Szczęśliwa krowa – jak rozumieć zachowanie bydła?

Radosne muczenie, a może „merdanie” ogonem? Tłumaczymy jak interpretować zachowanie bydła. Co można zaobserwować i jakie są symptomy szczęścia zwierzęcia? 

Pojęcie szczęścia jest tłumaczone na wiele sposobów. Wśród ludzi każdy interpretuje je po swojemu. Czy możemy zinterpretować pojęcie szczęśliwej krowy? Jakie zachowanie bydła, sytuacje czy też wyniki produkcyjne mogą świadczyć o szczęściu krów?

Reklama

Szczęśliwa krowa to wolna krowa

W ustawie o ochronie zdrowia zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r.,  czytamy, że zwierzę  jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Pisząc więc, że szczęśliwa krowa to wolna krowa nie mam na myśli wolno-biegających krów. Szczęśliwa krowa to znaczy wolna od bólu i cierpienia, głodu, pragnienia, lęku i dyskomfortu. Takie zwierzę jest zdolne do swobodnego wykazywania swojego naturalnego behawioru.  Zachowanie bydła, które jest szczęśliwe można zauważyć w kilku aspektach.

Krowa powinna swobodnie i w dowolnym momencie podchodzić do paszy i wody by najeść i napić się zgodnie z jej potrzebami. Bydło należy trzymać w godnych warunkach, czyli w czystych i dobrze przewietrzonych i jasnych budynkach, w których są sprawne przegrody. Wtedy nie jest narażone na dyskomforty oraz ból spowodowany urazami mechanicznymi.  Szczęśliwe krowy to również te, które dobrze znają swojego opiekuna, od którego nie zaznały złego traktowania.  

zachowanie bydła

Wnikliwe poznanie zachowań stadnych jak i indywidualnych daje bardzo bogatą wiedzę.

Zachowanie bydła a wyniki produkcyjne

Nie jest tajemnicą, że zdrowa, zrelaksowana krowa o prawidłowej kondycji ma szanse zostać dobrą mlecznicą i przynieść wymierne efekty swojego szczęścia. Szczęśliwa krowa zapewnia dobre wyniki produkcji mleka – ilość i skład mleka, ale też  wyniki reprodukcyjne. Chodzi o odpowiedni okres międzyciążowy, niski współczynnik inseminacyjny, jak również parametry zdrowotne, czyli ilość wydanych pieniędzy na opiekę weterynaryjną.

Zdrowe, dobrze rozwinięte, żywotne potomstwo – rokujące jako przyszłe mlecznice jest wynikiem dobrze prowadzonej hodowli i posiadania właśnie szczęśliwych krów. Można bez problemu zmierzyć szczęście krów po wynikach produkcyjnych. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć że jeśli organizm dobrze funkcjonuje, nic nie boli nie doskwiera to można porównać ten stan do szczęścia. 

Szczęśliwa krowa… ale jak?

Przede wszystkim hodowca/opiekun bydła musi bacznie obserwować swoje zwierzęta. Wnikliwe poznanie zachowań stadnych jak i indywidualnych daje bardzo bogatą wiedzę, a wraz z nią możliwości. Każdy opiekun danego sektora w stadzie zna zachowania bydła. Każdy dojarz obsługujący stado zna nawyki i preferencje krów. Wie, które są bardziej wrażliwe, które  nie lubią stać obok siebie. Obserwacja i poznanie to niewątpliwie pierwszy i bardzo ważny krok do tego, aby każda krowa to była szczęśliwa krowa.

Kolejnym krokiem  – technicznym – jest zapewnienie krowom odpowiednich warunków bytowych, żywieniowych, socjalnych, technologicznych. Dbałość o odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach inwentarskich, czyste i suche  – wygodne legowiska, obfitość i odpowiednie zbilansowanie paszy jaka znajduje się na stole paszowym to punkty obligatoryjne jeśli chcemy posiadać szczęśliwe krowy.  Krokiem spinającym całość hodowli i posiadania szczęśliwych krów jest interakcja jaką hodowca/opiekun nawiązuje ze stadem. Zwierzę w stadzie musi czuć się bezpiecznie i swobodnie.

szczęśliwa krowa

Szczęśliwa krowa to przede wszystkim krowa wolna od szeroko pojętego dyskomfortu.

Bezpieczeństwo, wygoda i spokojny sen

Ważnym zadaniem jest odpowiednie grupowanie krów.  To obowiązkiem opiekuna/hodowcy jest zapewnienie swojemu stadu odpowiedniego oświetlenia w budynkach inwentarskich. Ważna jest również odpowiednia wentylacja, żeby po pierwsze nie doprowadzać do nagromadzenia się odoru w oborze, a po drugie aby niwelować stres cieplny.

Szczęśliwa krowa to taka, która może się położyć wygodnie. Legowisko powinno być obszerne i odpowiednio wyścielone legowisku. Zwierzę musi spokojnie oddać się czynności przeżuwania i odpoczynku. Zadaniem hodowcy jest zadbać o  zapewnienie stadu dostępu do wody i paszy oraz o odpowiednie technologie doju, przepędu, zabiegów. Szczęśliwa krowa jest wolna od stresów stąd wszelkie prace wykonywane przy nich muszą być wykonywane sprawnie, zdecydowanie a zarazem łagodnie. To jest swego rodzaju wyzwanie. 

Zachowanie hodowcy

Szczęśliwa krowa, to krowa nie mająca przed swoim opiekunem żadnych tajemnic. To zwierzę zaopatrzone w wysokiej jakości pasze, do których ma łatwy i stały dostęp. Opieka i dbałość o prawidłowe warunki środowiskowe i technologiczne zapewnia jej bezpieczeństwo oraz szeroko pojęty dobrostan.

Interakcja z grupą oraz opiekunem, spokój, brak stresu i możliwość korygowania przez opiekuna wszelkich nieprawidłowości już na samym początku ich zaistnienia. Szczęśliwa krowa to przede wszystkim krowa wolna od szeroko pojętego dyskomfortu. Dążenie do posiadania szczęśliwych krów to  zarówno wyzwanie dla hodowcy jak i powód do dumy i radości. 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *