Rejestracje ciągników sukcesywnie rosną. Marzec rozpoczął się lepiej dla rynku niż styczeń czy luty. Które marki cieszyły się największą popularnością? Jakie modele wybierano?
Zgodnie z danymi AgriTrac (Martin & Jacob), w pierwszej dekadzie marca 2019 roku wydano tablice do 181 nowych i 479 importowanych ciągników rolniczych. Sprawdziliśmy szczegóły raportu.
Rejestracje ciągników wzrosły?
W dniach 1–10 marca wydano tablice do 181 nowych traktorów. To o 31% więcej niż w pierwszej dekadzie lutego. Rejestracje ciągników spadły jednak o 8% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
Dane z kolejnej dekady dowodzą, że rynek jest bardzo podobny do zeszłorocznego. Otwarcie marca z pewnością nie należy jednak do optymistycznych. Od wielu lat prowadzenia analiz AgriTrac utrzymuje się bowiem tendencja, że w okresie od marca do maja rejestracje ciągników są jedne z najwyższych w roku – mówi Tomasz Rybak, manager projektu AgriTrac (Martin & Jacob).

Rejestracje nowych ciągników powinny wzrosnąć po pierwszej ogólnopolskiej imprezie targowej w tym roku.
Ekspert dodaje, że sytuacja sprzedażowa ma szansę poprawić się po pierwszych ogólnopolskich targach maszynowych w tym roku. Mowa o kieleckim Agrotechu, który potrwa od 15 do 17 marca.
Nieco inaczej wyglądała sytuacja na rynku importowym. W pierwszej dekadzie marca zarejestrowano 479 „używek” z zagranicy, czyli o dwie sztuki mniej niż na początku lutego. Wydano również o 13% mniej tablic niż w tym samym okresie 2018 roku.
Jeśli chodzi o rynek importowy, w kategoriach zaskoczenia może być rozpatrywane pojawienie się w pierwszej trójce marki Belarus kosztem Renault. Potwierdza to jednak, że mimo dużej popularności tego producenta wśród polskich rolników, coraz trudniej jest znaleźć za granicą używane ciągniki Renault w dobrym stanie technicznym – dodaje Tomasz Rybak.
Roszada w czołówce
Różnica pomiędzy wynikami liderów wynosiła zaledwie po jednej sztuce. Ostatecznie konkurencję pokonała marka New Holland. Rejestracja 28 niebiesko-białych ciągników przełożyła się na przeszło 15% udziału.
Na drugą pozycję awansowała Kubota. W pierwszej dekadzie marca wydano tablice do 27 pomarańczowych traktorów. Odpowiadało to blisko 15% rynku.
Ostatnie miejsce w czołówce przypadło marce John Deere. W dniach 1–10 marca zarejestrowano 26 „jelonków”, co stanowiło przeszło 14% rynku nowych maszyn. Chętnie wybierano także ciągniki z linii produkcyjnych takich marek jak Zetor, Deutz-Fahr czy Case IH.
Wciąż najwięcej „jelonków”
Zielono-żółte ciągniki nadal nie mają sobie równych na rynku importowym. W pierwszej dekadzie marca sprowadziliśmy 76 maszyn z logo John Deere. Stanowiło to blisko 16% wszystkich traktorów z zagranicy.
Drugie pod względem popularności były „używki” marki Massey Ferguson. Zarejestrowano ich 71, co zagwarantowało producentowi blisko 15% udziału.
Podium zamknęła marka Belarus. Wydano tablice do 45 sprowadzonych ciągników z jej logo. Odpowiadało to 9% rynku importowego. Często przywoziliśmy z zagranicy także „używki” marek Zetor, Fendt czy Renault.
Różni rolnicy, różne potrzeby
Rolnicy nie byli jednomyślni co do najlepszego modelu ciągnika. W czołówce najczęściej rejestrowanych konstrukcji uplasowało się wiele różnych maszyn. Najwięcej tablic wydano do modeli M5091 i M5111 z oferty marki Kubota. Właścicieli znalazło po pięć egzemplarzy każdego z nich.
Kolejne miejsce w rankingu przypadło ex aequo aż sześciu maszynom. W pierwszej dekadzie marca zarejestrowano bowiem po cztery ciągniki o oznaczeniach: John Deere 5090M, John Deere 6175M, New Holland TD 5.85, New Holland TD 5.105, Zetor Major 80 CL oraz Zetor Proxima 90.
43% zarejestrowanych ciągników trafiło tylko do trzech województw
Co piąta „nówka” na Mazowszu
Tradycyjnie najwięcej tablic wydano w województwie mazowieckim. W pierwszej dekadzie marca jego mieszkańcy zdecydowali się na rejestrację 39 nowych ciągników rolniczych. Stanowiło to przeszło 20% traktorów zarejestrowanych w całym kraju.
Drugie pod względem potrzeb było województwo wielkopolskie. W gospodarstwach z tego regionu mogło rozpocząć pracę 21 nowych ciągników. Czołówkę zamknęło województwo warmińsko-mazurskie z wynikiem 18 rejestracji.
*Każdorazowo gdy w materiale jest mowa o sprzedaży ciągników rolniczych, należy ją rozumieć jako sprzedaż mierzoną liczbą rejestracji.
Dodaj komentarz