Ściółkowanie to jedna z najlepszych metod, aby uchronić plantacje przed chwastami. Czym ściółkować truskawki?
Niewątpliwie plantacje truskawek ściółkować warto.
– Jest to znakomita pomoc w walce z chwastami – przyznaje Jarosław Górski, doradca rolniczy Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. – Ściółka ogranicza dostęp światła do podłoża i dzięki temu utrudnia chwastom kiełkowanie. Ponadto chroni glebę przed intensywnym parowaniem, a truskawki przed skutkami suszy.
Ściółka ogranicza dostęp światła do podłoża i dzięki temu utrudnia chwastom kiełkowanie.
Na wyściółkowanych grządkach dojrzałe owoce szybko schną po deszczu i nie stykają się z powierzchnią gleby, więc rzadziej porażają je choroby. No i truskawki nie są pokryte piaskiem.
– A intensywne mycie truskawek powoduje często uszkodzenia mechaniczne i zbyt duże nawodnienie owoców – przypomina pan Jarosław. – Poza tym plantacja ze ściółką jest bardziej ,,przewiewna”, rośliny mają więcej powietrza i więcej słońca, więc truskawki są większe i lepiej dojrzewają.
Kiedy więc najlepiej pomyśleć o ułożeniu ściółki między rzędami truskawek?
– Ściółkowanie powinno być wykonane tuż przed kwitnieniem lub najpóźniej w okresie kwitnienia kiedy kwiatostany są podniesione, gdyż wówczas dokładne wykonanie tego zabiegu jest jeszcze możliwe – doradza pan Jarosław. – Plantacje ściółkuje się przede wszystkim żytnią lub pszenną słomą lub czarną folią, można wykorzystać również korę drzew iglastych.
Intensywne mycie truskawek powoduje często uszkodzenia mechaniczne i zbyt duże nawodnienie owoców.
Według wskazówek pana Jarosława, na 1 ha zużywa się około 2 – 3 tony słomy, którą usuwamy po zbiorach wraz ze skoszonymi liśćmi. Ściółkę z kory drzew iglastych nakładamy na wilgotną glebę w ilości 60 ton /ha dodając 3 kg mocznika na każdy m3 kory i nie usuwamy po wegetacji.
– Bardzo korzystne może być ściółkowanie plantacji na zimę – dodaje pan Jarosław. – Do tego celu można stosować pociętą słomę lub liście z drzew. Zabieg ten może uchronić w bezśnieżne zimy rośliny przed przemarzaniem, co zwiększa plonowanie. Ściółkę należy zastosować bezpośrednio po pierwszych przymrozkach, ale przed opadami śniegu.
Aby zapobiegać rozrostowi chwastów i chorobom grzybowym truskawek można także uprawiać je na agrotkaninie. Jakie są zalety i wady takiej uprawy? – o tym następnym razem.
Dodaj komentarz