Pchełka rzepakowa w natarciu!

Młode rośliny rzepaku są chętnie zjadane przez wiele szkodników. Na polach możemy już zaobserwować pierwsze objawy żerowania pchełki rzepakowej. Jak nie przeoczyć zagrożenia i skutecznie chronić rośliny?

Pchełka rzepakowa jest szczególnie groźna jesienią. Uszkodzone przez szkodnika rośliny są bowiem bardziej narażone na wymarznięcie i mogą przedwcześnie zamierać. Z zabiegiem zwalczających nie należy zwlekać – już 3 chrząszcze na 1 metrze bieżącym lub 1–2 larwy na 1 roślinie są wskazaniem do wykonania oprysku!

Poznaj przeciwnika!

chrzaszcz pchełka rzepakowa

Dorosły osobnik pchełki rzepakowej ma czarnoniebieskie ciało o długości 3–4 mm.

fot. Adobe Stock

Nalot chrząszczy pchełki rzepakowej rozpoczyna się z początkiem września, kiedy rośliny są jeszcze w fazie liścieni. Żerujące pchełki rzepakowe wygryzają otwory w liścieniach i liściach właściwych młodych roślin. Przy dużej presji szkodnika mogą być one sitowato podziurawione. Samice składają jaja w ziemi tuż obok rośliny uprawnej. W latach o ciepłej jesieni i zimie pchełki mogą być aktywne nawet do wiosny.

Największe szkody powodują wylęgłe larwy, które wgryzają się do głównych nerwów ogonków liściowych. Następnie, drążąc korytarze, przechodzą do pędów lub liścia sercowego. Dostając się do stożków wzrostu, mocno uszkadzają rośliny, przez co te łatwiej przemarzają i zamierają. Co istotne, w ciągu roku jedna samica może złożyć nawet 800 jaj.

Kiedy wykonać zabieg?

Zabiegi insektycydowe zaleca się wykonywać po przekroczeniu ekonomicznej szkodliwości agrofaga. Wartością progową w przypadku pchełki rzepakowej na wschodzącym rzepaku są 3 chrząszcze na 1 metrze bieżącym lub 1–2 larwy na 1 roślinie.

Regularną lustrację plantacji rzepaku pod kątem występowania pchełki rzepakowej powinniśmy przeprowadzać już od fazy 3 liści do momentu wykształcenia co najmniej 9 liści w rozecie. W celu stwierdzenia obecności szkodnika warto wyznaczyć w różnych częściach pola od 10 do 15 punktów po 1 metrze bieżącym rzędu roślin. Po tym należy przeliczyć liczbę chrząszczy, a następnie obliczyć, ile przypada ich na 1 roślinę.

Również wykorzystując metodę żółtych naczyń, jesteśmy w stanie łatwo skontrolować pojawienie się szkodnika w uprawie rzepaku. Trzeba jednak pamiętać, aby rozstawić pojemniki w głębi pola, co najmniej kilkanaście metrów od jego skraju.

Pchełka rzepakowa – zwalczanie

W związku z ograniczonym wyborem zapraw insektycydowych, a także ich krótkim okresem działania wykonanie oprysku w trakcie jesiennej wegetacji rzepaku jest koniecznością. Uszkodzone przez agrofagi młode rośliny stają się osłabione, a zimą większe jest ryzyko ich wymarznięcia. Prawidłowo przeprowadzona jesienna ochrona rzepaku przed szkodnikami to gwarancja dobrego przezimowania rzepaku i dobrego startu na wiosnę.

Zastosowanie preparatu opartego na dwóch substancjach czynnych to pewność natychmiastowego działania i długotrwałej ochrony plantacji. Rekomendujemy na rzepak środek owadobójczy Inazuma 130 WG w formie gotowej mieszaniny dwóch substancji czynnych – acetamiprydu oraz lambda-cyhalotryny. Zwalczy szkodniki zarówno gryzące, jak i ssące. Produkt zachowuje skuteczność nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych – jest odporny na deszcz i działa już od 5°C.

Stosowanie Inazuma 130 WG

inazuma 130 wg dawkowanie

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.7 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Udowodnione wyższe plony!Zobacz Encera SC = Efekty

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *