Przędziorek chmielowiec – trudny do zdiagnozowania przeciwnik plantacji buraków cukrowych

Pomimo rosnącej presji ze strony przędziorka chmielowca w buraku cukrowym, wielu rolników nadal nie zdaje sobie sprawy, jak dużym problem może być on w uprawach. Niejednokrotnie brak stosowania chemicznej ochrony przed tym szkodnikiem wynika z nieprawidłowo rozpoznanego zagrożenia.
Prawidłowo zdiagnozowane zagrożenie stanowi podstawę skutecznej ochrony roślin. Niestety pojawiające się na początku żerowania przędziorka objawy na burakach cukrowych mylone są z niedoborami wody, składników pokarmowych (głównie magnezu), a także objawami chorób grzybowych oraz obecnością wciornastków.
Spis treści
Przędziorek chmielowiec w buraku cukrowym. Jak go rozpoznać?
Pierwsze objawy żerowania przędziorka możemy zaobserwować pod koniec maja bądź na początku czerwca, szkodnik ten żeruje po obu stronach liści. Na górnej stronie liści pojawiają się niewielkie srebrzyste przebarwienia, które z czasem żółkną. Plamki tworzą na powierzchni liści tzw. mozaikę. Liście buraka z upływem czasu stają się pomarańczowo-brunatne i stopniowo zasychają – objaw ten często mylony jest z niedoborem wody.
Ponadto na dolnej stronie liści zauważyć można delikatne oprzędy, a przy użyciu lupy będziemy w stanie dostrzec przędziorka chmielowca w różnych stadiach rozwojowych. Uszkodzone przez szkodnika rośliny zaobserwujemy na brzegach pola, przeważnie placowo – jest to charakterystyczna cecha, która nie powinna uśpić naszej czujności.
Przędziorek chmielowiec – mały, ale kłopotliwy szkodnik upraw buraka cukrowego
Samice przędziorka chmielowca – nieco większe od samców – osiągają jedynie do 0,5 mm długości. Natomiast samce mierzą zazwyczaj do 0,3 mm. Ciało roztocza jest jasno ubarwione, a na tylnej części (idiosomie) zauważyć możemy 2 ciemniejsze plamki. Niewielkie rozmiary przędziorków sprawiają, że nie jesteśmy w stanie praktycznie dostrzec ich gołym okiem.
Przędziorek chmielowiec pomimo swoich niewielkich rozmiarów potrafi wyrządzić niemałe szkody w buraku cukrowym. W wyniku intensywnego żerowania przędziorka chmielowca rośliny mogą istotnie zmniejszyć plon korzeni i zawartość w nich cukru.
Wczesne zdiagnozowanie gwarancją skuteczności!
Odpowiednio wczesne rozpoznanie przędziorka chmielowca jest gwarancją skutecznej ochrony całej uprawy, bez konieczności opryskiwania całej jego powierzchni. Wystarczy zastosować akarycyd na obrzeżach pola, z zachowaniem kilkunastometrowego zapasu. Pozwoli to zapobiec opanowaniu przez przędziorka całej plantacji buraka cukrowego.
Aktualnie mamy do dyspozycji jeden preparat do zwalczania przędziorka chmielowca w buraku cukrowym – Ortus 05 SC o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Aby zwiększyć jego skuteczność, zaleca się stosowanie go łącznie z adiuwantem Slippa 0,05%.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.