Rozpoczęcie działalności pozarolniczej 2020 – podwójny KRUS zamiast ZUS?

Download PDF

Zarząd KRIR złożył MRiRW propozycję dotyczącą zmian w ramach premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Zmiany legislacyjne dotyczą kwestii ubezpieczenia rolnika po przyznaniu pomocy na rozpoczęcie działalności pozarolniczej 2020. Sprawdźmy więc czego one dotyczą!

Rozpoczęcie działalności pozarolniczej 2020 – pomoc możliwa bez ubezpieczenia w ZUS?

KRIR chce zmian legislacyjnych w ubieganiu się o pomoc na rozpoczęcie działalności pozarolniczej 2020. Zmiany mają dotyczyć wprowadzenia możliwości ubiegania się o pomoc bez konieczności podlegania ubezpieczeniu w ZUS po otrzymaniu pomocy.

Zamiast tego, samorząd rolniczy proponuje zastąpienie tego wymogu obowiązkiem zapłaty podwójnej wysokości składki KRUS. Ma to nastąpić zgodnie z art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2020 r. poz. 174).

KRIR chce zmian, ponieważ przez COVID-19 przyszłość pojedynczych przedsiębiorstw jest niepewna

Jak można przeczytać na stronie KRIR – Propozycja pozostania w ZUS realizujących działanie „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej” obecne przepisy powodują, że rolnicy obawiają się czy uda im się uregulować wysokie składki ubezpieczenia społecznego. Z tego powodu, rezygnują ze starania się o pomoc na rozpoczęcie działalności pozarolniczej.

Ponadto, w czasie zagrożenia epidemiologicznego przyszłość pojedynczych przedsiębiorstw, jak i całej gałęzi gospodarski jest niepewna. Jak podkreśla KRIR zaproponowane rozwiązanie przyczyni się do tego, że rolnicy będą bardziej otwarci na nowe nabory z PROW, które wpłyną na szybszy rozwój obszarów wiejskich.

Kolejny nabór na rozpoczęcie działalności pozarolniczej już niedługo!

Poddziałanie 6.2 „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” rozpocznie się najprawdopodobniej w październiku 2020 r. Tak wynika z aktualnego harmonogramu PROW 2014-2020, który można znaleźć na stronie ARiMR.
Ogłoszenie tego naboru uzależnione jest od dostępności środków finansowych, biorąc pod uwagę także środki wykorzystane w trakcie poprzedniego naboru.

O pomocy na rozpoczęcie działalności pozarolniczej pisaliśmy także w artykule Dotacje na działalność pozarolniczą. Do wzięcia 250 tys. zł

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.8 / 5. Liczba głosów 9

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o