Partner serwisu

eZielone Pola
Osadkowski

Pełnia kwitnienia rzepaku ozimego. Jak się ma hybryda, a jak populacja?

Download PDF

Chyba nie ma w rolnictwie piękniejszego widoku niż żółte dywany plantacji rzepaku, które są w fazie kwitnienia. Oczywiście nie tylko dlatego ochrona rzepaku jest tak ważna. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak w panujących warunkach pogodowych rozwijają się dwie różne odmiany rzepaku, obejrzyjcie ten materiał!

Wielu rolników zadaje sobie pytanie, czy wybrać odmianę rzepaku hybrydę czy populację. Dlatego w tym odcinku Marcin Kaczmarek wybrał się do Rolniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Dłoń na plantację demonstracyjną, aby przekazać Wam świeże informacje o kondycji tej uprawy w fazie pełnego kwitnienia.

Rzepak hybryda i populacja – porównanie dwóch odmian

O tym, jak rozwija się rzepak, jak wygląda morfologia tej uprawy, jej pokrój łanu i poszczególnych roślin dowiecie się, oglądając ten odcinek. Aby odpowiedzieć na te pytania, ekspert z firmy Osadkowski SA, w 7. już odcinku z serii eZielone Pola, wziął pod lupę dwie odmiany rzepaku ozimego. Mianowicie Chopin F1 oraz SY Ilona. Pierwsza jest odmianą hybrydową z hodowli Rapool, natomiast druga to populacyjna odmiana z hodowli Syngenta. Która z nich może wskazywać na wyższy plon? Jaka odmiana lepiej znosi panujące warunki pogodowe? Mowa tu oczywiście o suszach, wahaniach temperatur – wysokie temperatury w dzień, ale niskie w nocy. 

Ochrona rzepaku przed szkodnikami a owady zapylające

Patrząc na rozwój pędu głównego widać, że 70–80% kwiatów na kwiatostanie jest już otwartych. To wskazuje na początek fazy pełnego kwitnienia. Jest to faza, w której zwalczamy szkodniki nalatujące na plantacje. Chcąc zabezpieczyć łan rzepaku przeciwko szkodnikom łuszczynowym, takim jak pryszczarek kapustnik oraz chowacz podobnik w okresie, w którym jest rzepak, konieczne jest zwrócenie uwagi na owady zapylające. Jakiekolwiek zabiegi należy wykonywać w okresie wieczornym, po oblocie pszczół.

Reasumując, z tego odcinka eZielone Pola dowiecie się:

  • Dlaczego łany rzepaku nie są wysokie, a nawet bardzo niskie?
  • Która odmiana rzepaku ozimego lepiej się sprawuje w obecnych warunkach pogodowych?
  • Która odmiana (rzepak hybryda i populacja) charakteryzuje się lepszą dynamiką wzrostu?
  • Kiedy i jakimi preparatami możemy zwalczać szkodniki łuszycznowe?
  • Jak wygląda ochrona rzepaku przed zgnilizną twardzikową?

Otwórzcie poniższy film i posłuchajcie eksperta z firmy Osadkowski SA.

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 19

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o