Pandemia koronawirusa a ochrona roślin – czy nastąpią zmiany?

Pandemia koronawirusa niewątpliwie wpływa na aktualną sytuację w polskim rolnictwie. Problem dotyczy również dostępności i cen środków ochrony roślin, które są zazwyczaj sprowadzane z Azji.
Pandemia koronawirusa a ochrona roślin – czy w takim razie nastąpią w tej kwestii jakieś zmiany?

Pandemia koronawirusa a ochrona roślin – pestycydy mniej dostępne, a ceny wyższe

Jak podkreśla prof. dr hab. Marek Mrówczyński, dyrektor Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu substancje czynne ŚOR produkowane są przede wszystkim w Azji. Zatrzymanie ich produkcji na skutek epidemii doprowadziło do problemów z dostawami nie tylko w Europie, ale także na całym świecie.
Aktualnie obserwuje się braki w dostępności niektórych fungicydów i herbicydów. Część rolników posiada jeszcze zapasy sprzed wybuchu epidemii, jednak preparaty, które należy zastosować latem i jesienią będą już trudne do zdobycia.

Pandemia koronawirusa a ochrona roślin – środki ochrony roślin drożeją 

Dostępność ŚOR jest mniejsza, na dodatek ceny idą w górę. Wstępnie można przypuszczać, że ten trend utrzyma się aż do jesieni. 

Biologiczna ochrona roślin, odporne odmiany, orka i podorywka w walce z agrofagami

Dyrektor IOR nie wyklucza, że rolnicy w perspektywie czasu muszą przekonać się do biologicznych metod ochrony roślin, a także do wybierania odmian bardziej odpornych na agrofagi. W przyszłości możliwy jest również powrót do sprawdzonych metod takich jak: orka przedzimowa, czy podorywka. Są to bez wątpienia kosztowne i pracochłonne zabiegi, ale skuteczne i niezależne od sytuacji ekonomicznej jaka panuje na świecie. 

Aktualne zagrożenia na polu wynikają z braku zimy

Zagrożenia pojawiają się przede wszystkim w uprawach zbóż ozimych i rzepaku. Ma to związek z brakiem zimy w tym roku, co doprowadziło, że szkodniki, patogeny i chwasty rozwijały się przez cały rok. Pandemia koronawirusa a ochrona roślin to nie jedyny problem rolników. Kolejnym z nich jest susza, która występuje już w całej Polsce, a z którą nie da się wygrać.

Pandemia koronawirusa a ochrona roślin – jakie są prognozy?

Profesor Mrówczyński uważa, że:

,,Po zakończeniu pandemii koronawirusa w ochronie roślin prawdopodobnie wzrośnie znaczenie metod niechemicznych, oraz upraw odmian odpornych i tolerancyjnych na agrofagi. Myślę, że metody biologiczne zyskają na znaczeniu i będą w większym stopniu stosowane w uprawach rolniczych.”

Czy tak rzeczywiście się stanie, przekonamy się po ustaniu pandemii koronawirusa.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.4 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. chlop z osp pisze:

    Niedługo wymyślą oprysk na koronawirusa:)