Co tam panie w polityce, czyli które ustawy wdrożono w I półroczu 2016

Były dalekosiężne plany i zapewnienia, teraz czas na podsumowanie. Przez pierwszych 6 miesięcy roku rząd Prawa i Sprawiedliwości zrealizował jedynie niewielką część wyborczych obietnic. Najważniejsze z nich to 500 plus i ustawa o ziemi. Z realizacją pozostałych zobowiązań rząd się na razie nie śpieszy.

Jak podają sondaże, w jesiennych wyborach zdecydowana większość rolników głosowała na Prawo i Sprawiedliwość. Nic dziwnego, że rolnicy postawili na dobrą zmianę, bo obietnic było wiele. PiS przekonywało o konieczności wprowadzenia nowych metod szacowania strat i odszkodowań na wypadek suszy. Mówiło się o połączeniu agencji obsługujących rolnictwo, powołaniu jednej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. Nowy rząd miał też zapewnić seniorom darmowe leki po 75 roku życia, obniżyć wiek emerytalny i podwyższyć standard życia na wsi. Wszystkie te obietnice nie zostały jeszcze zrealizowane.

jakie ustawy zrealizowano

Które z obiecanych przez PiS zmian udało się wprowadzić w I półroczu 2016 r.?

Zrealizowane: 500 plus

Rodzina 500 plus to jedna z najważniejszych i najszybciej zrealizowanych obietnic PiS-u. Program przyznaje 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a na pierwsze w sytuacji, gdy dochód na członka rodziny nie przekracza 800 zł. Jak się okazuje, na takie wsparcie załapią się przede wszystkim rolnicy. W ich przypadku ustala się dochód z gospodarstwa rolnego na podstawie obwieszczanego przez GUS dochodu z hektara przeliczeniowego, który wynosi obecnie 2506 zł. W praktyce oznacza to, że 3-osobowa rodzina może liczyć na 500 plus, jeśli posiada gospodarstwo nie większe niż 11,5 ha i nie dysponuje żadnym innym źródłem dochodu.

Może warto byłoby również kontrolować, na co rodzice wydają 500 plus. Słyszy się, że w niektórych wsiach po wypłacie pieniędzy trwają libacje.

Michał Kowalczyk, rolnik z Pomorza

Takie kryteria może spełnić zdecydowana większość rolników, bo ponad 75% polskich gospodarstw ma powierzchnię mniejszą niż 10 ha. Ministerstwo rolnictwa szacuje, że od przyszłego roku ogólna kwota wsparcia z 500 plus wyniesie 23 mld zł, z czego 11 mld zł adresowanych jest do rodzin mieszkających na wsi. Rolnicy mają się więc z czego cieszyć.

Ten program to realne wsparcie dla polskich rodzin, realna pomoc – twierdzi Stanisław Kowalski z Podkarpacia.

To jak na razie najlepszy pomysł PiS-u. Nie podoba mi się jednak, że ten program przyznaje wszystkim 500 zł na drugie i kolejne dziecko. Taka pomoc powinna być skierowana do tych, którzy tego potrzebują – uważa Michał Kowalczyk, rolnik z Pomorza. – Może warto byłoby również kontrolować, na co rodzice wydają 500 plus. Słyszy się, że w niektórych wsiach po wypłacie pieniędzy trwają libacje – dodaje.

jakie ustawy zrealizowano

Od przyszłego roku ogólna kwota wsparcia z 500 plus wyniesie 23 mld zł, z czego 11 mld zł adresowane jest do rodzin mieszkających na wsi.

Zrealizowane: ustawa o ziemi

PiS obiecywało podczas kampanii wyborczej, że będzie chronić polską ziemię przed wykupem przez zagraniczne koncerny. Aby dotrzymać słowa, rządzący wprowadzili szereg zmian do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. W myśl nowych przepisów nabywcą ziemi rolnej może być jedynie rolnik indywidualny, czyli osoba fizyczna, która osobiście gospodaruje na gruntach do 300 ha, ma kwalifikacje rolnicze i od co najmniej 5 lat zamieszkuje w gminie. Ustawa blokuje na okres 5 lat możliwość sprzedaży państwowych gruntów rolnych. Te wszystkie restrykcje to zdaniem rządzących konieczność.

We Francji np. ochrona ziemi jest tak daleko posunięta, że komisja przydziela i wydaje decyzje, czy jeden rolnik może od drugiego dzierżawić ziemię – podkreślał Henryk Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

jakie ustawy zrealizowano

Wiele kontrowersji budzi tzw. ustawa o ziemi.

Opozycja twierdzi jednak, że wprowadzone przepisy łamią wolności obywatelskie. Nowoczesna złożyła w Trybunale Konstytucyjnym wniosek o zbadanie nowelizacji ustawy.

Ustawa nie może naruszać Konstytucji, a więc art. 21 i art. 22, które mówią o zasadzie własności i swobody działalności gospodarczej – przekonywała w Sejmie Paulina Hennig-Kloska, posłanka Nowoczesnej.

W podobnym tonie wypowiada się wielu rolników.

Ustawa chroniąca ziemię przed zagranicznymi nabywcami była potrzebna, ale nie powinna być aż tak restrykcyjna – skarży się Marek Mikołajczyk z Lubelszczyzny.

Ustawa chroniąca ziemię przed zagranicznymi nabywcami była potrzebna, ale nie powinna być aż tak restrykcyjna.

Marek Mikołajczyk z Lubelszczyzny

Z badań przeprowadzonych przez agencję Martin & Jacob wynika, że ponad połowa rolników jest zadowolona z ustawy. Większość gospodarzy popiera ideę ochrony polskiej ziemi, która przyświecała zmianom. Na pytanie, co jest jeszcze do poprawy, gospodarze odpowiedzieli, że powinna zostać zwiększona powierzchnia działek, które można sprzedać na wolnym rynku. Obecnie ustawa przewiduje taką możliwość w przypadku działek do 3 tys. m2.

Częściowo zrealizowane: darmowe leki dla seniorów

Jedną z obietnic PiS-u były również darmowe lekarstwa dla osób powyżej 75 roku życia. Zapowiadano, że bezpłatne będą wszystkie medykamenty, ale na to zabrakło pieniędzy. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawił projekt listy leków, które będą dostępne od września dla seniorów za darmo.

jakie ustawy zrealizowano

Większość obietnic wyborczych PiS nadal czeka na realizację.

Niezrealizowane: nowe metody szacowania strat i odszkodowań na wypadek suszy

Podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej susza była poważnym problemem dla rolników. PiS obiecywało wówczas na taką okoliczność nowe metody szacowania strat i wypłaty odszkodowań. Prace nad nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wprawdzie trwają, jednak zdaniem opozycji wprowadzone zostaną jedynie kosmetyczne zmiany.

Rolnicy nie będą mogli ubezpieczać własnych plantacji od suszy albo proponowane stawki okażą się dla nich mało atrakcyjne – podkreślał Mirosław Maliszewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Celem projektu ustawy jest zapewnienie rolnikom szerszego dostępu do ubezpieczeń upraw rolnych z dopłatami z budżetu państwa.

– Ustawa ma doprowadzić do zwiększenia udziału państwa w ubezpieczeniach rolników z 5 do 9–12% – przekonywał Robert Telus z Prawa i Sprawiedliwości.

Ustawa ma doprowadzić do zwiększenia udziału państwa w ubezpieczeniach rolników z 5 do 9–12%.

Robert Telus z Prawa i Sprawiedliwości

Niezrealizowane: połączenie agencji związanych z rolnictwem

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wielokrotnie zapowiadał połączenie agencji obsługujących rolnictwo w jedną instytucję. Dzięki temu udałoby się zaoszczędzić nawet ok. 100 mln zł rocznie. Te pomysły nie doczekały się jak na razie realizacji. Jednak projekt jest już przygotowany, czeka na opinię ministra rolnictwa i premier.

Niezrealizowane: jedna Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności

O konieczności powołania jednej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności mówili już wielokrotnie zarówno politycy z lewej, jak i z prawej strony, ale ten pomysł pozostawał jedynie niespełnioną obietnicą. Tak jest też do tej pory. Jednak resort rolnictwa podkreśla, że prace nad zapowiadanymi zmianami trwają. Powołanie Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności to strategiczny projekt zawarty w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, którą rząd ma przyjąć w październiku. Zmiany mają polegać na konsolidacji nadzoru i połączeniu obecnie działających inspekcji.

jakie ustawy zrealizowano

Jak rolnicy oceniają zmiany wprowadzone przez PiS?

Niezrealizowane: obniżenie wieku emerytalnego

Kwestia obniżenia wieku emerytalnego to jedna z tych obietnic, które budzą największe emocje. Zdaniem Ludowców PiS nie tylko nie zamierza dotrzymać w tej sprawie słowa, lecz diametralnie zmienia kurs.

– Politycy PiS podnoszą wiek emerytalny rolnikom. Nie wiem, co rolnicy uczynili PiS, że tak ich gnębi – pyta Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Rolnicy mogą teraz przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni) pod warunkiem przepracowania 30 lat. Tymczasem w prezydenckim projekcie ustawy, zaakceptowanym przez rząd, PiS chce podnieść wiek emerytalny w przypadku kobiet do 60 lat, mężczyzn do 65 lat.

Biorąc pod uwagę wszystkie obietnice wyborcze i to, co zostało zrealizowane, politycy powinni zakasać rękawy do pracy, a nie myśleć o podwyżkach dla siebie.

Stanisław Kowalski z Podkarpacia

PSL twierdzi, że PiS podnosi rolnikom emerytury, ale to właśnie za rządów PSL-u podniesiono wiek emerytalny, my go obniżymy – przekonuje minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Tymczasem zdaniem Stanisława Tyszki z Kukiz’15 propozycja PiS-u to pogwałcenie praw nabytych przyszłych emerytów.

Ta kwestia budzi wiele kontrowersji także wśród rolników.

Jeśli taki projekt rzeczywiście wejdzie w życie, to PiS straci raz na zawsze głosy rolników. Osobiście uważam, że biorąc pod uwagę wszystkie obietnice wyborcze i to, co zostało zrealizowane, politycy powinni zakasać rękawy do pracy, a nie myśleć o podwyżkach dla siebie – ocenia Stanisław Kowalski z Podkarpacia.

 

Może Cię zainteresować: Ustawa o ziemi do poprawki. Co sądzą rolnicy?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Obserwator pisze:

    Jeśli ktoś myśli, że program 500+ będzie kontynuowany przez kilkanaście lat, to bardzo się rozczaruje. A najbardziej mnie śmieszy, gdy ktoś rezygnuje z pracy, bo ma 500+. Czy ten program opłaci mu ZUS i wypracuje emeryturę? A co będzie gdy już w 2018 roku się skończy? Nawet przedstawiciele PiS twierdzą, że „nie ma zagrożenia na 2017 rok”…