Tarcza antyinflacyjna 2.0 – obrona rolników czy mydlenie oczu?

Czy Tarcza antyinflacyjna 2.0 jest tak samo dziurawa jak Polski Ład wprowadzony 1 stycznia 2021 r.? Jakie wprowadza zmiany i czy rolnicy faktycznie na nich skorzystają?

Opinie o ochronie obywateli, w tym rolników, przez nowy mechanizm antyinflacyjny są kontrowersyjne. Jeszcze nowe uregulowania nie weszły w życie a już Tarcza antyinflacyjna 2.0 według przyszłych beneficjentów powinna być zmodyfikowana. Najlepiej przed wejściem w życie.

Co zawiera Tarcza antyinflacyjna 2.0? Niższa stawka VAT na paliwo

W lutym obniżamy podatek VAT z 23% do 8% – można przeczytać na stronach rządowych. – To wpłynie na dalsze zmniejszenie ceny paliwa, nawet o 60-70 gr na litrze. Dzięki tym działaniom Polacy zapłacą łącznie nawet o 1 zł mniej za litr paliwa, a cena benzyny powinna osiągnąć ok. 5 zł za litr.

Warto tu przypomnieć, że w grudniu nastąpiła już obniżka cen paliwa.

Zerowa stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze

Autorzy Tarczy 2.0 uważają, że rosnące ceny żywności są jednym z dotkliwszych skutków inflacji. – Dlatego obniżamy do 0% stawki podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze – wypowiadają się twórcy programu Tarcza antyinflacyjna 2.0

W tej sprawie premier Morawiecki zwrócił się do handlowców: – Tutaj apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi o odpowiednie obniżenie cen produktów (…). To nie jest dzisiaj zarobek przedsiębiorców, to jest część, która trafia do budżetu państwa polskiego.

Rolnicy uważają, że ceny w sklepach nie będą obniżone. Obniżony VAT przejmą sieci sklepowe. – Nie mamy wątpliwości, że to nie będzie miało żadnego wpływu na ceny żywności w sklepach. Wczoraj premier Mateusz Morawiecki wręcz na kolanach prosił korporacje, handlowców, żeby opuścili ceny o 5 proc., które rzekomo mają spaść, bo nie będzie VAT-u – uważa Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii.

Faktycznie obniżenie VAT na żywność pozostaje w strefie pobożnych życzeń a Tarcza antyinflacyjna 2.0 zdaniem analityków jeśli zadziała to na tylko na chwilę.

Tarcza antyinflacyjna 2.0 – 0% VAT na nawozy

Kolejnym, równie interesującym z punktu widzenia rolnika rozwiązaniem jest wprowadzenie z początkiem lutego 0% stawki VAT na nawozy. Według rządu zerowa stawka VAT na środki do produkcji rolniczej znacznie poprawi sytuację rolników i producentów żywności.

Prawdę powiedziawszy rolnicy są odmiennego zdana. Uważają, że nie do końca jest to prawdą. Michał Kołodziejczak zwrócił uwagę, że rolnicy „vatowcy” i tak potem odzyskują podatek w całości.

Na tej operacji skorzystają tylko gospodarstwa rozliczające się ryczałtem. My czekamy na preferencyjne ceny nawozów, nie na dopłaty ani pieniądze, które ktoś nam da – powiedział Michał Kołodziejczak.

Tarcza antyinflacyjna 2.0 – podsumowanie

Jeśli chodzi o rolników, to pozostałe elementy tzw. Tarczy antyinflacyjnej właściwie ich nie dotyczą. Sporadycznie mogą oni skorzystać z obniżenia VAT na ciepło do 5% czy zerowej stawki VAT na gaz.

Rolnicy sceptycznie odnoszą się także do przedłużenia obniżki 5% stawki VAT na prąd. Nawiasem mówiąc jest, to spowodowane wprowadzeniem niekorzystnych zmian w programie Mój prąd wchodzących w życie od 1 kwietnia.

Czytaj również: Polski Ład w rolnictwie – czy i kiedy będą zmiany na wsi?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.6 / 5. Liczba głosów 18

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar Ela pisze:

  PiS robi z rolników idiotów

 2. Avatar aaaaa pisze:

  cici eeee

 3. Avatar rolnik pisze:

  ale to Kołodziejczak chciał obniżenia ceny nawozu a nie dopłaty 1000 zł do tony kupionego nawozu , i dostał . Ci co kupili są idiotami bo nikt im Vat-u nie zwróci a ci co nie kupili cwaniakami

 4. Avatar Rafi pisze:

  A osoby na rozliczeniu vat i tak g……. z całej tarczy skorzystaja .

 5. Avatar Marek pisze:

  Bardzo dobrze że Państwo pomaga rolnikom,tylko teraz trzeba wprowadzić instrument kontroli aby z tego skorzystał przeciętny Kowalski a nie pazerny handlarz. Proponuje aby Państwo wprowadziło dodtkliwe kary z chwila ujawnienia ,że celowo spekuluje handlarz cenami