Zarząd KRIR złożył MRiRW propozycję dotyczącą zmian w ramach premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Zmiany legislacyjne dotyczą kwestii ubezpieczenia rolnika po przyznaniu pomocy na rozpoczęcie działalności pozarolniczej 2020. Sprawdźmy więc czego one dotyczą!
Rozpoczęcie działalności pozarolniczej 2020 – pomoc możliwa bez ubezpieczenia w ZUS?
KRIR chce zmian legislacyjnych w ubieganiu się o pomoc na rozpoczęcie działalności pozarolniczej 2020. Zmiany mają dotyczyć wprowadzenia możliwości ubiegania się o pomoc bez konieczności podlegania ubezpieczeniu w ZUS po otrzymaniu pomocy.
Zamiast tego, samorząd rolniczy proponuje zastąpienie tego wymogu obowiązkiem zapłaty podwójnej wysokości składki KRUS. Ma to nastąpić zgodnie z art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2020 r. poz. 174).
KRIR chce zmian, ponieważ przez COVID-19 przyszłość pojedynczych przedsiębiorstw jest niepewna
Jak można przeczytać na stronie KRIR – Propozycja pozostania w ZUS realizujących działanie „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej” obecne przepisy powodują, że rolnicy obawiają się czy uda im się uregulować wysokie składki ubezpieczenia społecznego. Z tego powodu, rezygnują ze starania się o pomoc na rozpoczęcie działalności pozarolniczej.
Ponadto, w czasie zagrożenia epidemiologicznego przyszłość pojedynczych przedsiębiorstw, jak i całej gałęzi gospodarski jest niepewna. Jak podkreśla KRIR zaproponowane rozwiązanie przyczyni się do tego, że rolnicy będą bardziej otwarci na nowe nabory z PROW, które wpłyną na szybszy rozwój obszarów wiejskich.
Kolejny nabór na rozpoczęcie działalności pozarolniczej już niedługo!
Poddziałanie 6.2 „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” rozpocznie się najprawdopodobniej w październiku 2020 r. Tak wynika z aktualnego harmonogramu PROW 2014-2020, który można znaleźć na stronie ARiMR.
Ogłoszenie tego naboru uzależnione jest od dostępności środków finansowych, biorąc pod uwagę także środki wykorzystane w trakcie poprzedniego naboru.
O pomocy na rozpoczęcie działalności pozarolniczej pisaliśmy także w artykule Dotacje na działalność pozarolniczą. Do wzięcia 250 tys. zł
Niby fajna kasa na start ale tylko pozornie. Dlaczego trzeba, aż 70% pieniędzy wydać w środki trwałe? Jak ktoś podejmie działalność handlową to więcej potrzebuje pieniędzy w towar, a nie w maszyny, pomieszczenia itp. Przykładowo ktoś chce prowadzić handel towarem X i potrzebuje tylko towar oraz samochód (używany). Dlaczego w programie jest ograniczenie do zakupu tylko nowych środków trwałych? Jak ktoś chce prowadzić handel to kupi sobie dostawczaka za 20-40 tyś. i mu wystarczy, ale program nie pozwala trzeba kupić nowy!!! To na nowy dostawczak to zabraknie tych pieniędzy z tego programu. Zmiana na plus to odejście od składki ZUS… Czytaj więcej »
zdecydowanie popieram. nie uwzględniają specyfiki handlu internetowego. Tam trzeba na towar 70% a nie na środki trwałe. ZUS zmienić na 2x KRUS. Myślą – że na wsi nie potrafią prowadzić e- biznesu.
Z uwagi na specyfikę e-handlu niech zasady będa : 70 % na towar – 30 % na środki trwałe. KRUS x2 przez 3 lata to i e-handel na wsi się rozwinie, zwłaszcza na południu polski i wschodzie.
Polakowi zawsze źle. Niestety, ale finansowanie aktywów obrotowych (czyli tzw. towaru) zazwyczaj kończy siękrętactwem Beneficjentów. Stąd obostrzenia. Nie pasuje? Nie brać!
Wiadomo już kiedy będzie nabór wniosków?