Świętokrzyskie: ceny zbóż najniższe od 3 lat

Download PDF

W woj. świętokrzyskim żniwa wznowione. Rolnicy szacują, że na polach pozostało jeszcze ok. 20% zbóż. Zbiory trwają, ale powodów do radości nie ma, bo ceny oferowane w punktach skupu są najniższe od 3 lat.

Po wymuszonej przez kapryśną aurę przerwie gospodarze znów mają pełne ręce roboty.

W sobotę jeszcze padało. W niedzielę już nie, ale było zbyt mokro, aby wyjechać w pola. Dzisiaj pogoda się poprawiła, jest słonecznie i kombajny znów pracują. W związku z częstymi opadami parametry zbóż konsumpcyjnych się pogorszyły. Można to było zaobserwować szczególnie w przypadku pszenżyta, które już zaczynało kiełkować w kłosach, jak wyschnie to będzie się jedynie na pasze nadawało – ocenia Ryszard Ciźla ze Świętokrzyskiej Izby Rolniczej. – Deszcze pogorszyły parametry zbóż, możliwe, że będzie przez to mniej zbóż konsumpcyjnych – dodaje.

Gdyby nie dopłaty bezpośrednie, które trochę poprawiają naszą sytuację. to byłoby bardzo kiepsko. Nie ma dzisiaj mądrego, który doradziłby rolnikom, co mają uprawiać, na co postawić, aby na tym zarobić.

Ryszard Ciźla, ŚIR

Rolnicy koszą pszenicę i jęczmień, na polach pozostało jeszcze ok. 20% ziarna.

Średnie plony pszenicy wahają się w granicach od 5 do 6 t. Ale są niestety też takie plantacje, gdzie wynoszą jedyne 4 t. Wszystko zależy od agrotechniki. Jeśli ktoś wykonał opryski, to ma lepsze plony, ale to zawsze dodatkowy koszt. Nie wszyscy się na to zdecydowali, mając na uwadze utrzymujące się niskie ceny ziarna – twierdzi pan Ryszard Ciżla.

Ceny oferowane w skupach rzeczywiście nie zachwycają.

Za tonę pszenicy konsumpcyjnej płacimy 570 zł, za tonę pszenicy paszowej 500 zł, a za jęczmień i żyto 480 zł/t – zdradza pracownik jednego z okolicznych punktów skupu.

ceny w skupach

Średnie plony pszenicy w woj. świętokrzyskim wahają się w granicach od 5 do 6 t. Ale są niestety też takie plantacje, gdzie wynoszą jedyne 4 t.

Rolnicy nie kryją niezadowolenia i podkreślają, że w tym roku notowania zbóż są na najniższym poziomie od kilku lat.

Ceny są bardzo niskie. Jak wynika z naszych obliczeń, średnia cena jęczmienia i pszenicy była w 2013 r. prawie 2 razy wyższa niż obecnie. W 2014 r. zaobserwowaliśmy obniżkę cen, który utrzymały się też w 2015 r. I teraz w 2016 r. mamy najniższe ceny od 3 lat. Tendencja jest spadkowa, optymizmu nie ma – podkreśla pan Ryszard Ciźla. – Gdyby nie dopłaty bezpośrednie, które trochę poprawiają naszą sytuację. to byłoby bardzo kiepsko. Nie ma dzisiaj mądrego, który doradziłby rolnikom, co mają uprawiać, na co postawić, aby na tym zarobić – dodaje.

Gospodarze liczą, że słoneczna pogoda utrzyma się na dłużej. Taki optymistyczny scenariusz pozwoliłby im zebrać do końca tygodnia ok. 90% pozostających na polach zbóż.

 

Zobacz także: Południowy wschód: jaka pogoda czeka rolników?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o