Pożyczki dla rolników na nowych, uproszczonych zasadach

Pożyczki dla rolników na nowych zasadach ze środków Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Kto może ubiegać się o pożyczkę i jaką kwotę można otrzymać? Sprawdźmy!
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poinformował o uproszczeniu udzielania pożyczek, polegającym na:
- doprecyzowaniu procedury w zakresie wymaganej dokumentacji do wniosku,
- ustaleniu terminów przez KOWR na rozpatrzenie wniosków o udzielnie pożyczki,
- zwolnieniu z dwuetapowego zatwierdzania wniosków kredytowych.
Przeczytaj również: Pomoc z PROW – ostatnie nabory w 2021 roku
KOWR – pożyczki dla rolników
Jak czytamy w komunikacie KOWR, według nowych zasad Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa ma 14 dni na rozpatrzenie wniosku o wypłacenie pożyczki, a decyzję musi podjąć w terminie 7 dni. Ponadto, procedury przyznawania pożyczek mają zostać doprecyzowane w zakresie wymaganej dokumentacji do wniosku. Ostatnim ułatwieniem, o którym czytamy w komunikacie jest odstąpienie od dwuetapowego rozpatrywania wniosków. Oznacza to, że wnioski będą rozpatrywane jedynie w Oddziałach Terenowych KOWR.
Przeczytaj również: Rolnik na kwarantannie KRUS – czy należy mu się zasiłek?
Pożyczka dla rolnika. Jaką kwotę można otrzymać?
KOWR poinformował, że środki finansowe na pożyczki dla rolników nadal są dostępne. Rolnicy mogą ubiegać się o indywidualne pożyczki z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Tegoroczna kwota przeznaczona na pożyczki dla rolników wynosi 10 mln zł. Warto również wspomnieć, że każdy rolnik ubiegający się o pożyczkę może otrzymać maksymalnie do 500 000 zł.
Kto może ubiegać się o pożyczkę?
Warunkiem otrzymania pieniędzy jest realizacja przedsięwzięcia, które rozwija obszary wiejskie z przeznaczeniem na finansowanie działań innowacyjnych lub rozwojowych, w zakresie przetwórstwa, hodowli a także produkcji roślinnej i zwierzęcej. Nie mogą to być jednak inwestycje z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego – informuje KOWR.
Pożyczki dla rolników z KOWR
Od początku grudnia 2021 r. podstawowe oprocentowanie wynosi 1,53% w skali roku, w okresie 6 lat kredytowania. Natomiast opłata prowizyjna wynosi 1% od kwoty udzielonej pożyczki (pobierana z góry).

Sprawdzamy, kto i na jakich zasadach może ubiegać się o pożyczki dla rolników ze środków Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
KOWR umożliwia rolnikom spłatę pożyczki w ratach:
- miesięcznych,
- kwartalnych,
- rocznych.
Wnioski należy składać we właściwym terytorialnie oddziale terenowym KOWR, w którym rozpatrywane są wnioski.
Więcej szczegółowych informacji dostępnych na stronie internetowej KOWR w zakładce: POŻYCZKI.
Przeczytaj także: Aktualne ceny zbóż znów spadają?
Źródło: KOWR