Trujące chwasty na pastwisku nie wróżą nic dobrego. Bydło na wiele z nich reaguje biegunką, porażeniem układu nerwowego, spadkiem produkcji mleka i pogorszeniem jego jakości. Sprawdź jak wyglądają najbardziej trujące chwasty naszych użytków zielonych! Pozbądź się ich, zanim będzie za późno!

Szalej jadowity, silnie trujący chwast w formie zielonej, suszonej i zakiszonej!
Piękne kolorowe pastwisko, na którym pasą się krowy czy owce, to nic innego, tylko łąka pełna chwastów. Część z nich nie jest groźna dla zdrowia zwierząt, a czasem nawet pożyteczna (np. babka lancetowata czy mniszek lekarski). Są jednak i takie, które zagrażają życiu i zdrowiu zwierząt. Chwasty można podzielić w zależności od tego komu lub czemu szkodzą.
Trujące chwasty dla ludzi i zwierząt
Zawierają substancje toksyczne, mogą powodować wiele zaburzeń pracy organizmu – od objawów typowego zatrucia, po porażenie układu nerwowego.
Chwasty szkodliwe dla porostu łąkowego i łanu roślin uprawnych
Zabierają przestrzeń, składniki odżywcze, wodę i promienie słoneczne roślinom głównym. Są niemile widziane na łąkach i polach uprawnych. Najczęściej są traktowane przez rolników herbicydami. Na pastwiskach rzadziej stosuje się tego typu metody.
Chwasty szkodliwe dla gleby
Powodują jej degenerację np. poprzez znaczny rozrost kłączy. Duże rośliny pobierają znaczne ilości składników mineralnych wyjaławiając glebę.
Chwasty w kieszeni rolnika
Chwasty zaburzające organizację pracy i niszczące łan to te, które utrudniają zbiór, a ich nasiona w dużej ilości zanieczyszczają plony.
Toksyczność chwastów zależy od rodzaju alkaloidu i jak dużo znajduje się w roślinie
Dla zwierząt najbardziej szkodliwe są te, które zawierają substancje toksyczne np. saponiny, alkaloidy lub glikozydy. Zwierzęta po spożyciu czasami nawet niewielkiej ilości chwastów mogą wykazywać objawy zatrucia. Niektóre chwasty nie tylko wywołują objawy zatrucia, w mniejszych ilościach psują smak mleka (gorzki, kwaśny). Sprawdź, które trujące chwasty są najgroźniejsze! Obejrzyj galerię i zabezpiecz swoje zwierzęta przed zatruciem!
Z forum

Powiązany temat:Żywienie bydła mlecznego
mirekcich
i naprawde gdybys dał 3 kg tej 35% i 5 kg zboza to wydajnosc Ci spadnie???
zobacz więcej »mf2551
@Mikosz Od jakiegoś czasu stosuje przed wwcieleniem sole gorzkie z sano Takze na ostanie 10 wycielpnych żadna się nie odwapnila I żadna ketozy nie miała. Jednej łożysko nie odesz...
zobacz więcej »Mikosz
@mf2551 poszukaj dobrego, niezależnego żywieniowca. Średnio 200 zł miesięcznie to jest nic w porównaniu do tego co tracisz na dzisiaj. Masz stado z mega potencjałem, ale bez ...
zobacz więcej »
Żywienie bydła mlecznego
mirekcich
zobacz więcej »
mf2551
zobacz więcej »
Mikosz
zobacz więcej »
Zobacz pozostałe wpisy
Dodaj komentarz