Pchełka burakowa: szukaj szkodnika w burakach!

Wschodzące siewki buraka cukrowego narażone są na działanie wielu patogenów oraz szkodników, które osłabiają rozwijające się rośliny i obniżają późniejsze plony. Jednym z poważniejszych szkodników upraw buraków jest niegroźnie wyglądający chrząszcz – pchełka burakowa.

Pchełka burakowa atakuje już wczesną wiosną, gdy rośliny są w fazie liścieni. Termin pojawienia się szkodnika jest w dużym stopniu uzależniony od pogody na danym obszarze. Pchełka burakowa lubi, gdy jest ciepło i sucho, w najbliższym czasie można się więc jej spodziewać w północnych rejonach kraju, gdzie na razie nie zanosi się na deszcz.

pchełka burakowa

Pchełka burakowa (fot. AgroFoto.pl, yacenty)

– Pchełka burakowa żeruje najpierw na liścieniach, a następnie na liściach właściwych. Tworzy na powierzchni liści charakterystyczne wżery, wygryza otwory na kształt okienek, powoduje też wygięcia liścia, jeśli zaczyna go zjadać od strony brzegów – mówi Stanisław Bawoł z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. – Szkodnik jest wyjątkowo wytrzymały, gdyż nawet właściwe zaprawianie nasion nowoczesnymi insektycydami nie zawsze przynosi rezultaty. Pchełka ginie dopiero wtedy, gdy zje odpowiednią ilość tkanki roślinnej zawierającej insektycydy.

Im więcej szkodników na plantacji, tym większe powodują one straty. Zabiegi zwalczania już obecnej pchełki, jeśli stosowane profilaktycznie zaprawy insektycydowe nie przyniosą pożądanego rezultatu, wykonuje się po stwierdzeniu progu ich ekonomicznej szkodliwości. W fazie do 4–5 liści zabiegi należy wykonać po stwierdzeniu obecności ok. 10 szkodników na 1 m2. W fazie od 6 liścia należy wykonać zabieg ochronny po stwierdzeniu uszkodzenia liści na poziomie wyższym niż 20%.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Ochrona buraków cukrowych
hoodoowca
Powój czy rdest powojowy bo to często rolnicy mylą zobacz więcej »
Kris1976
Czym zwalczyć powój w burakach.Jaki środek zastosować  zobacz więcej »
sstefan93
Brodnica, sialem 30 marca, no z rzepakiem w tym roku moze byc nieciekawie  zobacz więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *