Tradycyjne ciasta na Wielkanoc. Bez mazurków i drożdżowych bab ani rusz!
Tradycyjne ciasta na Wielkanoc to mazurki, a także drożdżowe baby, które mogą zastąpić inne babki – piaskowe czy gotowane. W mazurkach można wykazać się pomysłowością przy zdobieniu, a przy babie zacięciem podczas wyrabiania ciasta.
Na świątecznym stole nie może zabraknąć ciast. Tak jak na Boże Narodzenie powinien być piernik i makowiec, tak na Wielkanoc – mazurek i drożdżowa baba. Z kultywowaniem tej tradycji w domach bywa różnie. Niektórzy nie wyobrażają sobie świąt bez sernika, a mazurek traktują wyłącznie jako dekorację stołu. Z kolei drożdżowa baba wymaga umiejętności obchodzenia się z drożdżowym ciastem. Nigdy się nie uda, gdy ktoś będzie je wyrabiał z musu i ocierał pot z czoła. Do tego ciasta trzeba się uśmiechać!
Spis treści
Tradycyjne ciasta na Wielkanoc. Mazurek to dekoracyjne wyzwanie
Mazurek daje ogromne pole do popisu, bo przy pomocy czekoladowej polewy lub lukru, a także bakalii można go pięknie udekorować. Sprawdzą się też gotowe posypki czy czekoladowe jajeczka. Jednak zawsze lepiej postawić na umiar, by nie przedobrzyć!
Sztuki pieczenia i zdobienia mazurków uczyli się uczniowie II klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Zespołu Szkół w Dobrzyniu nad Wisłą w województwie kujawsko-pomorskim. Najpierw upiekli kruche ciasto, a następnie zabrali się za zdobienie. Wykazali się nie lada pomysłowością!
– Ciasto na kruchy spód pieczemy z przepisu, z którego korzystam od lat – wyjaśnia Katarzyna Piątkowska, nauczycielka przedmiotów gastronomicznych w Zespole Szkół w Dobrzyniu nad Wisłą. – Przed upieczeniem ciasto należy schłodzić w lodówce, a dopiero potem rozwałkować. Wychodzi idealnie kruche i trzeba się z nim obchodzić ostrożnie, by nie pękło po upieczeniu. Jednak warto, bo jest przepyszne. Mazurek ma być przecież nie tylko ładny, ale przede wszystkim smaczny.
Przepis na kruchy spód do mazurka
Składniki:
- 200 gramów mąki pszennej
- 150 gramów mąki krupczatki
- 100 gramów cukru pudru
- szczypta soli
- 200 gramów masła
- 1 łyżka gęstej kwaśnej śmietany 18%
- 2 żółtka
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Wykonanie:
Mąkę przesiać, dodać proszek do pieczenia, masło i posiekać nożem. Następnie dodać resztę składników i szybko zagnieść ciasto. Uformować kulę, owinąć folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez 30 – 60 minut. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto rozwałkować na kształt prostokąta, przenieść na blaszkę, a następnie dokładnie wylepić spód. Ponakłuwać widelcem i ozdobić wokół wałeczkiem ze skręconego ciasta. Piec w temperaturze 100 stopni Celsjusza przez około 20 minut na złoty kolor.
– Mazurek dekorujemy po wystudzeniu i tu już obowiązuje pełna dowolność – kontynuuje Katarzyna Piątkowska. – Uczniowie ozdabiali masę kajmakową polewą czekoladową, płatkami ryżowymi, posypką i bakaliami.
Przepis na masę kajmakową
Składniki:
- kostka masła lub masła roślinnego
- szklanka cukru
- szklanka mleka w proszku
- 3 żółtka
Wykonanie:
Cukier i masło podgrzać, gdy się roztopią dodać mleko w proszku i gotować na wolnym ogniu aż powstanie jednolita masa. Wystudzić, ale często mieszać i to dość energicznie. Dodawać po jednym żółtku i cały czas mieszać. Natychmiast wyłożyć na kruchy spód i zabrać się za dekorowanie.
Przeczytaj również: Ceny produktów spożywczych na Wielkanoc droższe niż w 2021 r.
Tradycyjne ciasta na Wielkanoc. Baba drożdżowa to prawdziwe wyzwanie
Na Wielkanoc powinna być też baba, taka w wersji luksusowej, koniecznie z bakaliami i z polewą. Jak ktoś piecze drożdżówki i pączki, to wielkanocną babę drożdżową upiecze bez problemu. – Robiąc ciasto drożdżowe trzeba pamiętać, by wszystkie składniki były w temperaturze pokojowej – radzi Katarzyna Piątkowska. – Należy je starannie wyrobić i obchodzić się z nim bardzo delikatnie.
W starych książkach kucharskich można znaleźć przepisy na tradycyjne ciasta na Wielkanoc. W tym na babę wielkanocną, w których na jeden kilogram mąki należy użyć … 20 żółtek. Z powodzeniem wystarczy 8, a nawet 6, by cieszyć się niepowtarzalnym smakiem domowej baby drożdżowej.
Baba staropolska w wersji oszczędnej
Składniki:
- 4 i ½ szklanki mąki tortowej
- ½ kostki masła
- szklanka cukru pudru
- 8 żółtek
- 6 dkg drożdży
- ½ szklanki mleka
- cukier z prawdziwą wanilią
- szczypta szafranu
- płaska łyżeczka soli
- kieliszek białego rumu (50 ml)
- filiżanka rodzynek
Tradycyjne ciasta na Wielkanoc. Jak wykonać Babę staropolską?
Drożdże rozkruszyć, posypać łyżką cukru pudru, następnie jak się rozpuszczą, dodać podgrzane mleko (1/4 szklanki) i dwie łyżki mąki. Wymieszać i odstawić do wyrośnięcia. Pozostałe mleko zagotować i sparzyć nim 1/2 szklanki mąki. Masę należy energicznie rozetrzeć, by nie było grudek. Po przestygnięciu połączyć ją z rozczynem i odstawić do ponownego wyrośnięcia. W tym czasie utrzeć żółtka z cukrem na puch. Można to zrobić na parze, ale wówczas przed dodaniem do rozczynu masa żółtkowa musi trochę przestygnąć. Wsypać przesianą mąkę, dodać sól i wyrobić ręką.
Gdy składniki się połączą, wlać roztopione letnie masło i wyrabiać aż ciasto zacznie odchodzić od ręki. Wtedy wlać rum z rozpuszczonym w nim szafranem oraz wsypać rodzynki. Lekko połączyć składniki, a następnie wyłożyć ciasto do wysmarowanej tłuszczem dużej formy babowej. Nie może być go więcej niż do 1/3 wysokości formy. Odstawić w ciepłe miejsce bez przeciągów do wyrośnięcia. Przed wstawieniem do piekarnika posmarować ciasto żółtkiem roztrzepanym z dwoma łyżkami wody. Piec w temperaturze 160 stopni Celsjusza przez godzinę, a nawet dłużej. Musi się ładnie przyrumienić, a wierzch lekko pęknąć. Trzeba jednak pamiętać, by babkę wstawić do lekko nagrzanego piekarnika.
Tradycyjne ciasta na Wielkanoc. Podsumowanie
Świąteczne wypieki to także okazja do wspólnego spędzania czasu. Z mazurkiem naprawdę każdy sobie poradzi. Warto go upiec, bo w dekorowanie można zaangażować dzieci. One z pewnością wykażą się dużą inwencją twórczą i ozdobią smakołyk „na bogato”. A ciasto drożdżowe może wyrobi jakaś silna męska ręka?
Czytaj również: Ceny zbóż – notowania na krajowym rynku. Sprawdź!
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!