Podlaskie: żniwa dopiero się rozpędzają

Download PDF

W woj. podlaskiego dopiero startują żniwa rzepaku i zbóż. Jak na razie z pól zebrano jedynie jęczmień ozimy. Kiedy kombajny wyjadą w pola i co w tym roku miało największy wpływ na wysokość plonów?

Rolnikom w tym roku najbardziej we znaki dała się pogoda. Ani chwasty, ani szkodniki, ani choroby grzybowe nie były tak uciążliwe, jak złe warunki atmosferyczne. Zaczęło się od zimy, w której sporo upraw przemarzło. Ucierpiał rzepak, nowe odmiany pszenżyta i nieco jęczmienia ozimego. Wiosną i latem we znaki dawała się natomiast susza, która spowodowała, że wiele plantacji rozwijało się dużo słabiej. W ciągu najbliższych dni na pola wyruszą pierwsze kombajny i na dobre rozpoczną się żniwa.

– Jeśli pogoda pozwoli, żniwa to kwestia najbliższych dni – mówi pan Adam, rolnik spod Łomży. – Zbiory w tym roku na pewno nie będą rekordowe, ale u mnie i tak było lepiej niż u sąsiadów. Przemarznięcia nie dały mi się aż tak bardzo we znaki. Szacuję, że rzepaku będzie średnio 3 t/ha, a pszenicy 6 t/ha.

Na Podlasiu jak na razie zwieziono z pól jęczmień ozimy. Zbiory były zadowalające, choć sporo niższe niż w poprzednich sezonach z uwagi na wymarznięcia.

O tym, jak będzie dalej, będziemy informować na bieżąco!

 

Przeczytaj koniecznie: Zboża: magazynować czy sprzedawać?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o