Rzepaki w tym roku są niższe. Dlaczego?

To rolnicy zwrócili nam uwagę, że w wielu częściach Polski rzepaki w tym roku są niższe niż zazwyczaj. Dlaczego tak się stało?

Nie na wszystkich plantacjach rzepak jest niższy mówi Anna Kucharska, doradca rolny z Dopiewa Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Z moich obserwacji wynika, że może się tak dziać tylko w przypadku naprawdę dużych upraw.

Działanie preparatów skracających widać właśnie na dużych plantacjach.

Anna Kucharska, doradca rolny z Dopiewa Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu

Jak mówi pani Kucharska, powodów może być kilka.

Pamiętamy, jak ciepłym miesiącem był luty wyjaśnia pani Kucharska. Wielu rolników narzekało wtedy, że rośliny są głodne, a tu trzeba jeszcze poczekać z nawożeniem i wielu rolników podsypało wtedy rzepaki azotem. Gdy potem rzepaki zaczęły szybką wegetację, wiem, że rolnicy zaczęli je skracać. Działanie preparatów skracających widać właśnie na dużych plantacjach.

Kolejnym powodem może być także wiosenna susza i naprzemienne chłodne i ciepłe dni. Sami rolnicy w wielu regionach Polski narzekają na kłopoty z pogodą, które powodują, że z powodu chłodu rzepak kwitnie dłużej niż przeciętnie, nierównomiernie przyrasta i szkodniki, zmylone pogodą, też pojawiają się niespodziewanie, bo nieterminowo.

Kolejnym powodem może być także wiosenna susza i naprzemienne chłodne i ciepłe dni.

Innym powodem może być także zima, choć krótka, to jednak z dotkliwymi mrozami. Wiele plantacji rzepaku trzeba było przesiać. Na tych, które były uszkodzone, ale odbiły, osłabione rośliny miały mniej czasu na rośnięcie.

Rośliny były słabo ukorzenione, a wynikało to z powodu niedoborów wody w glebie aż do późnej jesieni wyjaśnia nam prof. Andrzej Doroszewski, kierownik Zakładu Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki w Instytucie Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Jak roślina jest słaba jesienią to jest słaba to kiepsko zimuje i jest słaba także wiosną.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar cancer pisze:

    Sprawa jest prozaicznie prosta i nie trzeba tutaj snuć żadnych domysłów. Wystarczy pojechać w różne miejsca w Polsce, żeby wiedzieć, że nie wszędzie rzepaki są takie niskie. Dzieje się to dlatego, że gro rzepaków w naszym kraju po zimie, której nie było, miało przemrożone korzenie. Pomimo, że w wielu przypadkach przetrwał stożek wzrostu, rośliny przez jakiś okres nie rosły, ponieważ regenerowały system korzeniowy. Z kolei elementem, który reguluje fazy rozwojowe roślin jest długość dnia i rzepak czy ma pół metra, czy też półtora w określonym czasie musi zakwitnąć. Ot i cała tajemnica.