Polskie mroźnie zainteresowane mołdawskimi malinami

Polskie mroźnie zainteresowały się mołdawskimi malinami przeznaczonymi do mrożenia. W ubiegłym roku głównym źródłem, z którego importowano te owoce, była Ukraina. Jednakże z powodu wojny w tym kraju źródło to stało się bardzo niepewne.
Polskie mroźnie w oczekiwaniu na kolejny sezon już teraz zabezpieczają sobie dostawy malin w Mołdawii. W wyspecjalizowanych grupach mediów społecznościowych pojawiły się wiadomości od ich przedstawicieli o zainteresowaniu zakupem „nieograniczonych ilości malin do zamrożenia”. Owoce miałyby pochodzić z północnych regionów tego kraju i przechowywane na miejscu w wyspecjalizowanym obiekcie.
Spis treści
Jak wygląda sytuacja na mołdawskim rynku malin?
Wieś Pokrovka w dystrykcie Donduseni, jak i okoliczne miejscowości są powszechnie znane w kraju jako największe centrum produkcji malin. W najlepszych sezonach to malinowe zagłębie eksportowało nawet do 1 tys. ton malin. Dostawy realizowane były głównie na rynek rosyjski. W ubiegłym roku, ze względu na stosunkowo chłodną i deszczową wiosnę oraz początek lata, odnotowano jednak spadek jakości eksportowanych malin oraz dostaw zewnętrznych.
W bieżącym roku warunki pogodowe w połowie maja były dobre dla rozwoju malin i jeżyn. Jednocześnie, jeśli sprawdzą się prognozy dotyczące kolejnego gorącego i suchego lata, zbiory malin z nawadnianych plantacji na północy Mołdawii mogą być całkiem dobre. W każdym razie eksporterzy owoców jagodowych w 2022 roku będą musieli szukać innego odbiorcy niż rynek rosyjski.
Polskie mroźnie mają na oku mołdawskie zagłębie malinowe
Specjaliści ze Stowarzyszenia Producentów Owoców Jagodowych „Pomușoarele Moldovei” twierdzą, że w tym roku polskie mroźnie zauważyły potencjał mołdawskiego rynku malin. Ponieważ mają duże trudności z zakupem malin, zwłaszcza na rynku ukraińskim, malina mołdawska stała się ciekawą alternatywą.
Nie ujawniono jeszcze cen transakcyjnych. Jednakże nie będą one bardzo wysokie, ponieważ wymagania dotyczące jakości malin są niezbyt rygorystyczne. Ponadto przewiduje się późny początek sprzedaży, co także wpłynie na cenę. W ubiegłym roku większość zbiorów malin w Mołdawii sprzedawano po cenie hurtowej 30-35 lei/kg (6,60-7,70 zł/kg).
Reasumując, polskie mroźnie chcą utrzymać pozycję lidera wśród dostawców malin. W ubiegłym roku zawdzięczały to importowi malin z Ukrainy. Czy mołdawskie maliny pozwolą im wieść prym?
Źródło: EastFruit
