Oszczędności a dochód w gospodarstwie rolnym

Oszczędności a dochód w gospodarstwie rolnym

Jak się okazuje, podjęcie decyzji o oszczędzaniu może być ryzykowne. Ale czy oszczędności ograniczające inwestycje przekreślają dochodowość?

Nie tylko w rolnictwie, ale i w innych branżach nieustannie mówi się o oszczędzaniu. Czy warto to robić i jak się mają oszczędności do dochodu? O tym w kolejnym odcinku naszego cyklu.

Czy warto oszczędzać?

oszczędzanie dochodowość

fot. PROCAM

Jak zwiększyć dochodowość upraw?

Każdy rolnik, który chroni swoje uprawy, staje przed permanentnymi pytaniami: czym chronić, kiedy, jak i ile na to wydać pieniędzy. Często spotykaną prawidłowością jest, że trzeba najpierw dużo zainwestować, aby odnieść dużą korzyść. Płyną stąd dwa wnioski. Po pierwsze – program ochrony musi być dostosowany, sprawdzony i dobrze dobrany do sytuacji na polu. Zakup chemii to niemały wydatek. Po drugie – nie warto kierować się wyłącznie kryterium ceny, bo tanie rozwiązania często bywają niekompletne albo mało skuteczne. Najlepsze efekty uzyskuje się, stosując rozwiązania dostosowane do sytuacji i warunków. A te niekoniecznie będą najtańsze na pierwszy rzut oka, za to na pewno będą najskuteczniejsze i w konsekwencji okażą się najoszczędniejszą inwestycją.

Oszczędności a dochód

Za tanimi rozwiązaniami, prócz ceny, przemawia tylko to, że w korzystnych pogodowo latach, przy niskich nakładach, udaje się uzyskać stosunkowo wysoki plon lub zarobić dzięki dobrej koniunkturze i cenie. Jest to jednak strategia o tyle ryzykowna, że nie gwarantuje dochodów w trudnych latach i przy gorszych warunkach rynkowych.

Zostało przeprowadzone badanie opinii społecznej wśród rolników. Wynika z niego, że rolnicy nienastawieni inwestowanie na odpowiednim poziomie to grupa zbliżona do tych ankietowanych, którzy wskazywali, że sposobem na dochodowość jest „wyjście na zero” oraz liczenie na dobrą cenę w skupie.

I choć ich strategia czasem działa, to:

  • przekreślają oni szanse na dochód w trudnych latach i zmiennych warunkach przebiegu pogody w sezonie;
  • w sezonach z korzystnym przebiegiem warunków uprawy nie maksymalizują oni zysków, ponieważ nie chroniąc i nie zasilając odpowiednio upraw nie wykorzystują w pełni potencjału plonotwórczego roślin.

    jak zwiększyć dochodowość upraw

    fot. PROCAM

    Ankieta: Jak zwiększyć dochodowość upraw?

Ryzykowne oszczędzanie

Stosowanie tanich rozwiązań to loteria. Pozwala to bowiem w korzystnych klimatycznie latach, przy niskich nakładach, uzyskać stosunkowo wysoki plon. Dzięki dobrej koniunkturze – cenie w danym roku – także można wyjść „na swoje”. Jest to jednak ryzykowne podejście, nie gwarantujące dochodów w trudnych latach. Z ankiet wynika, że badani wskazujący, iż sposobem na dochodowość jest „wyjście na zero” oraz liczenie na dobrą cenę w skupie, to grupa zbliżona do grupy nienastawionej na inwestowanie na odpowiednim poziomie, którzy niweczą swoje szanse na dochód w trudnych lub zmiennych warunkach pogodowych w danym sezonie. Okazuje się, że oszczędności i dochód nie idą ze sobą w parze.

Tak prezentuje się symulacja potencjałów plonowania w zależności od intensyfikacji nakładów oraz symulacja plonu teoretycznego możliwego do uzyskania:

potencjał plonowania

fot. PROCAM

Wykres symulacji potencjałów plonowania i plonu teoretycznego możliwego do uzyskania

14 SPOSOBÓW Jak zwiększyć dochodowość upraw?

Zobacz jak agronomia pomoże podnieść dochodowość naszych upraw a także jakie są wyzwania współczesnego rolnictwa

Cała publikacja: 14 SPOSOBÓW Jak zwiększyć dochodowość upraw? dostępna jest również do pobrania pod linkiem: https://www.procam.pl/landing/358-2/

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Schorzenia szpary międzyracicowej u bydła: jak sobie radzić?

Kulawizny nie dość, że sprawiają krowom ból, to dla hodowcy oznaczają dodatkowe koszty. Czy da się im jakoś zapobiec?

17 kwietnia 2018

Krótkotrwałe użytki zielone sposobem na uzupełnienie paszy objętościowej

Część z rolników nie zdążyła odbudować dostatecznej ilości zapasów paszy objętościowej. Jak skutecznie uzupełniać jej niedobory?

21 kwietnia 2018

Pastwisko jako źródło paszy dla bydła mięsnego

Jak wielkie znaczenie w diecie bydła mięsnego odgrywa pastwisko? Czy jest ono dobrym źródłem pożywienia dla zwierząt?

20 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij