Uwaga na ślimaki w rzepaku: jak je zwalczyć?

Uwaga na ślimaki w rzepaku: jak je zwalczyć?

Rzepaki powschodziły, a wraz z nimi na polach pojawiły się ślimaki.

Ten rok obfituje w wysyp ślimaków. Zauważamy to na swoich podwórkach i ogrodach. Niestety pojawiają się także na plantacjach rzepaku. Ślimaki w rzepaku stanowią poważne zagrożenie. Sprawdźmy jak możemy je zwalczyć. 

Ślimaki w rzepaku

Obfitej obecności ślimaków w tym roku sprzyja spora wilgotność oraz częste opady deszczu. Generalnie optymalna suma opadów jest korzystna dla rzepaku, niestety działa to także w drugą stronę – sprzyja pojawianiu się ślimaków na świeżo obsianych plantacjach.

W czym tkwi problem ich bytowania na rzepaku? Otóż ślimaki wyjątkowo chętnie żywią się młodymi roślinami. Są one w stanie zjeść nawet całą roślinę. Jedną z najskuteczniejszych metod walki z nimi jest zastosowanie moluskocydu.

Czym zwalczyć ślimaki?

Na rynku jest kilka preparatów, które możemy wykorzystać w celu pozbycia się ślimaków z naszych pól. Wymieńmy niektóre z nich:

  • Axcela GB
  • Snacol 5GB
  • Slugix 3GB
  • Lima Oro 3GB

To tylko kilka preparatów z kilkunastu zarejestrowanych do walki ze ślimakami w uprawach rolniczych. Wszystkie oparte są o substancję aktywną metaldehyd. Jak działają takie preparaty i jak je stosować? Możemy wykonać pas graniczny wokół pola (ślimaki często chowają się w miedzach). Wówczas będzie on wabił szkodnika i zostanie przezeń pobrany. Preparaty te mają formę granulek i działają żołądkowo oraz kontaktowo. Zwróćmy uwagę na fakt, że często to właśnie te niepozorne ślimaki mogą zrobić więcej szkód niż klasyczne szkodniki jesienne.

Rzepak po wschodach – na co zwrócić uwagę?

Rzepaki wysiewane w optymalnym terminie już powschodziły. Co powinniśmy sprawdzić?

7 września 2017

Czy wiesz wszystko o jesiennej ochronie rzepaku?

Jesienna ochrona rzepaku to zagadnienie które będzie poruszane podczas webinarium, sprawdź o czym będzie mowa.

8 września 2017

Zwalczanie szkodników w rzepaku: skuteczne i legalne

Zwalczanie szkodników w rzepaku jest decydujące w dalszym prowadzeniu plantacji. Szkodniki w rzepaku osłabiają kondycję roślin i utrudniają przezimowanie.

12 września 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij