Polsko-ukraińskie rozmowy ministrów. Przywóz zboża będzie wstrzymany?

W piątek, 7 kwietnia, odbyły się polsko-ukraińskie rozmowy na przejściu granicznym w Dorohusku. Minister rolnictwa Robert Telus spotkał się z ministrem rolnictwa Ukrainy, Mykołą Solskim w celu omówienia kwestii tranzytu ukraińskiego zboża przez terytorium Polski. 

W spotkaniu na temat zboża, które odbyło się w Dorohusku uczestniczyli minister Robert Telus, sekretarz stanu Rafał Romanowski oraz minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski. Tematem rozmowy był sposób realizacji ustaleń Premiera RP i Prezydenta Ukrainy odnośnie tranzytu ukraińskiego zboża przez terytorium Polski.

Polsko-ukraińskie rozmowy — główny problem

Przyczynkiem rozmów był zwiększony napływ towarów rolnych z Ukrainy do Polski, który spowodował zakłócenia na rynku polskim. Jak podkreślił Robert Telus, chęć pomocy wschodnim sąsiadom nie słabnie, ale nie może ona odbywać się kosztem polskich rolników.

Aby uszczelnić przewóz towarów rolnych przez terytorium Polski, obie strony miesiąc temu uzgodniły szczegóły tranzytu. Przyjęto wtedy, że w przypadku nałożenia plomb celnych na towary przewożone do polskich portów strona polska zrezygnuje z przeprowadzania kontroli.

Tranzyt zboża z Ukrainy przez Polskę. Jakie warunki ustalili ministrowie?

Import ukraińskiego zboża czasowo wstrzymany

polsko-ukraińskie rozmowy - grupowe

Polsko-ukraińskie rozmowy dotyczyły również importu zboża z Ukrainy. Minister Solski zaproponował czasowe ograniczenie, a nawet zatrzymanie przywozu zboża do Polski.

Tym samym do czasu rozpoczęcia nowego sezonu Ukraina zobligowała się wstrzymać eksport do Polski takich towarów, jak pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika. Co ważne, dotyczy to całego naszego terytorium, jednak nie odnosi się do tranzytu.

Czy polsko-ukraińskie rozmowy doprowadzą do zaostrzenia kontroli?

Strony uzgodniły również zaostrzenie monitorowania zboża przewożonego przez terytorium Polski. Tranzyt przez Polskę ma odbywać się bez ograniczeń. Nie oznacza to jednak, że bez kontroli. Jak zapewnił minister Telus, będzie on objęty pełnym monitoringiem.

Podobno w tym celu posłuży specjalny system, kontrolujący każdy samochód z transportem ukraińskiego zboża. Umożliwia on śledzenie w czasie rzeczywistym jego przebytej drogi oraz wyłapanie prób niekontrolowanego rozładunku.

Ponadto Mykoła Solski wskazał firmy, które będą miały wyłączne prawo do przewozu ukraińskiego zboża przez terytorium Polski.

Powołanie sztabu interwencyjnego

Polsko-ukraińskie rozmowy w Dorohusku były też okazją do poruszenia kwestii zalegającego zboża w polskich magazynach. Minister Robert Telus zapowiedział powołanie sztabu interwencyjnego, w którego skład będą wchodzili ministrowie.

polsko-ukraińskie - rozmowy

Sztab skupi się na rozwiązaniu kluczowych problemów, a najważniejszym z nich jest odciążenie polskich magazynów przed nadejściem żniw. Jak wyjaśniał szef polskiego resortu rolnictwa, celem jest doprowadzenie do wypłynięcia z naszych portów polskiego zboża. Aby tak się stało, w pierwszej kolejności należy znieść priorytet dla transportu węgla.

Kiedy kolejne, polsko-ukraińskie rozmowy?

Do finalizacji powyższych ustaleń dojdzie prawdopodobnie w najbliższy piątek, podczas kolejnego spotkania obu przedstawicieli resortu rolnictwa. Telus i Solski podpiszą wtedy dokument obligujący obie strony do wywiązania się ze swych zobowiązań.

Zapowiedziano również spotkanie u progu sezonu, na początku lata. Celem tych rozmów będzie omówienie dalszej strategii wspólnych działań.

Czytaj również: Rejestracja drobiu utrudniona. Elektroniczny system pełen błędów

Źródło: MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

DOPŁACAMY 80 ZŁ netto*Kup teraz Maksymalna wydajność z uprawy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *