Plantacje kukurydzy zagrożone przez coraz większy niedobór wody!

Susza rolnicza w Polsce znowu powiększa swój zasięg. Obejmuje on już wszystkie województwa w Polsce, a także coraz większą ilość upraw. Plantacje kukurydzy są obecnie szczególnie zagrożone, zwłaszcza te przeznaczone na kiszonkę.

Deficyt opadów powiększa suszę w północno-zachodniej części Polski

Brak opadów, a także utrzymująca się wysoka temperatura spowodowały, że deficyt wody miejscami wzrósł nawet o 50 mm wody. Z tego powodu, największe niedobory wody dla roślin uprawnych odnotowuje się na Pobrzeżu Szczecińskim, Kaszubskim, a także na Żuławach Wiślanych. 

Jest to bardzo dobrze widocznie na mapie przedstawionej poniżej:

Aktualności rolnicze- Plantacje kukurydzy zagrożone

© AgroFakt.pl

fot. IUNG Puławy

Plantacje kukurydzy zagrożone prawie we wszystkich województwach!

Jak wynika z komunikatu nr 10 opublikowanego przez IUNG Puławy największe zagrożenie suszą rolniczą występuje obecnie w przypadku kukurydzy na kiszonkę. Deficyt wody w uprawie kukurydzy odnotowuje się w 870 gminach w Polsce. W stosunku do poprzedniego raportu wzrost nastąpił o 383 gmin!.

Duże zagrożenie pojawia się także w przypadku kukurydzy uprawianej na ziarno. W tym przypadku suszę odnotowano na terenie 826 gmin znajdujących się w 15 województwach w Polsce.

O narastającej suszy w uprawie kukurydzy i nie tylko informowaliśmy was w artykule – Susza rolnicza 2020 w kukurydzy i w 11 województwach!

Krzewy owocowe, rośliny strączkowe i ziemniaki również zagrożone suszą

Plantacje kukurydzy są zagrożone, a oprócz nich wyraźny niedobór wody utrzymuje się w dalszym ciągu w przypadku krzewów owocowych. Suszę odnotowuje się na obszarze 12 województw, co stanowi prawie 7 % gruntów ornych w Polsce.

Susza rolnicza narasta także na plantacjach roślin strączkowych, jej objawy można zaobserwować w  540 gminach, na obszarze 12 województw w Polsce.

Małe ilości opadów dają się również we znaki w uprawie ziemniaków, gdzie susza odnotowywana jest w 363 gminach Polski. Względem poprzedniego okresu raportowania zjawisko suszy jest o 12,07 punktu procentowego większe, przez co występuje już na terenie 11 województw naszego kraju.

Plantacje kukurydzy zagrożone, a w burakach również nie jest najlepiej

Kukurydzy zaczyna brakować wody w glebie, a podobna sytuacja zaczyna pojawiać się w burakach cukrowych. Susza rolnicza w ich przypadku występuje już w 69 gminach, na terenie 6 województw naszego kraju. Jeżeli zjawisko to nie ustąpi, to producenci buraków cukrowych mogą czuć się zaniepokojeni.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *