Premia na działalność pozarolniczą – wkrótce nabór, przygotuj się!

Prezes ARiMR poinformował, że już wkrótce rozpocznie się kolejny nabór na popularne poddziałanie z PROW-u. Premia na działalność pozarolniczą, bo o niej mowa wystartuje 29 października. Nabór wniosków potrwa tylko miesiąc i zakończy się 30 listopada.

Premia na działalność pozarolniczą – dla kogo?

Dodatkowe wsparcie finansowe przyznaje się osobie fizycznej, która:

  • jest obywatelem państwa członkowskiego UE
  • ma ukończone 18 lat w dniu złożenia wniosku
  • podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie 

W tym przypadku ubezpieczeniem KRUS można podlegać jako rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika. Na dodatek okres ubezpieczenia powinien trwać nieprzerwanie od co najmniej 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku.

Do wspomnianego okresu wlicza się także podleganie ubezpieczeniu z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w innym państwie UE, bądź państwie EFTA.

Premia na działalność pozarolniczą może trafić również do beneficjenta, lub jego małżonka poddziałania „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi”. Może to jednak nastąpić jeżeli ustanowiono rozdzielność majątkową pomiędzy tymi osobami.

Ile można otrzymać?

Wysokość pomocy zależy od ilości utworzonych miejsc pracy. Pomoc na rozpoczęcie działalności pozarolniczej w formie premii przyznaje się w wysokości:

  • 150 000 zł – jeżeli utworzymy co najmniej 1 miejsce pracy
  • 200 000 zł – w przypadku gdy zatrudnimy przynajmniej 2 osoby
  • 250 000 zł – jeżeli planujemy utworzyć co najmniej 3 miejsca pracy

Warto przy tym dodać, że premia na działalność pozarolniczą przyznawana jest w zakresie kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Jak znaleźć właściwy kod PKD? Najprościej skorzystać z odpowiedniej wyszukiwarki. Wyszukiwarka PKD dostępna jest na dedykowanej stronie urzędowej – Znajdź kod PKD.

Gdzie składać wnioski o premię?

Wnioski o premię należy składać w oddziałach regionalnych ARiMR osobiście, przez osobę upoważnioną, albo za pośrednictwem poczty tradycyjnej, lub platformy e-PUAP.

Samorząd rolniczy zauważył, że w tym poddziałaniu konieczne są zmiany, o czym wspominaliśmy w artykule – Rozpoczęcie działalności pozarolniczej 2020 – podwójny KRUS zamiast ZUS?

Nabór na rozpoczęcie działalności pozarolniczej – jesień 2020 – od 29 października do 30 listopada.

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.6 / 5. Liczba głosów 11

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

SU Tarroca to 115% wzorcaKup teraz Postaw na wczesność

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *