Polski program pomocy dla maliniarzy

Program pomocy dla maliniarzy jaki zaproponował polski rząd, dostał akceptację Komisji Europejskiej. Kto może z niego skorzystać i na jakich warunkach?
Program pomocy dla maliniarzy obejmie rolników, którzy złożyli wnioski o wsparcie w związku z ryzykiem utraty płynności finansowej. Sprawdzamy, jakie są warunki przyznania pomocy?
Spis treści
Gospodarstwa produkujące maliny — zagrożone
Bezpośrednią przyczyną zagrożenia płynności polskich gospodarstw produkujących maliny okazał się masowy import mrożonych malin na skutek decyzji Brukseli. Ściśle mówiąc, w maju 2022 r. Komisja Europejska podjęła decyzję o bezcłowym otwarciu granic dla produktów rolnych z Ukrainy. Pomoc finansową rolnicy dostaną z tytułu wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Kto skorzysta z pomocy?
Pomoc w formie dotacji dostaną producenci malin, którzy do 31 października br. złożyli wnioski do ARiMR. Mogli je złożyć bezpośrednio w biurach lub za pośrednictwem poczty, ewentualnie za pomocą platform elektronicznych (ePUAP lub mObywatel).
Pomoc finansowa będzie udzielana rolnikowi będącemu producentem malin:
- któremu nadano numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, gospodarstw rolnych lub wniosków o przyznanie płatności;
- będącemu mikroprzedsiębiorstwem, małym, średnim albo dużym przedsiębiorstwem w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 2022/2472;
- któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy;
- który w 2023 r. złożył wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich.
Jakie są zatwierdzone stawki pomocy?
Wysokość pomocy to iloczyn stawki pomocy oraz powierzchni upraw malin zadeklarowanej przez producenta we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich. Jednakże pomoc obejmie areał nie większy niż 10 ha.
Wysokość pomocy jest następująca:
- 1250 zł dopłaty do 1 ha upraw dostaną producenci, u których w uprawach malin w 2023 r. wystąpiły szkody spowodowane przez przymrozki wiosenne, huragan lub grad. W odniesieniu do nich producent malin złożył wniosek o udzielenie pomocy w związku ze stratami w wysokości co najmniej 70 % z tego tytułu.
- 2500 zł/ ha pomocy z kolei dostanie producent malin, który nie złożył wniosku o pomoc w związku ze stratami w wysokości co najmniej 70 % z powodu przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu.
Źródło: MRiRW
Czytaj również: Ceny gruszek w listopadzie 2023
