Świętokrzyskie: niższe plony rzepaku

Download PDF

W Świętokrzyskiem żniwa rozpoczęły się już na dobre. Pogoda jak na razie dopisuje rolnikom, jednak plony rzepaku są niższe od tych z roku ubiegłego, a jakość ziarna pozostawia często wiele do życzenia. Gospodarze narzekają również na obecne niskie ceny zbóż.

– Pogoda póki co nam sprzyja, zdarzają się jedynie przelotne opady. Dzięki temu żniwa przebiegają bez większych problemów – podkreśla Ryszard Ciźla ze Świętokrzyskiej Izby Rolniczej. – Plony są mniejsze niż w ubiegłym roku i wynoszą ok. 2,5 t/ha. Rolnicy odnotowują straty związane z wymarznięciami, swoje zrobiła też susza i gradobicia. Jakość ziarna jest różna w zależności od regionu, ogólnie możemy ocenić jednak, że jest dobra. Zdarza się, że na słabszych glebach jest „chude ziarno”, tam gdzie była bardziej sprzyjająca pogoda jakość zbieranego ziarna jest lepsza – podsumowuje.

Rolnicy, którzy mają gdzie przechować zboże i mogą poczekać ze sprzedażą ziarna, z pewnością to zrobią.

Ryszard Ciźla ze ŚIR

Na terenie woj. świętokrzyskiego rozpoczęły się już też zbiory pszenicy. Średnie plony szacuje się na 5 t/ha, czyli na poziomie porównywalnym do tych z poprzedniego sezonu. Jednak wielu farmerom nie udało się zebrać nawet 4 t/ha. Dotyczy to szczególnie tych rolników, których plantacje znajdują się na lżejszych glebach.

– W tym roku nie mogę pochwalić się tak dobrymi plonami jak w ubiegłym, ale jakość ziarna jest dobra – twierdzi Jan Dąbrowski, jeden z okolicznych rolników.

Rolnicy nie są również zadowoleni z cen oferowanych im przez punkty skupu. Tradycyjnie już podczas żniw notowania zbóż spadają. Skupujący płacą za pszenicę obecnie ok. 500550 zł/t, a za rzepak 15001590 zł/t.

Ceny nie są dla nas satysfakcjonujące. Rolnicy, którzy mają gdzie przechować zboże i mogą poczekać ze sprzedażą ziarna, z pewnością to zrobią. Jednak wielu gospodarzy nie ma takiej możliwości i zmuszonych jest sprzedać plony bez względu na ceny. Dużo zboża napływa do nas obecnie z Ukrainy, co psuje nam rynek i wpływa na obniżkę cen – uważa pan Ryszard.

 

Nie przegap:

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o