Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego: PiS wyjaśnia!

Download PDF

Nowa ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego przeforsowana przez PSL nie będzie obowiązywać od 1 stycznia. Prawo i Sprawiedliwość zamierza opóźnić wejście w życie nowych przepisów o 4 miesiące. Wszystko po to, aby w tym czasie powstał nowy projekt autorstwa PiS. O zamieszaniu wokół nowej ustawy i szczegółach zmian dotyczących obrotu gruntami rolnymi w Polsce rozmawiamy z posłem PiS Janem Krzysztofem Ardanowskim.

Magdalena Kowalczyk: Ustawa przygotowana przez Ludowców miała wejść w życie 1 stycznia. Dlaczego PiS chce opóźnić termin wejścia w życie nowych przepisów aż o 4 miesiące? Czy taka informacja nie jest, Pana zdaniem, dobrą wiadomością dla developerów, którzy chcą kupić grunty pod inwestycje?              

Z przykrością stwierdzam, że ustawa autorstwa PSL tych wszystkich oczekiwań rolników nie spełniła i była to jedynie kiełbasa wyborcza Ludowców.

Jan Krzysztof Ardanowski, poseł PiS

Jan Krzysztof Ardanowski: Ustawa przygotowana przez PSL, która została przyjęta przed wyborami, nie rozwiązała wielu ważnych kwestii. Ludowcy chcieli w ten sposób pokazać rolnikom, że zajmują się sprawami sprzedaży gruntów w Polsce. Tymczasem projekt autorstwa Prawa i Sprawiedliwości czekał na rozpatrzenie przez Sejm ponad 2 lata. W związku z tym przyjęta przed wyborami ustawa, która ma szereg luk i niejasności interpretacyjnych, musi zostać zmieniona. Dlatego PiS chce pomóc rządowi, przesuwając termin wejścia w życie ustawy z 1 stycznia na 1 maja, i nowelizacja, która teraz jest w Sejmie tylko tego dotyczy. Po co to robimy? Dlatego, że minister rolnictwa zobowiązał się, że w tym czasie przeprowadzi konsultacje społeczne i zgłosi do Sejmu nowy projekt ustawy. My jako posłowie nie komentujemy na razie tego, co ma się w tej nowej ustawie znaleźć. Przyjęliśmy prośbę ministra Krzysztofa Jurgiela, dajemy mu kilka miesięcy na przygotowanie nowego projektu.

W jaki sposób rolnicy skorzystają na zaproponowanych przez PiS zmianach?

ustawa o ustroju rolnym

Projekt ma przede wszystkim zabezpieczyć przed zakupem ziemi przez obcokrajowców.

Projekt ma przede wszystkim zabezpieczyć przed zakupem ziemi przez obcokrajowców. Bo ta ustawa, która miała wejść w życie 1 stycznia, przygotowana przez PSL, tego nie zabezpiecza. Owszem, w jej świetle obcokrajowcy nie mogą bezpośrednio kupować gruntów, ale ze spółkami sprawa już tak nie wygląda. Ten projekt ma także zabezpieczyć przed spekulacją ziemią, kupnem ziemi przez tych, którzy dysponują pieniędzmi i traktują grunty jako lokatę kapitału. Ma również wprowadzić zasadę, że ziemia będzie iść na powiększanie gospodarstw dla rolników. Z przykrością stwierdzam, że ustawa autorstwa PSL tych wszystkich oczekiwań rolników nie spełniła i była to jedynie kiełbasa wyborcza Ludowców.

Tymczasem były minister rolnictwa Marek Sawicki, pytany o projekt przygotowywany przez PiS, odpowiada w podobnym tonie. Twierdzi, że to zaklinanie rzeczywistości i nic nowego, bo większość zapisów, jakie tam są, znajdują się w ustawie autorstwa PSL, która miała wejść w życie z dniem 1 stycznia 2016.

Ten projekt ma także zabezpieczyć przed spekulacją ziemią, kupnem ziemi przez tych, którzy dysponują pieniędzmi i traktują grunty jako lokatę kapitału.

Jan Krzysztof Ardanowski, poseł PiS

A co Marek Sawicki ma powiedzieć? Lata jego rządów skończyły się klęską polskiego rolnictwa. Co z tego zapamiętają polscy rolnicy? Coraz większe problemy, upadek produkcji trzody chlewnej, załamanie rynku mleka, kompromitację państwa przy okazji pomocy dla rolników wynikającej z suszy i obsadzanie stanowisk ludźmi PSL-u we wszystkich możliwych instytucjach odpowiedzialnych za rolnictwo.

Co na temat zaproponowanych przez PiS zmian myślą rolnicy? Czy są już przeprowadzane konsultacje społeczne?

ustawa o obrocie ziemią

Źródło: AgroFoto.pl, erykos_

Te konsultacje w tej chwili trwają. Jest powołany specjalny zespół, który to analizuje. Będziemy na poważnie rozmawiali z rolnikami, izbami rolniczymi, związkami zawodowymi, jak również z dzierżawcami. Ministerstwo rolnictwa zapowiedziało, że kiedy będą przygotowane założenia projektu, to konsultacje będą jeszcze bardziej dokładne i maksymalnie dużo oczekiwań partnerów społecznych zostanie uwzględnionych.

Kiedy nowelizacja autorstwa PiS wejdzie w życie?

Założenia do projektu mają być przygotowane już w styczniu, a projekt ustawy w pierwszym kwartale nowego roku. Chodzi o to, aby zdążyć z procedowaniem projektu przed majem. 1 maja wchodzi bowiem w życie uwolnienie sprzedaży ziemi przez obcokrajowców. Więc musimy się pospieszyć, tak aby zabezpieczyć do tego czasu interesy polskich rolników. Nowelizacja z pewnością wejdzie w życie przed 1 maja 2016.

ustawa o obrocie ziemią

Źródło: AgroFoto.pl, Witek2010

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapowiedział też zamrożenie na 5 lat sprzedaży ok. 1,4 mln ha państwowej ziemi. Skąd taki pomysł?

Uważamy, że nie ma żadnego powodu, żeby likwidować państwowy zasób ziemi. Tych gruntów i tak już z dawnych PGR-ów rozdysponowano większość. Wydaje się, że przy obecnym rozchwianiu rynku, niestabilnych dochodach rolników i przekonaniu, że często trzeba się zadłużyć (ponad miarę i możliwości gospodarstwa), żeby kupić ziemię, proces wstrzymania sprzedaży jest jak najbardziej logiczny. To jest działanie, które ma doprowadzić do ustabilizowania i uspokojenia rynku sprzedaży ziemią. Po to, żeby nie było sytuacji, jak w tej chwili, że są skargi, zażalenia, donosy, podejrzenia o ustawianie przetargów. Oczekujemy też, że w tym czasie dochody rolników wzrosną. Potem kolejny rząd zadecyduje, czy uwolnić sprzedaż, czy grunty państwowe powinny trafiać do rolników, czy w dalszym ciągu utrzymywać zasób państwowy. Oczywiście, nie będzie się to wiązało z całkowitym zablokowaniem użytkowania gruntów państwowych, bo na cele komunalne czy cele użyteczności publicznej ta ziemia będzie przekazywana.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
1 Komentuj autorów
sikora izabela Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
sikora izabela
Gość
sikora izabela

Dlaczego ziemia ma isc na powiekszenie gospodarsw Czy 3 gospodarstwa 10 hektarowe wyprodukuja mniej niz jedno 30 hektarowe Otoz te 3 wyprodukuja wiecej i lepszej zywnosci pod warunkiem ze beda mialy ja gdzie sprzedac. To ograniczenie naplywu smieciowego jedzenia z zagranicy powinno byc zadaniem ministerstwa rolnictwa a nie rzadzenie rolnikom jakie maja miec gospodarstwa Sa male specjalistyczne dzialy produkcji rolnej ktore nie potrzebuja duzo ziemi a zarabiaja lepiej od duzych Dlaczego cala rodzina na wsi ma sie utrzymywac z rolnictwa To jest tak jakby cala rodzina gornicza miala pracowac w kopalni Mowi sie ze male gospodarstwa sa mniej konkurencyjne od… Czytaj więcej »

sikora izabela
Gość
sikora izabela

Ziemia w celach lokowania pieniedzy byla kupowana kiedy hektar kosztowal 5 do 20 tys za ha i te 300 hektarowe gosp wtedy powstaly Teraz nikt o tym nie mysli o zadnej spekulacji ziemia To na co jest jeszcze popyt to 30 arowe dzialki z mozliwoscia przekwalifikowania Ciekawym zjawiskiem ze kiedy nie bylo doplat to zaden rolnik nie kupowal Ziemi tylko kazdy chcial sprzedac Czy te 700 zl rocznie do hektara nagle postawilo rolnictwo na nogi? Teraz wprowadza sie ustawe ktora ma na celu spowrotem obnizenie ceny Ziemi poprzez ograniczenie kregu nabywcow do rolnikow indywidualnych Czy to posuniecie postawi polskie rolnictwo… Czytaj więcej »

sikora izabela
Gość
sikora izabela

Zastanawiam sie po co rolnikom ziemia 5 i 6 klasy Teraz sa z niej doplaty ale wlasnie teraz cena jest jej najwyzsza Po wprowadzeniu ustawy ograniczajacej obrot cena jej bardzo spadnie Zadne doplaty nie zrekompensuja tego spadku Jak sie skoncza doplaty spadnie jeszcze bardziej bo zaden rolnik tego nie kupi a przeciez ziemia ma byc tylko dla rolnikow Przed doplatami hektar kupowalo sie za 3 tys zl Turystyka rozwija sie tylko na terenach nielicznych wojtowie dwoja sie i troja zeby sciagnac turystow Nieuzytki na odludziach gdzie diabel mowi dobranoc sa warte 0 za hektar Pan minister mowi cos o zakladaniu… Czytaj więcej »

sikora izabela
Gość
sikora izabela

Mysle jednak ze panu ministrowi chodzilo o stworzenie wsi dla ludzi pzbawionych ziemi i pracujacych w wielkich prywatnych latyfundiach. Cos w rodzaju pegeerow tylko prowadzonych przez wlasciciela Pomysl moze niezly ale do tego trzeba postawic na nogi rolnictwo Zrobic to najpierw a nie potem Jak sie rolnictwo zrobi dochodowe to ci sami robotnicy wiejscy zapragna pracowac na swoim Roznymi sposobami beda chcieli ta ziemie odzyskac byc moze nawet na drodze rewolucji Wszystko to juz bylo historia lubi sie powtarzac Najlepiej zostawic ludzi w spokoju niczego im nie zakazywac ani nie nakazywac bo to zawsze konczy sie tragicznie i to dla… Czytaj więcej »