Światowa produkcja jabłek. Jakie będą zbiory?

Z powodu warunków pogodowych światowa produkcja jabłek w 2023 r. spada. Wzrost spodziewany jest m.in. w Europie. A to za sprawą dobrze zapowiadających się zbiorów w Polsce.
Z najnowszego raportu USDA wynika, że światowa produkcja jabłek w sezonie 2023/2022 ma spaść do 78,4 mln ton. To o 4,3 mln ton mniej niż rok temu, czyli -5%.
Spis treści
Eksport jabłek na świecie
Niższa światowa produkcja jabłek to skutek przede wszystkim strat pogodowych w Chinach.
Na rynek światowy mają wpływ również zmniejszone dostawy z Chin, Iranu i Mołdawii. Tym samym światowy eksport spadł o ponad 1 mln ton, do około 5,5 mln ton. To najniższy poziom od sezonu 2010/2011.
Światowa produkcja jabłek — półkula północna
Z raportu USDA wynika, że u większości producentów spodziewane są mniejsze niż rok temu zbiory jabłek. Z tych prognoz wyłamuje się Unia Europejska, głównie za sprawą spodziewanych wysokich plonów w Polsce. Wyższych zbiorów oczekują też sadownicy w Turcji i Indiach.
Chiny
Światowa produkcja jabłek to przede wszystkim Chiny. Tym razem niekorzystny przebieg pogody w tym kraju przyczynił się do zmniejszenia plonów. Albowiem w prowincjach Shaanxi i Shandong, które są głównymi regionami produkcji jabłek, wysoka temperatura podczas kwitnienia ograniczyła zawiązywanie owoców. W efekcie oczekuje się, że zbiory w tym kraju wyniosą 41 mln ton (prawie -5,0 mln ton r/r).
Ponadto szacuje się, że w wyniku ograniczonych dostaw eksport z tego kraju spadnie do 770 tys. ton (ponad -20%).
Z kolei chiński import wyniesie 85 tys. ton (+10 tys. ton), spodziewane są bowiem większe dostawy z Nowej Zelandii w lipcu i czerwcu.
Stany Zjednoczone
Światowa produkcja jabłek w dużym stopniu obejmuje również Stany Zjednoczone. Jeśli chodzi o produkcję w USA, szacuje się, że spadnie ona do 4,3 mln ton (-75 tys. ton), najniższego poziomu notowanego od sezonu 2012/2013.
Przewiduje się też, że eksport amerykańskich jabłek będzie niższy już trzeci rok z rzędu. Tym razem spadek wyniesie blisko 20%, czyli do poziomu najniższego od 19 lat (590 tys. ton).
Zmniejszy się też import do USA — do 100 tys. ton. Dzieje się tak, ponieważ zmniejszone są wskutek cyklonu Gabrielle dostawy eksportowe z Nowej Zelandii.
Unia Europejska, w tym Polska
Choć ogólnie światowa produkcja jabłek spada, prognozy dla Unii Europejskiej są nieco inne. Mianowicie z raportu wynika, że produkcja jabłek w UE nieznacznie wzrośnie do 12,8 mln ton. Przyczynił się do tego dobrze zapowiadający się zbiór jabłek w Polsce. Sprzyjały temu dobre kwitnienie i zapylenie. Jest to też wynik systematycznego zastępowania starych nasadzeń nowymi, bardziej wydajnymi odmianami.
Mimo to szacuje się, że eksport unijnych jabłek spadnie do 1,1 mln ton (-100 tys. ton). Oczekuje się bowiem, że rosnące koszty przechowywania wpłyną na wycofanie części produkcji ze sprzedaży na eksport. Tym samym owoce te w większej ilości trafią do przetwórstwa, zwiększając przerób do 12 mln ton.
Spodziewany jest też mniejszy import z UE, a konkretnie na poziomie 290 tys. ton (-41 tys. ton r/r).
Turcja
Jak natomiast wygląda światowa produkcja jabłek w krajach azjatyckich?
Wzrost produkcji odnotuje również Turcja, dla której prognozuje się zbiory na poziomie 4,8 mln ton. Za zbiory wyższe o 277 tys. ton odpowiadają sprzyjające warunki uprawowe oraz rozwój nasadzeń z nowymi odmianami.
Tym samym wzrośnie eksport owoców z tego kraju, wynosząc 410 tys. ton. Spodziewane są dostawy do Arabii Saudyjskiej i Rosji.
Indie
Wyższych zbiorów oczekują też sadownicy w Indiach, na poziomie 2,4 mln ton (+50 tys. ton). W tym sezonie w okresie kwitnienia warunki pogodowe były optymalne. Przewiduje się za to spadek importu do 385 tys. ton (-60 tys. ton) ze względu na zmniejszone dostawy z Iranu i UE.
Meksyk
Z kolei w Meksyku produkcja pozostanie na niezmienionym poziomie (640 tys. ton). Jednakże i tutaj obserwujemy kurczącą się powierzchnię nasadzeń, jako następstwo presji infrastruktury podmiejskiej i dywersyfikacji gospodarstw w kierunku bardziej rentownych upraw.
Import do tego kraju wyniesie 235 tys. ton, odnotowując spadek o 31 tys. ton r/r. Stoi za tym zmniejszenie popytu spowodowane rosnącą inflacją i ograniczeniem wydatków w zakresie konsumpcji.
Światowa produkcja jabłek na półkuli południowej
Autorzy raportu spodziewają się też nieznacznego spadku produkcji w Chile — do 1,0 mln ton. Zmniejszający się areał nasadzeń jest równoważony wyższym plonowaniem wskutek sprzyjających warunków uprawowych. Niższe wolumeny przyczynią się do ograniczenia eksportu do około 585 tys. ton.
Z kolei w RPA produkcja zmniejszy się o 51 tys. ton do 1,2 mln ton. Pomimo stabilnej produkcji eksport ma spaść o 90 tys. ton do 535 tys. ton z powodu zmniejszonych dostaw jakości eksportowej (duży udział owoców z uszkodzeniami pogradowymi) oraz wysokich kosztów przechowywania (większe wolumeny kierowane na rynek krajowy).
Światowa produkcja jabłek obejmuje też Nową Zelandię, którą w tym sezonie nawiedził cyklon Gabrielle. Spowodował on straty na poziomie 65% produkcji, doprowadzając do spadku produkcji do poziomu z sezonu 2009/2010. Szacuje się ją bowiem na 453 tys. ton (-60 tys. ton). Tym samym skurczy się też eksport o ponad 20% (do 270 tys. ton).
Czytaj też: Eksport jabłek w maju 2023
Źródło: USDA, FreshFruitPortal
