W związku z bardzo złą sytuacją w rolnictwie spowodowaną tegoroczną suszą, Komisja Europejska 28 sierpnia 2019 r. podjęła decyzję o zwiększeniu poziomu zaliczek związanych z płatnościami obszarowymi.
Wypłaty będą realizowane od 16 października 2019 r., w ramach limitów określonych na ten cel w budżecie unijnym na rok 2020. Pomoc Komisji Europejskiej nie polega jednak na przyznaniu dodatkowych środków z budżetu unijnego.
Wyjątkowy rok, wyjątkowe działania
Ekstremalne warunki pogodowe, które w tym roku dotknęły rolnictwo europejskie jest przedmiotem uwagi KE. O problemach rolników z suszą i ewentualnej dla nich pomocy pisaliśmy wielokrotnie, np. https://www.agrofakt.pl/rekompensata-strat-za-kleski-zywiolowe-i-asf-zloz-wniosek/ KE utrzymując ścisły kontakt ze wszystkimi państwami Wspólnoty wypracowała adekwatne do sytuacji działania. Wspomogą one finansowo poszkodowanych rolników zapewniając im płynność finansową w dalszym gospodarowaniu. Pomoc Komisji Europejskiej polega na umożliwieniu poszkodowanym rolnikom otrzymania wyższej kwoty przy wypłacaniu zaliczek w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.
MRiRW informuje, że…
rolnikom poszkodowanym z powodu strat suszowych udzielona będzie pomoc Komisji Europejskiej. 28 sierpnia KE podjęła decyzję o zwiększeniu poziomu wypłat w ramach płatności bezpośrednich o 20% czyli z 50% do 70%. Ale to nie wszystko! Płatności obszarowe PROW w zakresie premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej wzrosną z 75% do 85%.
Wypłaty będą realizowane już od 16 października 2019 roku. Pomoc Komisji Europejskiej nie ma wymiaru finansowego, ale pozwoli przetrwać rolnikom w szczególnie trudnej sytuacji.
Pomoc Komisji Europejskiej dotyczy także zazielenienia
Aby rolnicy mieli w tym suchym roku zwiększony dostęp do paszy, KE postanowiła odstąpić od niektórych zasad zazielenienia. Przed rolnikami pojawiły się następujące możliwości:
- uznania gruntów ugorowanych za uprawy odrębne lub za obszar proekologiczny, mimo że odbywał się na nich wypas lub zebrano z nich plony;
- wysiewu międzyplonów jako siewu czystego (a nie, jak się obecnie wymaga, jako mieszanki upraw), jeżeli są one przeznaczone do wypasu lub produkcji zielonki;
- skrócenia minimalnego 8-tygodniowego okresu międzyplonów, tak aby rolnicy mogli potem na czas wysiać uprawy ozime.
Minister rolnictwa
też ma nowe wiadomości dla rolników. Przekazuje mianowicie, że w krajowym parlamencie toczą się prace nad przepisami pozwalającymi udzielać wyższych zaliczek bez zgody KE. Udzielenie wyższej zaliczki – 70% nie będzie uzależnione od tego, czy w danym roku wystąpiła klęska żywiołowa. Minister zapowiedział również, że zwrócił się o dodatkowe pieniądze dla rolników do Funduszu Solidarności. Więcej informacji uzyskasz na stronie https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pozytywna-odpowiedz-ke-na-wnioski-ministra
Dodaj komentarz