Pomorze: żniwa wystartują za niecałe 2 tygodnie

Download PDF

W niektórych regionach kraju już żniwa już się rozpoczęły, inne regiony powoli się do nich przygotowują. Za 2 tygodnie kombajny wyruszą w pola na Pomorzu. Jakie będą tegoroczne plony?

– Przewidujemy, że żniwa wystartują 25 lub 26 lipca – mówi Daniel Dąbrowski z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. – Na pierwszy ogień pójdzie jęczmień jary i ozimy. Jego plony raczej nie będą oszałamiające, gdyż spora część obsady wymarzła podczas tegorocznej zimy. Zdarzały się pola, gdzie wymarznięcia sięgały kilkudziesięciu procent.

Plony raczej nie będą oszałamiające, gdyż spora część obsady wymarzła podczas tegorocznej zimy.

Daniel Dąbrowski z PODR

Wymarznięcia dotyczyły również innych upraw. Większość ozimin wymarzła w ok. 30%, przez co rolnicy musieli wiosną zaorać pola i obsiać je na nowo. Natomiast w przypadku zbóż, które przetrwały, ich obsady były mocno przerzedzone, co spowodowało sporą presję chwastów, szczególnie dwuliściennych.

W tym roku na pomorskich polach i plantacjach najmniej dawały się we znaki choroby grzybowe. Było to spowodowane przede wszystkim warunkami atmosferycznymi. Było sucho, chwilami nawet bardzo sucho.

żniwa pomorze

Oczywiste dla rolników jest, że to, jakie będą zbiory, zależy od pogody. (fot. AgroFoto.pl, użytkownik: Pablo77)

– Był taki okres, gdzie przez ok. 3 tygodnie nie spadła ani kropla deszczu, a stan upraw z dnia na dzień co raz bardziej się pogarszał – mówi Daniel Dąbrowski. – Deszcz przyszedł dosłownie w ostatniej chwili, dzięki czemu większość upraw została uratowana. Susza w zbożach sprzyjała też szkodnikom, które w tym roku były wyjątkowo uciążliwe.

Zarówno eksperci, jak i sami rolnicy przewidują, że pomimo plagi chwastów i szkodników oraz nie do końca sprzyjającej pogody, zbiory będą na dostatecznym poziomie.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o