Podatek od czynności cywilnoprawnych – kiedy obowiązuje zwolnienie?

Download PDF

Rolnicy podpisując umowę sprzedaży gruntów mają wiele pytań odnośnie tego, czy muszą zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Wyjaśnienie tego problemu przedstawiło KRIR powołując się w tym przypadku na pismo otrzymane od resortu rolnictwa. 

Szczegóły dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych zawarto w ustawie z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. W dokumencie można znaleźć informację, że zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych ma charakter warunkowy. Sprawdźmy więc co to oznacza.

Podatek od czynności cywilnoprawnych – jakie są warunki zwolnienia?

Charakter warunkowy zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych oznacza, że umowa podlega zwolnieniu z podatku wtedy, gdy nabywca posiada już grunty rolne (użytki rolne). Nabywany grunt będzie stanowił za to gospodarstwo rolne, natomiast w wyniku dokonanych czynności nastąpi utworzenie, lub powiększenie gospodarstwa. Przy czym, jego powierzchnia nie może być mniejsza niż 11 ha i większa niż 300 ha. Kolejnym warunkiem do zwolnienia jest to, że nabywca będzie prowadził gospodarstwo przez co najmniej 5 lat od dnia jego nabycia.

Przesłanką do zwolnienia z podatku jest również spełnienie warunków dotyczących przyznawania pomocy de minimis. Kwota zwolnienia przysługująca podatnikowi, nie powinna przekraczać więc wolnego trzyletniego limitu pomocy nabywcy, lub limitu pomocy de minimis w rolnictwie.

40 mln zł na zachęty do powiększania gospodarstw

Jak podaje KRIR państwo na podatek od czynności cywilnoprawnych w formie zwolnienia wydaje corocznie 40 mln zł. W ten sposób chce zachęcić rolników do powiększania gospodarstw rolnych. Ponadto, ma to przyczynić się do zmniejszenia udziału mniejszych gospodarstw (1-5 ha), które obecnie stanowią ponad 53 proc. ogólnej liczby gospodarstw rolnych. Jak wskazano nie dają one właścicielom szans na przetrwanie w warunkach gospodarki rynkowej.

Podatek od czynności cywilnoprawnych – cel stosowanych zwolnień

Na stronie internetowej KRIR podano, że głównym celem tych zmian jest zmniejszenie różnic w gospodarstwach między krajami UE. Wspomniano również o konieczności przestrzegania limitu de minimis – Przyspieszenie zmian agrarnych, ma na celu zmniejszenie niekorzystnych różnic w strukturze gospodarstw rolnych Polski, w stosunku do pozostałych krajów Unii Europejskiej. Przepisy unijne w zakresie przestrzegania limitów pomocy de minimis w rolnictwie, uniemożliwiają udzielenie pomocy w tej formule, jeżeli kwota udzielonej pomocy przekroczyłaby limit przypadający na beneficjenta lub wyczerpany byłby trzyletni limit dla kraju. Udzielenie niedozwolonej pomocy publicznej, narażałoby producenta rolnego na konieczność dokonania jej zwrotu wraz z odsetkami.

Czytaj również: Czynsz dzierżawny- jaka będzie stawka?

Źródło: KRIR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 10

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o