Ten rok obfituje w wysyp ślimaków. Zauważamy to na swoich podwórkach i ogrodach. Niestety pojawiają się także na plantacjach rzepaku. Ślimaki w rzepaku stanowią poważne zagrożenie. Sprawdźmy jak możemy je zwalczyć.
Ślimaki w rzepaku
Obfitej obecności ślimaków w tym roku sprzyja spora wilgotność oraz częste opady deszczu. Generalnie optymalna suma opadów jest korzystna dla rzepaku, niestety działa to także w drugą stronę – sprzyja pojawianiu się ślimaków na świeżo obsianych plantacjach.
W czym tkwi problem ich bytowania na rzepaku? Otóż ślimaki wyjątkowo chętnie żywią się młodymi roślinami. Są one w stanie zjeść nawet całą roślinę. Jedną z najskuteczniejszych metod walki z nimi jest zastosowanie moluskocydu.
Czym zwalczyć ślimaki?
Na rynku jest kilka preparatów, które możemy wykorzystać w celu pozbycia się ślimaków z naszych pól. Wymieńmy niektóre z nich:
- Axcela GB
- Snacol 5GB
- Slugix 3GB
- Lima Oro 3GB
To tylko kilka preparatów z kilkunastu zarejestrowanych do walki ze ślimakami w uprawach rolniczych. Wszystkie oparte są o substancję aktywną metaldehyd. Jak działają takie preparaty i jak je stosować? Możemy wykonać pas graniczny wokół pola (ślimaki często chowają się w miedzach). Wówczas będzie on wabił szkodnika i zostanie przezeń pobrany. Preparaty te mają formę granulek i działają żołądkowo oraz kontaktowo. Zwróćmy uwagę na fakt, że często to właśnie te niepozorne ślimaki mogą zrobić więcej szkód niż klasyczne szkodniki jesienne.
Dodaj komentarz