Rynek wieprzowiny 2021. Alarmujące informacje z Niemiec i Sejmu RP
Rynek wieprzowiny 2021 wciąż zmaga się z kryzysem. Poprawy sytuacji nie widać również w cennikach które nie zmieniają się zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Hodowcy trzody chlewnej powoli tracą nadzieję na poprawę sytuacji. Nie pomagają im w tym również wypowiedzi które pochodzą z Sejmu RP.
Do aktualnej sytuacji panującej na rynku wieprzowiny odniósł się Bartosz Czarniak z Pomorsko-Kujawiskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej ,,POLSUS”. Jakie głosy i komentarze słychać na rynku unijnym i krajowym? Co czeka rynek wieprzowiny 2021 w najbliższym czasie? Sprawdźmy!
Rynek wieprzowiny 2021 – wirus ASF atakuje w Niemczech
Poprawy sytuacji na rynku wieprzowiny nadal nie widać. Mimo że, aktualne wydarzenia w Europie mogą mieć wpływ na dalsze ceny. Najważniejsze z nich to wykrycie dużego ogniska ASF w Niemczech w regionie, gdzie nie odnotowano tej choroby nawet wśród dzików. Jak informuje Bartosz Czarniak z Pomorsko-Kujawiskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej ,,POLSUS”, nowe ognisko odnotowane u naszych zachodnich sąsiadów liczyło aż 4000 sztuk świń.
Przykład ten pokazuje, że nikt teraz nie może czuć się bezpiecznie, nawet w regionach, gdzie nie ma głównego wektora choroby- dzików – stwierdził Bartosz Czarniak.
Odnosząc się do tego przypadku jednocześnie zasugerował, że nowym głównym wektorem tej choroby mógł stać się człowiek. Warto nad tym zastanowić się, aby lepiej ochronić jeszcze istniejące stada.
Rynek wieprzowiny w Polsce tylko z dużymi podmiotami
Nie tylko rynek wieprzowiny 2021 w Niemczech mierzy się problemami. Również na rynku krajowym ich nie brakuje. Negatywne nastroje wśród hodowców świń ,,podgrzała” również wypowiedź wiceministra Giżyńskiego na temat przyszłości produkcji trzody chlewnej w Polsce. Wiceszef resortu rolnictwa uważa, że producenci świń powinni dążyć do wprowadzenia modelu hiszpańskiego, gdzie produkcją zajmują się przede wszystkim duże podmioty.
Rolnicy mają nadzieję, że to tylko niefortunna pomyłka polityka, ponieważ na półwyspie Iberyjskim dominują chlewnie, które należą lub są zależne od dużych koncernów spożywczych, a to praktycznie eliminuje rolników indywidualnych z łańcucha produkcyjnego – skomentował tą wypowiedź Bartosz Czarniak.
Czy naprawdę chcemy by Polska była tylko miejscem pracy przemysłu rolniczego? – pyta Czarniak.
Rynek wieprzowiny 2021 pod wpływem podwyżek cen
Problemem dla hodowców świń są nie tylko niskie ceny trzody chlewnej, ale także wysokie ceny zbóż w tym również paszy.
Jak zauważa Bartosz Czerniak ceny zbóż rosną nieadekwatnie do potrzeb.
Związane jest to z działaniem spekulantów, którzy upatrzyli w płodach rolnych możliwość szybkiego zarobku, przez co skupują oni kontrakty na zakup zbóż, by je odsprzedać z zyskiem – wyjaśnia Czarniak z POLSUS.
Obawy producentów świń, jak również pozostałych rolników budzą obserwowane podwyżki cen paliw i środków produkcji, w tym również nawozów. Ta sytuacja wywołuje również zmartwienie u podmiotów związanych z produkcją rolną jak np. firmy paszowe, przetwórcze czy też transport.
Sytuacja na świecie jest tak naprawdę niepewna, i wszyscy obserwują nie tylko rynek, ale i wydarzenia na granicy Polsko-Białoruskiej, które wpłynąć mogą na Nasz rynek krajowy – dodaje na koniec Bartosz Czarniak.
Czytaj również: Wzrost cen zbóż – kto na tym straci najbardziej? Sprawdź!
Źródło: FB Pomorsko-Kujawski Związek Hodowców Trzody Chlewnej ,,POLSUS”