Środek na ślimaki, czyli konieczna ochrona rzepaku

Tegoroczna deszczowa pogoda z umiarkowaną temperaturą sprzyjała nieprzerwanemu rozwojowi i aktywności ślimaków. Już od wczesnej wiosny mieliśmy z nimi wielki problem, a zagrożenie utrzymywało się przez cały sezon. Liczebność tych szkodników zwiększała się sukcesywnie z każdym pokoleniem. Obecnie na progu jesieni bez zwalczania nie poradzimy sobie z utrzymaniem bez strat zasiewów ozimych. Ledwo rzepak ozimy zaczął pokazywać się nad powierzchnią, gdy masowo posypały się pytania: jaki środek na ślimaki zastosować i kiedy?
Sytuacja ze ślimakami jesienią 2021 na plantacjach rzepaku ozimego, a potem zbóż ozimych będzie bardzo trudna, ale możemy sprawić, aby nie była beznadziejna.
Wysoka wilgotność panująca w większości rejonów Polski sprzyja aktywności ślimaków, szczególnie nagich (bezskorupowych). Bardzo mokra gleba, dodatkowo intensywnie parująca przyczynia się do wzrostu wilgotności także w obrębie pojawiających się roślin uprawnych. Coraz niżej znajdujące się słońce i skracający się dzień sprawia, że wydłuża się dobowa aktywność tych szkodników. Są one obecne w uprawach od momentu zniżania się słońca do jego wschodu. Przy słonecznym jesiennym dniu kryją się przed wysuszającymi nagie ciało promieniami do gleby, gdzie także znajdują pożywienie. Natomiast jeśli dodatkowo zachmurzenie jest duże – to żerują na powierzchni całą dobę. Aby ograniczyć straty, trzeba niezwłocznie zastosować środek na ślimaki.
Spis treści
W tym sezonie środek na ślimaki razem z siewem ozimin
Trudno powiedzieć, czy w większości regionów kraju rzepak wysiano w optymalnych terminach agronomicznych, czy może przeważają jednak siewy opóźnione. Część rolników dopiero przygotowuje się do siewów rzepaku licząc, że uda się je zrealizować w 36. tygodniu roku. Właśnie tym ostatnim proponuję, aby jednocześnie z opóźnionymi siewami rzepaku czy terminowymi zbóż ozimych zastosowali środek na ślimaki.
Nazwanie tych zwierząt szkodnikami glebowymi nie jest przesadą. W ciągu dnia, gdy słoneczna aura utrudnia im bytowanie na powierzchni gleby zagrzebują się na kilka centymetrów. Tam w obrębie warstwy ornej trafiają na kiełkujące nasiona lub na delikatny, formujący się system korzeniowy siewek. Aby zabezpieczyć kiełkujące i wschodzące rośliny warto wprowadzić w sąsiedztwo nasion/ziarna siewnego środek na ślimaki. W tym okresie zalecany jest fosforan III żelaza – w formie produktów o handlowych nazwach: Ironclad, Ironmax Pro, Sluxx HP. Jeżeli nie wykonano tego zabiegu jednocześnie z siewem, warto przemyśleć zastosowanie posiewne, w celu zabezpieczenia wschodzących roślin.
Środek na ślimaki po wschodach roślin uprawnych
W przypadku, gdy przed siewem lub jednocześnie z nim aplikowano środek na ślimaki zawierający fosforan III żelaza, warto po wschodach zastosować środek na ślimaki z innej grupy. Jeśli więc po wschodach rośliny ponownie są zagrożone przez liczną populację ślimaków, wówczas zalecamy środek na ślimaki zawierający metaldehyd (np. Allowin 04 RB, Axcela GB, ClartexNeo 04 RB, Lima Oro 3 GB, Lima Oro 5 GB, Limgol 5 GB, Medal 3 GB, Metaray 04 RB, MetarexInov 04 RB, Metkol 5 GB, Molufries 5 GB, Push 5 GB, Sharmet 5 GB, Siga 3 GB, SIMAROL GB na ślimaki, Slugicol 3 GB, Slugix 3 GB, Slug-Off, Snacol 5 GB, Sneg 3 GB, Soltex Niezawodny SNAILMAX 05GB trutka na ślimaki w gruncie, Ślimatox 5 GB, Ślimax Agro 3 GB, Ślimax Agro Plus GB, Xiren GB).
Zabieg przeciwko ślimakom będzie niezbędny w tym sezonie. Opóźnione wschody sprawiają, że skrócona jest wegetacja jesienna przygotowująca rośliny do zimowania. Dlaczego trzeba uniknąć wszelkich strat związanych z ograniczaniem powierzchni asymilacyjnej roślin, do czego przyczyniają się ślimaki poprzez zjadanie znacznych części liścieni, a potem liści.
Czy środek na ślimaki wysiewać na całym polu, czy lokalnie?
W tym roku, obfitującym w dużą ilość deszczu, oszczędności w postaci wysiania moluskocydu (środek na ślimaki) na obrzeżach pól, nie są wskazaną strategią. Ślimaki występują bowiem masowo, także bardzo licznie w glebie, na obszarze całego pola. Spodziewanie się migracji tych szkodników z obszarów sąsiednich nieużytków czy zakrzewień, może się okazać wielkim błędem. Dla bezpieczeństwa, zwłaszcza na podmokłych polach, zalecamy rozsiać środek na ślimaki na całym polu uprawnym.
Obecność dużej populacji ślimaków może doprowadzić do całkowitego zniszczenia znacznej powierzchni uprawnej. Strat ekonomicznych związanych z wydatkami na przedsiewne nawożenie i odchwaszczanie oraz zakup materiału siewnego niczym nie zrekompensujemy, jeśli zaraz na początku uprawy nie weźmiemy pod uwagę realnego zagrożenia ze strony ślimaków, szczególnie bezskorupowych. W tym sezonie środek na ślimaki powinno się potraktować jako podstawowy wydatek w całym programie jesiennej ochronny ozimin.
Przeczytaj również: Które ślimaki są groźne dla ozimin?
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
