Skuteczne zwalczanie chwastów w kukurydzy. Co wybrać?

Za skuteczne zwalczanie chwastów w kukurydzy odpowiada szerokie spektrum działania oraz szerokie okno aplikacji środka. Czy taki herbicyd istnieje?
Dobrze dobrana substancja czynna herbicydu oraz termin jej aplikacji gwarantują skuteczną ochronę plantacji kukurydzy przed konkurencyjnym oddziaływaniem większości gatunków chwastów.
Spis treści
Skuteczne zwalczanie chwastów w kukurydzy — jakie terminy?
W uprawie kukurydzy herbicydy można stosować w dwóch głównych terminach. Po pierwsze, aplikując je doblegowo tuż po siewie lub na kilka dni przed pojawieniem się siewek kukurydzy. Można też stosować je po wschodach, czyli w fazie listnienia kukurydzy.
Ponadto w latach z optymalną liczbą opadów lepsze rezultaty w ograniczaniu zachwaszczenia (w początkowym okresie wzrostu kukurydzy) uzyskuje się, stosując herbicydy w terminie doglebowym przedwschodowym. Albowiem w wilgotnej glebie bardzo dobrze aktywizują się ich substancje czynne (s.cz.).
Aplikacja herbicydów a kaprysy pogody. Jak zachować skuteczność zabiegu?
Natomiast co w przypadku sezonów z niewielką ilością opadów czy wręcz z ich brakiem w okresie poprzedzającym siew lub zaraz po siewie?
Wówczas zdecydowanie lepsze rezultaty w eliminowaniu chwastów uzyskuje się, aplikując herbicydy później, po wschodach kukurydzy (termin nalistny).
Niestety, nigdy nie wiemy, jakie będą warunki pogodowe w danym sezonie wegetacyjnym. Dlatego większość plantatorów wybiera opryskiwanie herbicydem w terminie powschodowym (nalistnym). Jak wiemy, daje to możliwość bardziej precyzyjnego dobrania s.cz. do występujących na danym polu gatunków chwastów.
Jednakże najlepszym rozwiązaniem byłaby możliwość zastosowania tzw. herbicydu hybrydowego, który wykazywałby się skutecznym działaniem zarówno odglebowym, jak i nalistnym.
Herbicyd hybrydowy — kompletny sposób na chwasty w kukurydzy
Doskonałym przykładem takiego kompletnego herbicydu jest Click Premium. Za skuteczne zwalczanie nim chwastów w kukurydzy odpowiadają dwie s.cz., a mianowicie terbutylazyna i mezotrion. Wykazują one odmienne (uzupełniające się, a przez to bardzo skuteczne) działanie względem najczęściej występujących gatunków chwastów kukurydzianych.
Pierwsza z substancji, tj. terbutylazyna, pobierana jest głównie przez korzenie chwastów (działanie odglebowe), powodując chlorozę ich liścieni oraz liści właściwych. Zaletą tej substancji jest fakt, że skutecznie ogranicza wschody chwastów nawet przez 6–8 tygodni od momentu aplikacji. Natomiast druga z s.cz., czyli mezotrion, pobierana jest głównie przez liście oraz w nieco mniejszym stopniu poprzez korzenie chwastów, powodując silne zahamowanie ich wzrostu i rozwoju.
Pierwsze objawy działania herbicydu Click Premium widoczne są już po upływie 5–7 dni, a całkowite zamieranie chwastów wrażliwych następuje po około 14 dniach od momentu wykonania zabiegu.
Co jeszcze odpowiada za skuteczne zwalczanie chwastów w kukurydzy?
Dodatkową zaletą herbicydu Click Premium jest tzw. szerokie okno aplikacji, a konkretnie faza wzrostu kukurydzy pomiędzy 2 a 8 liści. Bez wątpienia więc możemy bez większego problemu „wstrzelić się” z wykonaniem zabiegu w terminie optymalnym dla kukurydzy i chwastów (w momencie ich największej wrażliwości).
Ponadto dzięki zastosowaniu dwóch uzupełniających się s.cz., herbicyd ten ma bardzo szerokie spektrum działania. Mianowicie eliminuje skutecznie w maksymalnej zalecanej dawce (1,5 l/ha) aż 25 gatunków chwastów. A konkretnie są to:
- chwastnica jednostronna,
- blekot pospolity,
- bodziszek drobny,
- fiołek polny,
- gorczyca polna,
- gwiazdnica pospolita,
- jasnota purpurowa,
- komosa biała,
- krzywoszyj polny,
- kurzyślad polny,
- maruna bezzwonna,
- mlecz polny,
- przetaczniki,
- przytulia czepna,
- psianka czarna,
- rdest kolankowy,
- rdest plamisty,
- rdestówka powojowata,
- rdest ptasi,
- rumian polny,
- samosiewy rzepaku,
- szarłat szorstki,
- tasznik pospolity,
- tobołki polne,
- wilczomlecz obrotny.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
