Rejestracja maszyn rolniczych. Problemy z ruchem drogowym?

Czy maszyna zagregowana z ciągnikiem, poruszająca się po drogach publicznych lub tylko po polu uprawnym, musi posiadać odrębne tablice rejestracyjne? Zarząd KRIR zwraca się do Ministerstwa Infrastruktury z pytaniem, dla jakiego sprzętu rejestracja maszyn rolniczych jest obowiązkowa?

Praca w gospodarstwie rolnym bez użycia ciągnika i innych maszyn rolniczych wydaje się obecnie niemożliwa. Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wszystkie pojazdy – niezależnie od tego czy poruszają się po polu czy po drogach publicznych muszą mieć tablice rejestracyjne. Jednak co z maszynami ciągniętymi za ciągnikiem lub traktorem? Czy muszą posiadać odrębne tablice rejestracyjne?

Związkowcy, aby uniknąć ewentualnego konfliktu z prawem poprosili Ministerstwo Infrastruktury o sporządzenie katalogu maszyn rolniczych dopuszczonych do ruchu drogowego. Pytanie dotyczy wymaganych rejestracji, homologacji lub innych pozwoleń dopuszczających je do ruchu drogowego.

Przeczytaj również: Protest rolników w Srocku – ciągniki wyjechały na drogi!

Rejestracja maszyn rolniczych – odpowiedź ministerstwa

Departament Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury w odpowiedzi informuje, że obowiązek uzyskania świadectwa homologacji typu UE spoczywa na producencie pojazdu. Dotyczy to rzecz jasna przypadku wprowadzenia do obrotu nowych pojazdów rolniczych kategorii T,C,R,S.
Krótko mówiąc, to producent dokonuje klasyfikacji produkowanych przez siebie pojazdów do jednej ze wskazanych kategorii. Ostatecznie opiera się on na kryteriach i definicjach wynikających z art. 3 oraz 4 w/w rozporządzenia. Jeśli pojazdy, które konstruuje producent klasyfikuje się do kat. R lub S, to muszą być one bezwzględnie objęte ważnym świadectwem homologacji typu UE pojazdu. Rzecz jasna świadectwo wydaje się na podstawie wskazanego poniżej rozporządzenia.

Homologacja maszyn rolniczych. Rozporządzenie unijne

Szczegóły legislacyjne odnoszące się do tego jak ma wyglądać homologacja maszyn rolniczych (również rejestracja, dopuszczenie do ruchu) znajdują się w dokumencie UE pn. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 167/2013 z dnia 5 lutego 2013 r. w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów rolniczych i leśnych. Poza tym w dokumencie znajdują się szczegółowe informacje dotyczące homologacji, świadectw dopuszczenia itp. dotyczących maszyn i ciągników rolniczych.

Rejestracja ciągnika rolniczego i przyczepy

rejestracja maszyn rolniczych

Sprawdzamy dla jakiego sprzętu rejestracja maszyn rolniczych jest obowiązkowa.

fot. pixabay.com

Cytowane powyżej rozporządzenie dotyczy min. takich pojazdów rolniczych, jak:

  • ciągniki (kategorie T i C);
  • przyczepy (kategoria R); oraz
  • wymienne urządzenia ciągnięte (kategoria S).

Należy pamiętać, że dotyczy to urządzeń ciągniętych. Innymi słowy nie stosuje się rozporządzenia do maszyn całkowicie unoszonych ponad ziemię oraz tych, które są niezdolne do obracania się wokół osi pionowej. Oczywiście wówczas, gdy pojazd do którego są doczepione porusza się po drodze.

Rejestracja maszyn rolniczych – podsumowanie

W konsekwencji problem dopuszczenia maszyn rolniczych do ruchu na drogach publicznych nie dotyczy rolnika. Innymi słowy, jego zadaniem jest sprawdzenie przy zakupie maszyny, czy posiada ona stosowne świadectwo homologacji. Pojazdy skonstruowane przez danego producenta w sposób klasyfikujący je do kat. R lub S muszą być objęte ważnym świadectwem homologacji typu UE.

Przeczytaj również: Tablice rejestracyjne ciągników będą zmienione?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 139

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *