Sprzedaż bezpośrednia przez producentów rolnych

Sprzedaż bezpośrednia przez rolników i ich domowników, ułatwienia w handlu oraz zniesienie części opłat to niektóre punkty ustawy uchwalonej 29 października przez Sejm RP. Reguluje ona prowadzenie takiej działalności w wyznaczonych miejscach w piątki i soboty.
Sprzedaż bezpośrednia w piątki i soboty jest jednym z postulatów mających na celu pomoc rolnikom głównie w obrocie wytworzoną przez nich żywnością. Dzięki ustawie z rolników i ich domowników miały zostać zdjęte utrudnienia nałożone przez przepisy z 10 stycznia 2018 r. Dotyczyły one ograniczenia handlu w niedzielę i święta oraz niektóre inne dni. Jednak w czasie prac nad ustawą usunięto z niej istotny element – właśnie ten dotyczący handlu w niedziele. Co zostało?
Spis treści
Ułatwiona sprzedaż bezpośrednia

Sprzedaż bezpośrednia może dotyczyć m.in. płodów rolnych i przetworów
Nowo wprowadzone przepisy mają na celu rozpowszechnienie sprzedaży bezpośredniej w miastach. Osiągnięte to zostanie m.in. dzięki umożliwieniu przez lokalne władze sprzedaży bezpośredniej w piątki i soboty w wyznaczonych miejscach. Rolnicy i ich domownicy nie będą ponosili opłaty targowej. Otrzymają możliwość sprzedaży w tych dniach wyprodukowanej przez siebie żywności, rękodzieł, a także runa leśnego i dziczyzny.
Wg zamysłu twórców ustawy, sprzedaż bezpośrednia pozwoli na pogłębienie powiązań między producentami żywności i konsumentami. Klienci targowisk będą mogli nabyć odpowiednie ilości żywności wiadomego pochodzenia. Ma ona też poprawić dostępność ziemiopłodów, m.in. przez niższe ceny dla konsumentów, nieobciążone marżami pośredników.
Kto może bezpośrednio sprzedawać m.in. żywność?
W sprzedaży będą mogli brać udział rolnicy, ich małżonkowie, dzieci, w tym dzieci małżonka (które ukończyły 15 lat), rodzice i rodzice małżonka.
Sprzedaż bezpośrednia – korzyści dla rolników
Sprzedaż bezpośrednia wpłynie na wzrost dochodów gospodarstwa rolnego. Ponadto pozwoli zagospodarować nadwyżkę produktową (w formie np. przetworzonych płodów rolnych). Konsumenci natomiast ograniczą wydatki na żywność, gdyż zapłacą za nią bezpośrednio rolnikowi z pominięciem marż pośredników. Ustawa ma też sprzyjać upowszechnianiu lokalnych produktów spożywczych oraz dywersyfikacji i skracaniu jej kanałów dystrybucji.
Nowa ustawa dotycząca bezpośredniej sprzedaży nakłada poniekąd obowiązek organizacji miejsc sprzedaży w lokalizacji o dogodnej komunikacji. Także w pobliżu centrum gminy lub miasta, miejscowości lub terenów atrakcyjnych turystycznie.
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r. Obecnie ustawa oczekuje na procedowanie w Senacie RP.
Senat RP przyjął ww. ustawę bez poprawek. Posiedzenie, na którym procedowano przepisy o ułatwieniach handlu w piątki i soboty przez rolników, odbyło się 26 listopada 2021 r.
