Test kopertowy: czy pszenicy grozi fuzarioza?

Download PDF

Jeśli w uprawie pszenicy ozimej nie widać jeszcze objawów fuzariozy, warto przeprowadzić test kopertowy. Będzie wiadomo, czy to dobra pora na zabieg T3 czy jeszcze nie.

Jeżeli wiemy, że w danym rejonie występuje co roku fuzarioza lub septoriozy, to zabieg T3 opłaca się wykonać już po zakończeniu fazy pełni kłoszenia powiedział nam prof. Marek Korbas z Zakładu Mikologii Instytutu Ochrony Roślin Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. Rolnicy popełniają podstawowy błąd, czekając aż pojawi się patogen. Jeżeli pojawia się co roku, to i w tym roku się pojawi. Zabieg ma charakter zapobiegawczy, gdy fungicyd wyprzedza porażenie rośliny przez grzyba chorobotwórczego.

Profesor Korbas poleca także prosty test kopertowy, który przez wytworzenie optymalnych warunków do rozwoju choroby grzybowej pokaże, jak szybko plantacji grozi fuzarioza.

Zabieg ma charakter zapobiegawczy, gdy fungicyd wyprzedza porażenie rośliny przez grzyba chorobotwórczego.

prof. Marek Korbas z Zakładu Mikologii Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu

  1. W fazie kłoszenia należy pobrać kilkadziesiąt kłosów z różnych miejsc pola.
  2. Kłosy trzeba zawinąć w mokre ręczniki papierowe lub gazetę.
  3. Włożyć do worka foliowego i umieścić w ciemnym miejscu – w ten sposób umieszczamy kłosy w warunkach, które lubią choroby powodowane przez grzyby.
  4. Za 2–3 dni trzeba zajrzeć i sprawdzić, czy ręcznik lub gazeta nie wyschły i nadal są wilgotne. Po 4 dniach (96 godzin) należy pakunek otworzyć.
  5. Jeśli na kłosach lub papierze, w który były zawinięte występuje biała, watowata grzybnia z różowym odcieniem, buraczkowe zabarwienia na plewach lub obecność pomarańczowych grudek jest to wskazaniem do wykonania zabiegu przeciwko fuzariozie kłosów.

Jeśli kłosy tylko pobladły warto test kopertowy powtórzyć. Wtedy będziemy dokładnie wiedzieć, kiedy w łanie pojawi się fuzarioza i będzie można wykonać zabieg wyprzedzający.

Pamiętajmy także, że grzyby powodujące fuzariozę kłosów wytwarzają szkodliwe mikotoksyny silnie trujące dla ludzi i zwierząt.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o