Ubezpieczenia upraw rolnych do zmiany?

Ubezpieczenia upraw rolnych do zmiany?

Rolnicy ze Śląska są w trudnej sytuacji po tzw. szkodach śniegowych. Stąd pomysł, aby do dotowanych ubezpieczeń włączyć ryzyko silnych opadów śniegu.

Wiosną na terenie województwa śląskiego wystąpiły tzw. szkody śniegowe. Doprowadziło to do uszkodzenia upraw i strat finansowych dla rolników. Stąd pomysł, aby objąć ten rodzaj szkód ubezpieczeniem. Czy będzie reforma ubezpieczenia upraw rolnych?

Na Śląsku opady śniegu były w pierwszej połowie roku bardzo wysokie. Przekroczyły 50 cm i zaatakowały pola już po rozpoczęciu wegetacji w kwietniu. Śnieg utrzymywał się przez kilka dni, co sprawiło, że szkody były duże.

ubezpieczenia upraw rolnych

Ubezpieczenia upraw rolnych mogą niedługo rozszerzyć pakiet ryzyk o szkody śniegowe.

Ubezpieczenia upraw rolnych z ryzykiem szkód śniegowych

Krajowa Rada Izb Rolniczych na wniosek Walnego Zgromadzenia Śląskiej Izby Rolniczej, zwróciła się do MRiRW w związku z sytuacją pogodową na Śląsku. Chcą, aby resort wziął pod uwagę możliwość wprowadzenia zmian w ubezpieczeniach upraw rolnych. Wymagałoby to zmiany ustawy z z dnia 7 lipca 2005 roku. Miałoby dojść do rozszerzenia katalogu ryzyk, tak aby uwzględniał wystąpienie szkód śniegowych. Gdyby to się udało, do tego rodzaju ubezpieczeń przysługiwałyby dopłaty z budżetu państwa.

Co obecnie przewiduje ustawa?

Zgodnie z ustawą dopłaty do składek mogą wynosić maksymalnie 65% składki w sytuacji, gdy rolnik zawsze umowę na cały pakiet ryzyk

W tej chwili ze środków budżetu państwa udziela się dopłat do składek ubezpieczenia upraw na wypadek szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę, suszę, przymrozki wiosenne i ujemne skutki przezimowania. Te ostatnie rozumiane są jako szkody spowodowane wymarznięciem, wymoknięciem, wyprzeniem, wysmoleniem lub wysadzeniem roślin.

Limity dopłat

Towarzystwa ubezpieczeniowe, które podpisały z Ministerstwem porozumienia na realizację dopłat, zawierają z rolnikami umowy do wyczerpania rocznego limitu dopłat. Rozszerzenie katalogu ryzyk oznaczałoby konieczność zmian w planowanym budżecie na dany rok.

Zgodnie z ustawą dopłaty do składek mogą wynosić maksymalnie 65% składki w sytuacji, gdy rolnik zawsze umowę na cały pakiet ryzyk. Producent rolny może też wykupić polisę od jednego lub kilku wybranych ryzyk, zachowując prawo do dopłaty.

Sądzisz, że wprowadzenie szkód śniegowych do katalogu ryzyk to dobry pomysł?

  

Dofinansowanie inwestycji na obszarach Natura 2000 – rusza nabór wniosków!

Nawet do 500 tys zł można otrzymać. Nabór wniosków od 28 września do 27 października br. na dofinansowanie inwestycji. Na jakie przedsięwzięcia?

15 września 2017

Ubezpieczenie sadów – wiosenne przymrozki przyczyną strat sadowników

Wciąż trwa nabór wniosków o pomoc dla poszkodowanych sadowników. Mimo to na przyszłość warto rozważyć ubezpieczenie sadów. Na jakich zasadach jest możliwe?

21 września 2017

E-składki KRUS nową usługą dla ubezpieczonych

Już niedługo składki KRUS będzie można opłacać przez internet. Wszystko dzięki usłudze e-składki. W jaki sposób będziemy mogli przelać pieniądze?

25 września 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij