Rynek wieprzowiny w 2020 r. – czy jest szansa na wsparcie?

Minister rolnictwa odniósł się do postulatów, jakie przedstawił KRIR, aby wesprzeć producentów wieprzowiny. Podkreślił, że Polska zabiegała już o uruchomienie wsparcia do Komisji Europejskiej. Jednocześnie zapewnia, że rynek wieprzowiny w 2020 r. może za niedługo otrzymać pomoc w ramach środków z PROW.

Postulaty zgłoszone do Komisji Europejskiej i co dalej?

Szef resortu rolnictwa zabiegał już niejednokrotnie, aby wsparcie finansowe trafiło także na rynek wieprzowiny w 2020 r. Pisaliśmy o tym w artykule Rozmowy ministrów o reformie WPR – co z nich wynika?

Postulat dotyczący niezwłocznego uruchomienia dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny zgłoszono także na posiedzeniu Komitetu ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych w Brukseli. Oprócz Polski, potrzebę reakcji na rynku trzody chlewnej zgłosiły również inne kraje europejskie.

Komisja Europejska nie zamierza jednak uruchomić dopłat, z uwagi na dobre wyniki eksportowe wieprzowiny do Chin na przełomie stycznia i marca 2020 r. Ponadto, KE uważa, że ceny uległy obniżeniu, ale nadal są na dobrym poziomie.

Rynek wieprzowiny w 2020 r. – nowe działanie PROW nie tylko dla producentów świń!

MRiRW informuje jednocześnie, że prowadzi obecnie pracę nad wprowadzeniem nowego działania w ramach PROW 2014-2020. Jest to konkretnie instrument wsparcia – Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID-19. 

Powyższa pomoc finansowa to jednorazowe wsparcie, które ma trafić do kilku sektorów (w tym na rynek wieprzowiny w 2020 r.). Resort rolnictwa zakłada, że nabór wniosków rozpocznie się w II połowie 2020 r. 

Znajdą się pieniądze na wyrównanie kwot dochodu uzyskanej ze sprzedaży świń?

MRiRW zapewnia na koniec, że w przypadku wygospodarowania oszczędności przez ARiMR nastąpi uruchomienie pomocy dla producentów prowadzących chów, bądź hodowlę świń na obszarach z ograniczeniami. Otrzymają oni wówczas pieniądze na wyrównanie kwoty dochodu uzyskanej ze sprzedaży świń.

Całą treść odpowiedzi MRiRW na postulaty w sprawie wsparcia rynku wieprzowiny można znaleźć na stronie KRIR.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 9

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *