Suszy ciąg dalszy oraz przygotowania do nowego sezonu! [WYWIAD]

Download PDF

Większość gospodarstw zakończyła już żniwa. Kukurydzy i burakom doskwiera susza. Część gospodarzy rozpoczęło przygotowania do nowego sezonu wegetacyjnego. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki wywiad!

Susza spowodowała i dalej powoduje straty

Susza dała się mocno we znaki rolnikom i spowodowała starty zarówno w uprawie zbóż jak i rzepaku ozimego. Jak mówił nasz rozmówca Bartłomiej Sobiegraj z miejscowości Czerwony Kościół Obniżka plonu jest widoczna w przypadku pszenicy, starty sięgają 30 %. Nieco lepiej wypadł rzepak, gdzie straty szacuję na poziomie 15-20 %. Niestety to nie koniec suszy, która w wielu rejonach kraju trwa w najlepsze. Ostatnie fale upałów, które spływają do Polski mogą spowodować kolejne straty szczególnie w przypadku buraków cukrowych oraz kukurydzy. Jesteśmy pełni obaw patrząc na buraki cukrowe i kukurydzę. Plon na chwilę obecną wygląda na połowę zeszłorocznego – komentował Bartłomiej Sobiegraj.

Buraki cukrowe i kukurydza zagrożone

Buraki cukrowe wyglądają nienajlepiej. Widać wyraźnie, że susza im doskwiera. Rośliny są wiotkie, a liście dosłownie leżą na polu. – Buraki cukrowe zaczynają usychać ze względu na brak wody, są miejsca gdzie rośliny kompletnie wyschły – załamuje ręce Pan Bartłomiej. Pytany o przewidywany plon odpowiada – Na tę chwilę patrząc na rośliny nie liczę na więcej niż 30 t/ha. Jak tłumaczył nasz rozmówca Jeśli nawet przyjdzie deszcz, buraki pójdą w liście, a to z pewnością odbije się na zawartości cukru w korzeniach, co stanowi kolejny problem. Sytuacja nie jest lepsza w przypadku kukurydzy, kolby są bardzo słabo wykształcone lub ich po prostu nie ma. – Przewidujemy plon na poziomie 5 t/ha, a koszenie może wystartować nawet 15 września jeśli pogoda dalej się utrzyma – dodał Pan Bartłomiej Sobiegraj.

Ruszyły przygotowania do nowego sezonu

susza i podorywka

Susza doskwiera kukurydzy i burakom cukrowym, pomimo tego prace polowe na Dolnym Śląsku już ruszyły

fot. Daniel Biernat

Na Dolnym Śląsku ruszyły przygotowania do nowego sezonu wegetacyjnego. Oczywiście na pierwszy ogień pójdą rzepaki ozime. Pola pomimo suszy, która cały czas jest widoczna, są przygotowywane do zbliżających się zasiewówAktualnie na polu wykonywana jest podorywka, dzięki której zrywana jest ścierń, a pole przygotowujemy pod zasiewy rzepaku ozimego – komentował nasz rozmówca. Jakie odmiany będą siane w gospodarstwie Pana Bartłomieja? – Od 7 lat na naszym terenie wysiewa się tylko i wyłącznie odmiany hybrydowe – dodał.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o