Dzisiaj, prezydent Andrzej Duda otwiera w Szanghaju Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze, w którym udział zapowiedziało już ponad 400 chińskich firm i spora grupa polskich biznesmenów. Jutro (we wtorek, 24 października) prezydent będzie przewodniczył polskiej delegacji podczas szczytu Partnerstwa Europy Środkowo-Wschodniej i Chin w Suzhou.
Polscy producenci sprzedają do Chin coraz więcej żywności. Eksport żywności z Polski do Chin od 2007 r. wzrósł 8-krotnie. Michał Koleśnikow, kierownik zespołu ds. analiz sektorowych i rynków rolnych Banku BGŻ BNP Paribas prognozuje, że również w najbliższych latach dynamika naszego eksportu spożywczego pozostanie bardzo wysoka.
W najbliższych latach dynamika naszego eksportu spożywczego pozostanie bardzo wysoka.
W 2014 r. obroty między naszymi krajami wzrosły o 16 %. Wciąż jednak utrzymuje się niekorzystne dla naszego kraju saldo wymiany handlowej. Ponad 1/3 polskiego eksportu do Chin to półprodukty metali nieszlachetnych. Polskie firmy eksportują też maszyny oraz produkty pochodzenia zwierzęcego.
Z zapowiedzi wynika, że podczas tej wizyty duży nacisk postawiony zostanie na kwestie gospodarcze. Można mieć nadzieję, że wizytę wykorzysta dość spora grupa polskich biznesmenów, którzy towarzyszą prezydentowi w Szanghaju i Suzhou. Do Chin poleciało blisko 80 polskich przedsiębiorców reprezentujących przemysł chemiczny i farmaceutyczny oraz sektory: finanse i bankowość, informatyka i telekomunikacja, infrastruktura i energetyka, a także górnictwo, przemysł lotniczy, przetwórstwo spożywcze i zielone technologie.
Spodziewać się można podpisania kilkunastu umów, m.in. na dostawę polskiej miedzi do Chin na 2016 r., które – według nieoficjalnych informacji – szacowane jest na między 400 a 500 mln dolarów.
Dodaj komentarz