Siew 2022 – terminy ważne, lecz praktyka ważniejsza?!

Dla poszczególnych gatunków roślin określone są optymalne terminy ich wysiewu. Są one różne w zależności od rejonu kraju. Zdaniem rolników ważniejsze od oficjalnych terminów są aktualnie panujące warunki pogodowe i wieloletnia praktyka w gospodarstwie. Tak więc siew 2022 w różnych regionach kraju wygląda bardzo różnie.

Wśród rolników panuje opinia, że zboża jare wysiewa się jak najwcześniej, tzn. gdy pozwalają na to warunki pogodowe. Czy taki termin siewu zawsze się sprawdza? Czy trzeba podejmować ryzyko nie stosując się do zaleceń specjalistów? Zawsze warto z tym problemem zwrócić się do doradców.

Siew 2022 – kiedy wjechać na pole?

O rozpoczęciu siewów w dużej mierze decyduje stan gleby i panująca temperatura. Najważniejsza jest możliwość wjazdu na pole i przygotowanie gleby pod zasiewy. Kiedy to zrobić, aby jej nie zaszkodzić decyduje rolnik. Jak wiadomo, ubita ziemia i zniszczona struktura nie sprzyjają wzrostowi roślin.

Innym ważnym czynnikiem decydującym o wysiewie nasion jest temperatura gleby. To w zależności od niej ustala się kolejność wysiewu. Jako pierwsze wysiewa się nasiona roślin najmniej wrażliwych, które są w stanie kiełkować przy stosunkowo niskiej temperaturze. Należą do nich żyto, pszenica, owies, jęczmień, groch, wyka, koniczyna i lucerna. Rozpoczynają one procesy życiowe już przy temperaturze 2-3 stopni. Praktycznie rzecz biorąc, jeśli był możliwy wjazd na pole, wysiewy tych roślin powinny już być zakończone.

Siewy 2022 – decyduje temperatura

Zakończyły się, lub są na ukończeniu, wysiewy roślin potrzebujących wyższej temperatury do rozpoczęcia kiełkowania. W grupie tej znajdują się buraki, łubin, gryka i len. Rośliny te potrzebują do kiełkowania temperatury ok. 6-7 ºC. O dwa stopnie więcej do rozpoczęcia czynności życiowych potrzebują słonecznik i ziemniaki. Najwyższej temperatury do rozpoczęcia wschodów wymagają kukurydza, soja i proso. Musi ona przekraczać 10ºC. To oczywiście teoria, bo siewy w poszczególnych rejonach kraju są uzależnione też od innych czynników.

Na pewno pamiętać trzeba, że ziarno wysiane poniżej wymaganych temperatur nie może zbyt długo leżeć w glebie, gdyż narażone jest na gnicie, szkodniki lub choroby. Co ważniejsze po wschodach przymrozki już nie są dla roślin jarych już takie groźne. Otóż niektóre z nich potrafią przetrzymać temperatury do -8ºC a nawet -10ºC. Rekordzistą jest pszenica jara znosząca przymrozki do -12ºC.

Eksperci radzą jak powinien wyglądać siew 2022

O terminie wysiewu roślin jarych decydują różne czynniki, ale według ekspertów najważniejszą rolę odgrywa temperatura gleby. Faktem jest, że podawane są optymalne terminy kalendarzowe zakładające przedziały czasowe, w których powinno dokonać się siewu.

Tak naprawdę o czasie siewu decyduje doświadczenie rolników i aktualna sytuacja na ich polach. Nie sposób jednak nie brać pod uwagę wymagań cieplnych roślin. To one mają wpływ na termin ich siewu, który umiejscawiany jest od marca do połowy maja.

Siewy 2022 – terminy siewu

Tegoroczne siewy roślin jarych nie odbywają się bez problemów. Bezśnieżna zima, wiosenne przymrozki, długie okresy bez opadów nie pomagały rolnikom. Jak już wspomniano, to rolnik decyduje o czasie siewu. Nie mniej warto wiedzieć, że obowiązują pewne ramowe terminy. Ze względu na to rośliny jare można podzielić na:

  • bardzo wczesne – owies, pszenicę i pszenżyto, koniczyny (bez perskiej) i lucerny wsiewane w zboża,
  • wczesne –  trzecia dekada marca i pierwsza kwietnia wysiewane są pozostałe strączkowe (z wyjątkiem soi i fasoli),
  • średnio wczesne –  pierwsza połowa kwietnia – strączkowe na zielonkę, jęczmień, burak cukrowy, marchew; druga i trzecia dekada kwietnia – len, koniczyna perska, ziemniaki. Trzecia dekada kwietnia – kukurydza, konopie, soja; przełom kwietnia i maja – fasola – ziemniaki.
  • późne – pierwsza i druga dekada maja – gryka, proso, sorgo, fasola, dynia, wczesne odmiany kukurydzy uprawiane na ziarno, a zwłaszcza zielonkę, kiszonkę lub CCM, rozsada tytoniu.

Siewy 2022 w opinii rolników

A jak siewy 2022 oceniają sami rolnicy?

Rolnik partacz 2022-04-14
Ja siałem owies wczoraj, pszenżyto za dwa dni posieję, ale pewnie plony będą słabe tak samo jak w przypadku, gdybym posiał w sacharę i ziarno by leżało 2 tyg. i połowa by zapleśniała zamiast powschodzić. Każdy robi jak uważa i umie.

Chłop ze wschodu 2022-04-14
W praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Na wschodnim Podlasiu zakończono siać owies i sieją mieszankę zbożową i pszenicę, jęczmień jary dopiero koniec kwietnia pod warunkiem, że mrozów nie będzie, co nie zmienia faktu że wariatów nie brakuje. W łomżyńskim w ostatnie dni marca widziałem jak chłop kukurydzę siał, przytrzymałem się samochodem, żeby się przyjrzeć, bo nie wierzyłem w to co widzę.

Marek 2022-04-21
Sąsiad koło Kobierzyc posiał 2 kwietnia – do tej pory ma 15% wschodów. Ziarno nie chce kiełkować. Jak po ociepleniu nie ruszy to ma przesiać. Do przesiania 25 hektarów. To jest skutek pośpiechu i słuchania porad pseudorolników.

Na zakończenie trzeba stwierdzić, że nauka nauką a rolnicy wiedzą swoje. Często trafiają z terminami, ale zdarza się i tak, że ryzykując muszą ponieść dodatkowe koszty swojej decyzji. Czy przestrzeganie terminów siewu zalecane przez fachowców zawsze daje pożądane wyniki? Oczywiście, że nie. Podejmowanie decyzji w rolnictwie jest z pewnością wypadkową teorii i praktyki rolniczej uzupełnionej wnikliwą obserwacją zjawisk przyrodniczych. Już wkrótce się okaże, czy siewy 2022 będzie można uznać za udane.

Czytaj również: Stan ozimin 2022. Czy chłop ma się czym martwić?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 10

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *