatek do diety drobiu, wpływają na poprawę parametrów produkcyjnych i zdrowotnych ptaków – mówi dr inż. Iwona Skomorucha z Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Balicach.
Oregano dla niosek
Nioski, które otrzymywały dodatek preparatu z oregano, miały wyższą nieśność, lepsze spożycie i wykorzystanie paszy. Znoszone jaja były większe, a kury dłużej utrzymywały wysoką nieśność. Ponadto wsiewki oregano na wybiegu również będą pełniły swoją funkcję, ponieważ kury bardzo chętnie pobierają oregano również w postaci świeżej. Najlepiej wysiewać oregano wprost do ziemi w kwietniu lub maju!
Oregano dla brojlerów
Podobnie jak w przypadku niosek, brojlery miały lepsze parametry wykorzystania paszy na 1 kg przyrostu oraz w szybszym tempie uzyskiwały masę ubojową. Pobierały paszę z dodatkiem wyciągu z oregano chętniej niż bez dodatku ziół. Występowała mniejsza zapadalność na choroby układu pokarmowego (biegunki) oraz mniej osobników miało obrzęki kończyn.
Oregano dla indyków
Badania na indykach wykazały, że dodatek nawet 2–3 g oregano do kg paszy działa jak naturalny stymulator wzrostu indycząt, ponieważ ptaki miały wyższe przyrosty, kiedy w składzie paszy znajdowało się oregano.
Przeczytaj artykuł ekspertów: Żywienie drobiu: formy i źródła składników mineralnych
Poznaj zalety innych ziół w paszach: