Rozpoczęcie działalności pozarolniczej 2020 – podwójny KRUS zamiast ZUS?

Download PDF

Zarząd KRIR złożył MRiRW propozycję dotyczącą zmian w ramach premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Zmiany legislacyjne dotyczą kwestii ubezpieczenia rolnika po przyznaniu pomocy na rozpoczęcie działalności pozarolniczej 2020. Sprawdźmy więc czego one dotyczą!

Rozpoczęcie działalności pozarolniczej 2020 – pomoc możliwa bez ubezpieczenia w ZUS?

KRIR chce zmian legislacyjnych w ubieganiu się o pomoc na rozpoczęcie działalności pozarolniczej 2020. Zmiany mają dotyczyć wprowadzenia możliwości ubiegania się o pomoc bez konieczności podlegania ubezpieczeniu w ZUS po otrzymaniu pomocy.

Zamiast tego, samorząd rolniczy proponuje zastąpienie tego wymogu obowiązkiem zapłaty podwójnej wysokości składki KRUS. Ma to nastąpić zgodnie z art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2020 r. poz. 174).

KRIR chce zmian, ponieważ przez COVID-19 przyszłość pojedynczych przedsiębiorstw jest niepewna

Jak można przeczytać na stronie KRIR – Propozycja pozostania w ZUS realizujących działanie „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej” obecne przepisy powodują, że rolnicy obawiają się czy uda im się uregulować wysokie składki ubezpieczenia społecznego. Z tego powodu, rezygnują ze starania się o pomoc na rozpoczęcie działalności pozarolniczej.

Ponadto, w czasie zagrożenia epidemiologicznego przyszłość pojedynczych przedsiębiorstw, jak i całej gałęzi gospodarski jest niepewna. Jak podkreśla KRIR zaproponowane rozwiązanie przyczyni się do tego, że rolnicy będą bardziej otwarci na nowe nabory z PROW, które wpłyną na szybszy rozwój obszarów wiejskich.

Kolejny nabór na rozpoczęcie działalności pozarolniczej już niedługo!

Poddziałanie 6.2 „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” rozpocznie się najprawdopodobniej w październiku 2020 r. Tak wynika z aktualnego harmonogramu PROW 2014-2020, który można znaleźć na stronie ARiMR.
Ogłoszenie tego naboru uzależnione jest od dostępności środków finansowych, biorąc pod uwagę także środki wykorzystane w trakcie poprzedniego naboru.

O pomocy na rozpoczęcie działalności pozarolniczej pisaliśmy także w artykule Dotacje na działalność pozarolniczą. Do wzięcia 250 tys. zł

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 51

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

5
Dodaj komentarz

avatar
2 Tematy w komentarzach
3 Odpowiedzi na temat
2 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
4 Komentuj autorów
pawelagaJanAmigo Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Amigo
Gość
Amigo

Niby fajna kasa na start ale tylko pozornie. Dlaczego trzeba, aż 70% pieniędzy wydać w środki trwałe? Jak ktoś podejmie działalność handlową to więcej potrzebuje pieniędzy w towar, a nie w maszyny, pomieszczenia itp. Przykładowo ktoś chce prowadzić handel towarem X i potrzebuje tylko towar oraz samochód (używany). Dlaczego w programie jest ograniczenie do zakupu tylko nowych środków trwałych? Jak ktoś chce prowadzić handel to kupi sobie dostawczaka za 20-40 tyś. i mu wystarczy, ale program nie pozwala trzeba kupić nowy!!! To na nowy dostawczak to zabraknie tych pieniędzy z tego programu. Zmiana na plus to odejście od składki ZUS… Czytaj więcej »

jan
Gość
jan

zdecydowanie popieram. nie uwzględniają specyfiki handlu internetowego. Tam trzeba na towar 70% a nie na środki trwałe. ZUS zmienić na 2x KRUS. Myślą – że na wsi nie potrafią prowadzić e- biznesu.

Jan
Gość
Jan

Z uwagi na specyfikę e-handlu niech zasady będa : 70 % na towar – 30 % na środki trwałe. KRUS x2 przez 3 lata to i e-handel na wsi się rozwinie, zwłaszcza na południu polski i wschodzie.

aga
Gość
aga

Polakowi zawsze źle. Niestety, ale finansowanie aktywów obrotowych (czyli tzw. towaru) zazwyczaj kończy siękrętactwem Beneficjentów. Stąd obostrzenia. Nie pasuje? Nie brać!

pawel
Gość
pawel

Wiadomo już kiedy będzie nabór wniosków?